پرش به محتوا

انواع کابل کواکسیال

کابل کواکسیال نوعی کابل انتقال سیگنال است که برای عبور سیگنال های الکتریکی بین دستگاه ها، سیستم ها یا اجزا استفاده می شود. در حالی که کابل الکتریکی استاندارد از یک یا چند سیم تشکیل شده است که از طریق آن ها جریان الکتریکی عبور می کند (جریان الکترون ها)، کابل کواکسیال برای عبور سیگنال های فرکانس رادیویی (RF) به شکل یک موج الکترومغناطیسی عرضی استفاده می شود. طراحی کابل کواکسیال شامل یک رسانای داخلی است که توسط یک لایه دی الکتریک احاطه شده است، سپس در یک ساندویچ استوانه ای محصور می شود که شامل لایه های اضافی محافظ و هم چنین یک ژاکت محافظ خارجی برای جلوگیری از آسیب به اجزای حامل سیگنال در هنگام نصب یا فشار محیط است. کابل های کواکسیال معمولاً به عنوان خطوط انتقال استفاده می شوند و می توانند سیگنال های با فرکانس بالا را با افت کم انتقال دهند.

کابل کواکسیال معمولاً توسط اپراتورهای کابل، شرکت های تلفنی و ارائه دهندگان اینترنت در سراسر جهان برای انتقال داده ها، ویدئوها و ارتباطات صوتی به مشتریان استفاده می شود. هم چنین در خانه ها بسیار مورد استفاده قرار گرفته است.

این به مدت طولانی به عنوان یک فناوری وجود داشته است (از اوایل قرن 20) و دارای مزایای منفرد زیادی برای انتقال دقیق و مطمئن است.

هم چنین محدودیت هایی دارد که باعث می شود در بعضی موارد با کابل فیبر نوری، کابل دسته یا گاهی با سیگنال های بی سیم جایگزین شود.

رمز موفقیت کابل کواکسیال طراحی محافظت شده آن است که به هسته مس کابل اجازه می دهد تا داده ها را سریع انتقال دهد، بدون این که در مقابل تداخل یا آسیب عوامل محیطی تسلیم شود.

ساختار کابل کواکسیال

کابل کواکسیال نوعی کابل است که دارای یک رسانای داخلی است که توسط یک لایه عایق و توسط یک محافظ رسانا احاطه شده است. نمودار زیر نشان دهنده ساخت یک کابل معمولی است. سیگنال الکتریکی از طریق هادی مرکز جریان می یابد.

انواع کابل کواکسیال عکس 2

1-هادی مرکزی – فولاد روکش دار مس.

2-پیوند سیم رسانا – از پلیمر خالص تمیز برای جلوگیری از انتقال رطوبت استفاده می شود.

3-دی الکتریک – پلی اتیلن که پایداری مکانیکی سلول بسته با ولتاژ بالا را فراهم می کند.

4-اولین هادی بیرونی – محافظ با نوار آلومینیوم-پلی آلومینیوم به طور ایمن به هسته دی الکتریک متصل شده است.

5-هادی بیرونی دوم – یک نوار آلومینیوم-پلیمر-آلومینیوم اضافی در سازه های سه محافظ و چهار محافظ استفاده می شود تا انزوای محافظ HF قبل و بعد از خم شدن بیش تر شود.

6-هادی بیرونی سوم – یک نوار آلومینیوم-پلیمر-آلومینیوم اضافی در سازه های سه محافظ و چهار محافظ استفاده می شود تا انزوای محافظ HF را قبل و بعد از خم شدن بیش تر کند.

7-هادی بیرونی چهارم – یک الگوی آلومینیومی 34 یا 36 AWG اضافی در ساختارهای چهار محافظ استفاده می شود تا انزوای محافظ LF را در محیط های شدید صدا RF افزایش دهد.

8-محافظ مقاوم در برابر خوردگی

 • داخلی و هوایی – ماده ای بدون قطره برای جلوگیری از انتقال رطوبت به داخل ساختار کابل طراحی شده است.
 • زیرزمینی – ترکیبی روان که می تواند پارگی های کوچک ژاکت را مهر و موم کند.

9-ژاکت – یک ژاکت بیرونی پایدار در برابر اشعه ماورا بنفش از پلی اتیلن (PE) یا پلی وینیل کلراید بازدارنده شعله (PVC) برای محافظت از هسته در هنگام نصب و برای عمر نصب شده کابل در دسترس است.

10-مسنجر یک پارچه – یک عضو پشتیبانی سیم فولادی کربن گالوانیزه، متصل به کابل توسط یک شبکه قابل جدا شدن.

انواع متداول کابل کواکسیال

 • کابل کواکسیال خط سخت
 • کابل کواکسیال انعطاف پذیر
 • کابل کواکسیال نیمه سخت
 • کابل کواکسیال قابل شکل گیری
 • کابل کواکسیال سخت
 • کابل محوری دوقلو
 • کابل سه محوری

اصطلاحات کابل کواکسیال و مجموعه کابل کواکسیال اغلب به طور مترادف استفاده می شوند، با این حال، برخی از منابع با تعریف مجموعه ای برای نشان دادن مواد کابل مجهز به اتصالات انتهایی و در طول های استاندارد برای تحویل فوری، این دو را از یک دیگر متمایز می کنند. در این زمینه، یک کابل کواکسیال نشان دهنده کابل عمده ای است که در قرقره ها یا سیم پیچ هایی با طول 100 یا 500 فوت فروخته می شود، هنگامی که طول نهایی کابل مشخص شد، اتصالات کابل به آن ها نصب می شود.

انواع کابل کواکسیال

در بخش های زیر، شرح مختصری از هر یک از انواع کابل کواکسیال ارائه شده است.

کابل کواکسیال خط سخت

کابل کواکسیال خط سخت از یک رسانای مرکزی استفاده می کند که از مواد مانند مس، نقره، آلومینیوم یا فولاد ساخته شده است و قطر این نوع کابل ها معمولاً بیش تر از اشکال دیگر کابل کواکسیال است. این نوع کابل ها ممکن است در انتقال سیگنال با مقاومت بالا استفاده شوند. برخی از اشکال خط سخت از نیتروژن تحت فشار به عنوان بازدارنده نفوذ رطوبت و هم چنین برای جلوگیری از ایجاد قوس استفاده می کنند.

کابل کواکسیال انعطاف پذیر

همان طور که از نام آن پیداست، کابل کواکسیال انعطاف پذیر می تواند در صورت لزوم متناسب با پیکربندی و هندسه برنامه حرکت و انعطاف پذیرد. یک طراحی معمول برای کابل کواکسیال انعطاف پذیر از یک رسانای داخلی فلزی استفاده می شود که توسط یک پلیمر انعطاف پذیر احاطه شده و به عنوان دی الکتریک کار می کند، و دارای یک ژاکت خارجی برای محافظت از محیط است. در صورت نیاز به افزایش انعطاف پذیری، هادی هسته فلزی ممکن است از یک سیم جامد به یک طرح رشته تبدیل شود و یک فوم دی الکتریک پلی اتیلن (PE) ممکن است جایگزین ماده سخت دی الکتریک شود.

کابل کواکسیال انعطاف پذیر متداول ترین نوع کابل کواکسیال است، برای کسی که آن را در هنگام استفاده برای اتصال تجهیزات و تلویزیون های خانگی دیده است آشنا است.

کابل کواکسیال نیمه سخت

کابل کواکسیال نیمه سخت از یک غلاف بیرونی مسی جامد با دی الکتریک PTFE استفاده می کند. غلاف مس به طور کلی اثر محافظتی برتر و ویژگی های دی الکتریک عملکرد فرکانس بالا را افزایش می دهد. با توجه به طراحی آن ها، این نوع کابل کواکسیال برای اصلاح یا انعطاف پذیری پس از انجام عملیات شکل گیری اولیه در نظر گرفته نشده است.

کابل کواکسیال شکل پذیر

یک جایگزین برای کابل کواکسیال نیمه سخت، کابل کواکسیال شکل پذیر است که به آن کابل کواکسیال قابل انعطاف نیز می گویند. به جای غلاف بیرونی مس سفت و سخت، از یک غلاف فلزی انعطاف پذیر استفاده شده است که می تواند با استفاده از دست، شکل و فرم دلخواه کابل مورد نیاز و ابزار خاصی را ایجاد کند و شکل بگیرد. از کواکسیال شکل پذیر گاهی اوقات برای طرح دادن به منظور قرار دادن کابل در برنامه های نمونه اولیه استفاده می شود و پس از تثبیت، طرح برای استفاده از کابل کواکسیال نیمه سخت تبدیل می شود.

کابل کواکسیال سخت

کابل کواکسیال سفت و سخت، که گاهی اوقات خط صلب نیز نامیده می شود، شامل دو لوله مسی نصب شده به صورت متمرکز است که با فواصل ثابت در طول کابل با استفاده از پشتیبانی از PTFE یا مقره های دیسک پشتیبانی می شوند. اگرچه کابل کواکسیال سفت و محکم نامیده می شود، اما اصطلاح خط انتقال کواکسیال سفت و سخت با توجه به این که کابل بصورت انعطاف پذیر یا قابل خم شدن تصور می شود، مناسب تر است. خطوط انتقال سفت و سخت در مقاطع فلنج دار با طول ثابت داده شده تولید و فروخته می شوند. در نتیجه، مجموعه ای از اتصالات استاندارد یا کوپلینگ ها مانند آرنج های 45 یا 90 درجه در دسترس هستند تا در صورت لزوم بخش های خط انتقال را به یک دیگر متصل کنند. از مهاربندها و فنرهای مخصوص نیز استفاده می شود تا انبساط دیفرانسیل و انقباض لوله های مسی داخلی و خارجی مورد استفاده در اجرای خط انتقال را فراهم کند.

کابل دو محوره

کابل های دو محوره (به نام Twin axial یا Twinax نیز شناخته می شوند) دارای دو رسانای مرکزی هستند که به جای طرح رسانای سنتی در اکثر انواع کابل کواکسیال، در یک هسته خارجی و دی الکتریک وجود دارد. برخی از مزایای کابل محوری دوقلو کاهش اتلاف کابل، محافظت بیش تر از حلقه های زمین و میدان های خازنی و کاهش نویز مغناطیسی با فرکانس پایین است. این کابل ها برای استفاده در برنامه های دیجیتالی و ویدئویی با فرکانس پایین مناسب ترین حالت هستند.

کابل سه محوری

کابل سه محوری، که به آن تریاکس نیز گفته می شود، کابل های کواکسیال است که یک تار مسی اضافی به آن ها اضافه شده است. این نوار به عنوان یک سپر عمل می کند و زمین می خورد، بنابراین جریان های حلقه زمین یا سر و صدای میدان خازنی را از عناصر رسانای هسته داخلی عبور می دهد. کابل سه محوری پهنای باند و رد تداخل را افزایش می دهد، نسبت سیگنال به نویز نسبت به کابل کواکسیال استاندارد را بهبود می بخشد و تلفات کابل و بارگذاری کابل را کاهش می دهد.

انواع دیگر کابل کواکسیال

چند نوع تخصصی دیگر از کابل کواکسیال عبارتند از:

 • مجامع کابل روبان کواکسیال
 • کابل میکرو کواکسیال
 • کابل کواکسیال با فرکانس بالا
 • کابل کواکسیال دمای بالا
 • کابل کواکسیال خنک شده با آب

برای نیازهای تخصصی، خدمات طراحی و ساخت سفارشی کابل کواکسیال نیز در دسترس است.

هنگام مراجعه به انواع مختلف کابل های کواکسیال، RG مخفف “رادیو راهنما” است، مشخصاتی که از مشخصات نظامی جنگ جهانی دوم گرفته شده است. هر نوع کابل کواکسیال دارای درجه RG متفاوتی است که به شما در تشخیص خصوصیات و مشخصات متمایز کابل ها کمک می کند.

RG6

بسیاری از نصب کنندگان حرفه ای تلویزیون هر زمان که تلویزیون ماهواره ای را نصب می کنند به یک کابل کواکسیال RG6 مراجعه می کنند. اگر می خواهید اولین بار کار را به درستی انجام دهید، RG6 راهی است که باید دنبال کنید. چند دلیل وجود دارد که کابل های RG6 نسبت به هم تایان خود برتر هستند. اول، کابل یک کابل سنگین تر از همه است. هسته بسیار ضخیم تر است، که اتصال قوی تر و قابل اطمینان تری را برای نیازهای سرگرمی شما فراهم می کند. علاوه بر این، کابل های RG6 دارای عایق ضخیم تر و محافظ با کیفیت بالاتر هستند. هر دو به کاهش تداخل خارجی (یا سر و صدا) کمک می کند و هسته را از آسیب محافظت می کند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که از آن جا که ضخامت مواد سازندگان برای کابل های RG6 ضخامت بیش تری دارد، انعطاف پذیری آن ها بسیار کم تر است، بنابراین سعی کنید بیش از آن چه نیاز دارید خریداری نکنید.

RG59

یکی دیگر از کابل های کواکسیال رایج RG59 است. در حالی که این کابل مشابه RG6 است، اما تفاوت های اساسی وجود دارد. ابتدا، اجازه دهید در مورد برنامه های RG59 صحبت کنیم. مطمئناً می توانید از کابل RG59 برای اتصال تلویزیون خود به جعبه ماهواره استفاده کنید، مخصوصاً اگر تلویزیون قدیمی تری را متصل می کنید. با این وجود معمولاً از کابل های RG59 برای اتصال سیستم های مداربسته استفاده می شود. هر زمان در مکان فروشگاه آجر و ملات قرار دارید و دوربین هایی را در داخل و خارج ساختمان می بینید، احتمالاً آن ها برای اتصال از RG59 استفاده می کنند. دو دلیل عمده برای بهتر بودن کابل RG59 برای سیستم های مدار بسته نسبت به تنظیمات سنتی تلویزیون وجود دارد. اول، محافظ، عایق و هسته همه نازک تر از RG6 هستند، و باعث می شود کابل RG59 کم تر در معرض تداخل باشد. دوم، به دلیل نازک بودن همه مواد، این باعث می شود کابل RG59 بسیار انعطاف پذیرتر از RG6 مشابه آن باشد. نصاب ها هنگام نصب دوربین های مدار بسته کار با کابل انعطاف پذیرتر را ترجیح می دهند زیرا فضای کار آن ها بسیار کم است.

RG11

بعد از این همه صحبت درباره تلویزیون های قدیمی، احتمالاً از خود می پرسید که کابل های کواکسیال چگونه با فناوری تلویزیون ها تغییر کردند؟ خوب، یک کابل نسبتاً جدید وجود دارد که برخی از شرکت ها بیش تر و بیش تر از آن استفاده می کنند – یعنی RG11. در حالی که طراحی مشابه کابل های RG6 و RG59 است، اما تفاوت بزرگ این است که RG11 ها برای وضوح بالا (HD) و دوام طولانی تر بهتر هستند. زمانی که سازندگان دو کابل کواکسیال اول را طراحی می کردند، کیفیت بالا در آن وجود نداشت و حتی وقتی HD رایج تر می شد، برای بسیاری به راحتی در دسترس نبود. با این حال، کابل های RG11 یک مزیت نسبت به دو مورد دیگر دارند: اتصال ثابت در فواصل بیش تر. هر دو کابل RG6 و RG59 پس از 100 فوت با اتصال رو به زوال روبرو می شوند، در حالی که معمولاً می توانید حدود 100 فوت اضافی از کابل RG11 خارج کنید.

چگونه کابل کواکسیال مشخص شده است؟

مشخصات معمول کابل کواکسیال شامل موارد زیر است:

 • نوع کابل یا نوع RG (که مخفف Radio Guide است)، در حال حاضر عمدتا یک مرجع منسوخ است با توجه به این که استاندارد اساسی که این اصطلاحات را تعریف می کند، دیگر یک سند فعال نیست. RG-6 نوعی بسیار رایج است که در برنامه های ویدیویی خانگی استفاده می شود.
 • مواد برای رسانای هسته داخلی، که ممکن است مس برهنه، مس با روکش نقره، مس قلع شده یا آلومینیوم / مس باشد، تا چند گزینه ذکر شود.
 • امپدانس کابل متداول ترین مقادیر برای امپدانس 50 ، 52 ، 75 یا 93 اهم است.
 • مواد ژاکت ، که به عنوان لایه محافظ بیرونی کابل استفاده می شود.
 • ابعاد اصلی کابل ، که شامل طول ، قطر خارجی و سیم سنج است.
 • پیکربندی اتصال مورد نظر ، که هم جنسیت مورد نظر و هم سبک اتصال خاص مانند BNC ،SMA ،SMB یا نوع N را شامل می شود.
 • حداقل شعاع خمش
 • میرایی در دسی بل در واحد طول کابل اندازه گیری می شود
 • دمای نامی کابل

کابل کواکسیال بهتر است یا کابل فیبر نوری؟

هر دوی این نوع کابل ها می توانند برای انتقال داده های ویدئویی، صوتی و سایر اشکال استفاده شوند و هر دو می توانند مزایا و معایب مشخصی را در راه اندازی شبکه به شما ارائه دهند.

تصمیم گیری در مورد شرایط مناسب به فاصله اتصال و میزان داده ای که ارسال می کنید بستگی دارد. کابل های فیبر نوری قبل از اینکه به تکرار کننده احتیاج داشته باشند، برای چندین مایل سیگنال حمل می کنند. تلفات سیگنال در کابل کواکس بیش تر است، بنابراین باید از آن برای مسافت کم تری استفاده کنید. کابل های فیبر نوری اطلاعات بسیار بیش تری را حمل می کنند. کابل فیبر نوری نیز به طور قابل توجهی گران تر است. کابل های فیبر نوری در تنظیمات مسکونی و مصرف کننده کم تر از کابل های کواکسیال یافت می شوند.

نصب کابل های کواکس آسان و بسیار بادوام است. از آن جا که انتقال فیبر نسبت به Coax از سرعت بالاتری برخوردار است، بهتر است از این شبکه ها برای شبکه های حرفه ای مانند شبکه هایی که در یک پردیس تجاری یا دانشگاه یافت می شوند استفاده شود. اگر شما در حال کار بر روی یک نصب خانگی یا شبکه انتقال داده با ظرفیت متوسط ​​هستید، احتمالاً بهتر است با کابل کواکس بچسبید.

بسیاری از شرکت های امروزی برای خدمات باند پهن مشاغل خود از اتصالات کابل استفاده می کنند. بزرگ ترین عیب اینترنت کابل نوسان سرعت است. با نگاهی دوباره به اینترنت فیبر در مقابل اینترنت کابلی، سرویس اینترنت کابلی معمولاً بین تعدادی از مشترکان به اشتراک گذاشته می شود. این بدان معناست که اگر تعداد زیادی کاربر در یک منطقه کابل وجود داشته باشد که همگی از برنامه های پهنای باند با استفاده هم زمان از اینترنت استفاده می کنند، سرعت همه می تواند بین 100٪ تا 25٪ سرعت وعده داده شده متفاوت باشد.

تا آن جا که هزینه فیبر در مقابل کواکس افزایش می یابد، فیبر معمولاً از قبل بسیار بیش تر است. پس از نصب، قیمت دسترسی به اینترنت اختصاصی از طریق فیبر نیز بالاتر از اتصال اینترنت کابل مشترک خواهد بود.

ما را در تلگرام دنبال کنید.