پرش به محتوا

انواع لوله های PVC

لوله های PVC یکی از متنوع ترین انواع لوله های پلاستیکی هستند و دارای مزایای گسترده ای می باشند. آن ها سبک، در عین حال با دوام، مقرون به صرفه و قابل بازیافت هستند. در این مقاله به انواع لوله های PVC می پردازیم.

مسلماً یکی از جهانی ترین و متنوع ترین لوله های پلاستیکی، لوله های PVC است که بیش از 80 سال است که مورد استفاده قرار می گیرند و به بسیاری از کاربردها در بخش های مختلف بازار در سراسر جهان خدمات می دهند. در مقایسه با لوله کشی فلز، لوله های پی وی سی بسیار مقاوم و مداوم هستند ، دارای مقاومت در برابر خوردگی کامل هستند و خطر کمی در مقابل انبساط حرارتی یا انقباض دارند. از نظر اقتصادی مقرون به صرفه هستند، این لوله ها در اندازه های مختلف با طیف وسیعی از اتصالات موجود ارائه می شوند و بسته به نوع PVC می توانند برای هر دو کاربرد آب گرم یا سرد استفاده شوند.

U-PVC

U-PVC یکی از انواع لوله های PVC می باشد که PVC بدون پلاستیک است. بدین معنی است که هیچ ماده پلاستیکی (نرم کننده) به ترکیب PVC اضافه نشده است. PVC بدون پلاستیک به PVC سخت نیز معروف است. U-PVC رایج ترین نوع  PVC برای لوله ها و اتصالات از جمله حمل و نقل آب آشامیدنی، خاک و پسماند، فاضلاب و زهکشی زیرزمینی و کاربردهای صنعتی است.

لوله ها و اتصالات U-PVC مزایای زیادی دارند. آن ها یک انتخاب مطمئن برای حمل و نقل آب آشامیدنی، سبک و آسان برای استفاده و مقرون به صرفه هستند.

از خصوصیات فنی می توان به عملکرد مکانیکی بالا، دوام بالا (حداقل 100 سال برای لوله های زیرزمینی)، مقاومت شیمیایی بالا و مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش اشاره کرد.

علاوه بر این لوله های U-PVC دارای مشخصات محیطی مطلوبی هستند و 100 درصد قابل بازیافت می باشند.

C-PVC

PVC، C-PVC کلردار است. لوله ها و اتصالات ساخته شده از C-PVC بسیاری از مزایای U-PVC را دارا می باشد. هر دو برای استفاده در آب آشامیدنی ایمن هستند. مقاومت بالایی در برابر خوردگی، دوام بالا و مقاومت در برابر ضربه عالی دارند. با این حال با محتوای کلر بالاتر از U-PVC منظم، لوله ها و اتصالات ساخته شده از C-PVC می توانند طیف وسیع تری از دماها را تحمل کنند. این C-PVC را به گزینه ای محبوب برای سیستم های لوله کشی آب در ساخت و سازهای مسکونی و هم چنین تجاری تبدیل کرده است. C-PVC هم چنین انعطاف پذیرتر از U-PVC است. لوله ها و اتصالات ساخته شده از C-PVC صد درصد قابل بازیافت هستند.

O-PVC

PVC جهت دار شده از نظر مولکولی (O-PVC)، نتیجه یک فرآیند تولید است که ساختار آمورف PVC پلاستیک نشده (U-PVC) را به ساختار لایه لایه تبدیل می کند.

O-PVC بسیاری از مزایای U-PVC مانند مقاومت در برابر خوردگی، حفظ کیفیت آب، صرفه جویی در هزینه و قابلیت بازیافت و تعادل بین مقاومت، سختی و انعطاف پذیری را افزایش می دهد. لوله های ساخته شده از O-PVC مخصوصا در مورد ظرفیت هیدرولیک، شکل پذیری، انتشار ترک و مقاومت در برابر ضربه و خستگی بسیار سودمند هستند. این بدین معناست که O-PVC یک گزینه عالی برای لوله های تحت فشار برای آب آشامیدنی است. O-PVC هم چنین برای مصارف غیرقابل شرب دفن شده مانند شبکه های آبیاری و پمپاژ فاضلاب مناسب است. لوله ها و اتصالات O-PVC صد درصد قابل بازیافت هستند.

Hi-PVC

Hi-PVC مخفف High impact pvc است. درجه Hi-PVC با افزودن یک اصلاح کننده ضربه به U-PVC که مقاومت لوله ها را در برابر ضربات خارجی افزایش می دهد، به دست می آید.

لوله های Hi-PVC لوله های معمولی پی وی سی با یک اصلاح کننده هستند که آن را در برابر ضربات خارجی مقاوم می کند. برای افزایش دوام آن، معمولا از مخلوطی از ترکیبات از جمله PVC تشکیل شده است. این نوع لوله ها قبل از این که رسما به عنوان Hi-PVC در نظر گرفته شوند، استانداردها و مقررات زیادی برای رعایت آن ها وجود دارد. دلیل نیازهای زیادی که این لوله ها باید برآورده کند این است که بیش تر برای حمل گاز طبیعی که بسیار فرار است مورد استفاده قرار می گیرند.

ما را در تلگرام دنبال کنید.