پرش به محتوا

بهترین چسب برای پلاستیک

بهترین چسب برای پلاستیک کدام است؟ پلاستیک می‌تواند یک ماده بسیار انعطاف پذیر و بادوام باشد که برای انواع پروژه های خانگی بسیار مناسب است. با این حال، یافتن چسبی برای استفاده در آن پروژه ها می‌تواند دشوار باشد، زیرا بسیاری از چسب های رایج با پلاستیک خوب کار نمی کنند. به این دلیل که بسیاری از انواع پلاستیک دارای سطوح بسیار صاف و لغزنده هستند. عدم زبری و تخلخل آن ها، یافتن چیزی برای چسباندن چسب را دشوار می کند. خوشبختانه، با این حال، چند چسب معمولی وجود دارد – برخی از آن ها به طور خاص برای پلاستیک مهندسی شده اند.

وقتی صحبت از چسب برای پروژه های شما به میان می آید، قطعاً یک فرمول برای همه مناسب نیست. چسب ها از نظر شیمیایی برای کار با مواد خاصی طراحی شده اند. به عنوان مثال، چسب چوب برای نجاری عالی است اما روی فلز موثر نیست. حتی Super Glue – احتمالاً گزینه پیش‌فرض شما برای تقریباً هر چیزی – محدودیت های خود را دارد، زیرا سیانواکریلات، که ماده فعال آن است، به خوبی به سطوح صاف نمی‌چسبد.

چسباندن پلاستیک تا حد زیادی به ماده مورد نظر بستگی دارد. چسبی که به خوبی کار می کند و پلاستیک را به پلاستیک می چسباند، ممکن است انتخاب نامناسبی برای چسباندن پلاستیک به فلز یا چوب باشد. اکثر دست سازان مجموعه ای از چسب ها را نگه می دارند تا کار را در اولین بار به درستی انجام دهند. بنابراین در استفاده از محصول نامناسب گیر نکنید. برای درک بهتر خواص چسب های موجود در بازار و این که بهترین چسب برای پلاستیک و کاربرد شما چیست، ادامه مطلب را بخوانید.

انواع چسب برای پلاستیک

چسب های قوی طراحی شده برای پلاستیک در انواع مختلفی از جمله سیانواکریلات (سوپر چسب)، سمنت مدل، اپوکسی و چند منظوره وجود دارند.

چسب سیانواکریلات

در حالی که برخی از چسب ها برای ایجاد پیوند بین دو جسم به تبخیر متکی هستند، سیانواکریلات (که معمولاً به عنوان چسب سوپر چسب شناخته می شود) از پلیمریزاسیون آنیونی برای تشکیل پیوند شیمیایی در هنگام تماس با یون های هیدروکسیل در آب استفاده می کند.

این اساساً به این معنی است که سوپر چسب برای اتصال به یک ماده فقط به آب نیاز دارد. از آن جایی که تقریباً هر سطحی حداقل مقداری رطوبت از رطوبت هوا روی خود دارد، سوپر چسب می تواند پیوندی قوی بین تقریباً همه سطوح ایجاد کند. یک استثنا، پلاستیک های سخت و صاف است. برای نتایج بهینه در پروژه هایی مانند تعمیرات بدنه خودرو، قبل از استفاده از سوپر چسب از کاغذ سنباده برای خراش پلاستیک صاف استفاده کنید. هم چنین، به خاطر داشته باشید که سیانواکریلات می‌تواند اکریلیک‌ها را تغییر رنگ داده یا تخریب کند، بنابراین برای مثال برای چسباندن پنجره‌های پلکسی گلاس ایده‌آل نخواهد بود.

چسب سمنت

چسب سمنت به حلال هایی مانند بوتانون، تولوئن یا دی کلرومتان (DCM) برای ذوب پلاستیک در هنگام استفاده و پرکننده مانند پلی استایرن برای جوش دادن پلاستیک ها به یکدیگر متکی است. این روش اتصال انواع مواد باعث می شود که چسب سمنت فقط روی پلاستیک موثر باشد. نمی توان آن را با فلز، چوب، سرامیک، سنگ یا بتن استفاده کرد. همان طور که از نام آن پیداست، این چسب معمولاً برای اتصال قطعات پلاستیکی در ساخت مدل ها استفاده می شود. هم چنین برای اتصال لوله ABS به یکدیگر و در لوله کشی با لوله PVC استفاده می شود.

چسب اپوکسی

اپوکسی معمولاً بسته به برند در دو لوله با پیستون های جداگانه یا متصل وجود دارد. یک لوله با یک رزین پر شده است، دیگری با یک سخت کننده. هنگامی که این دو از لوله ها روی سطحی رانده می شوند و با هم ترکیب می شوند، چسب بسیار قوی، بادوام و مقاوم در برابر آب ایجاد می کنند. اپوکسی ها برای فلز، سرامیک، لاستیک، چوب و پلاستیک های خاص بهترین هستند.

در حالی که برخی از اپوکسی ها تنها در پنج دقیقه پیوند فوق العاده قوی ایجاد می کنند، برخی دیگر ممکن است به بیش از دو ساعت گیره، 12 ساعت زمان خشک شدن و یک تا دو روز نیاز داشته باشند تا کاملاً پخت شوند. در صورت استفاده صحیح، اپوکسی ها بسیار متنوع هستند و در بسیاری از صنایع از جمله الکترونیک، دستگاه های پزشکی و هوافضا دیده می شوند. برای تعمیرات قایق و اسکله، دست سازها به اپوکسی های ضد آب متکی هستند.

چسب چند منظوره

چسب های چند منظوره – از جمله چسب نجار، چسب سفید، چسب مدرسه و چسب چوب – برای مواد متخلخل مانند چوب، کاغذ، پارچه، سفال و چسب های چوبی غیر ساختاری در نظر گرفته شده اند. آن ها برای مواد غیر متخلخل مانند پلاستیک و فلز موثر نیستند زیرا پلی وینیل استات (PVA)، ماده فعال، به تبخیر و یک سطح متخلخل برای ایجاد پیوند بین دو جسم متکی است. اگرچه برای استفاده روزمره عالی است، اما چسب های چند منظوره ممکن است نیاز به گیره در محل تا یک ساعت داشته باشند تا آب بتواند از چسب تبخیر شود و پلی وینیل استات را پشت سر بگذارد تا یک پیوند ایجاد کند. پخت کامل بین 18-24 ساعت طول می کشد.

نکاتی برای خرید بهترین چسب برای پلاستیک

هنگام خرید چسبی که به خوبی با پلاستیک کار می کند، ابتدا مواد مورد نظر را در نظر بگیرید. توصیه های سازنده روی برچسب سطوحی را که یک چسب برای آن مناسب است نشان می‌دهد و دستورالعمل های واضحی در مورد بهترین روش استفاده از چسب ارائه می‌دهد. برای بهترین نتایج، توصیه های سازنده را دنبال کنید.

هم چنین به خاطر داشته باشید که محدوده پروژه باید کیفیت چسب مورد استفاده شما را تعیین کند. به طور کلی با افزایش استحکام چسب و تخصصی شدن آن برای مصارف خاص، کیفیت و قیمت آن هر دو افزایش می یابد. این بدان معنا نیست که تعمیرات ساده، مانند چسباندن یک صندلی چمن شکسته به هم، باید از چسب با کیفیت پایین استفاده کند، اما به این معنی است که پروژه های پیچیده ای که هزینه و زمان زیادی را صرف می کنند. به عنوان مثال، چسباندن لوله پی وی سی در حمام تازه تکمیل شده، شایسته چسب باکیفیت است.

هنگام ارزیابی و استفاده از چسب برای پلاستیک، این سه نکته را در نظر داشته باشید:

  • موادی را که با آن کار خواهید کرد تعیین کنید تا از انتخاب مناسب اطمینان حاصل کنید.
  • توصیه های سازنده را برای بهترین نتایج دنبال کنید.
  • همیشه سعی کنید از یک چسب قابل اعتماد برای نتایج طولانی مدت استفاده کنید. هنگام کار بر روی اقلام گران قیمت، مانند تعمیر کامپیوتر یا ساختن یک میله زیرزمین، به جای آن که چسب سفید چند منظوره ای را که ممکن است در دسترس داشته باشید، روی یک چسب با کیفیت بالاتر سرمایه گذاری کنید.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.