پرش به محتوا

کنتاکتور چیست و چه کاربردی دارد؟

کنتاکتور یک دستگاه کنترل الکترومکانیکی است که برای ایجاد یا قطع ارتباط بین بار و منبع تغذیه استفاده می شود. استفاده از کنتاکتور مشابه رله است. اما دستگاهی که برای برنامه های حمل جریان بیش تر استفاده می شود به عنوان یک کنتاکتور و دستگاه مورد استفاده برای برنامه های جریان کم تر با نام رله شناخته می شود.

مطابق برنامه و بار، یک کنتاکتور چندین اتصال دارد. به طور کلی، این اتصالات معمولاً اتصال باز (NO) هستند. و از این رو هنگامی که سیم پیچ کنتاکتور خاموش می شود، بار خاموش می شود. اما کنتاکتور می تواند برای برنامه های کاربردی معمولاً باز و معمولاً بسته طراحی کند. متداول ترین کاربرد کنتاکتور در استارت است که برای روشن و خاموش کردن تجهیزات مانند موتور، ترانسفورماتور و غیره استفاده می شود.

کنتاکتور یک سوئیچ کنترل الکتریکی است که برای تعویض یک مدار تغذیه استفاده می شود، شبیه به یک رله است به جز در شرایط جریان بالاتر. یک کنتاکتور توسط یک مدار کنترل می شود که سطح توان آن بسیار کم تر از مدار روشن است. کنتاکتورها اغلب برای موتورهای 150 اسب بخار استفاده می شوند.

کنتاکتور مغناطیسی

کنتاکتور مغناطیسی دستگاه یا کلیدی است که به صورت مغناطیسی کار می کند و در صورت نیاز مدار الکتریکی را بسته یا باز می کند. جزئیات بیش تر به شرح زیر است.

ساخت کنتاکتور

یک کنتاکتور دارای سه قسمت اصلی است:

  • سیم پیچ یا الکترومغناطیس
  • محصور یا قاب
  • اتصال

سیم پیچ یا الکترومغناطیس

سیم پیچ بر روی هسته الکترومغناطیسی پیچیده شده و مانند یک الکترومغناطیس رفتار می کند. به طور کلی، دارای دو قسمت است، یکی قسمت ثابت و دوم قسمت متحرک است. یک فنر بین هر دو قسمت متصل است. از این رو، تنظیم بازگشت فنر وجود دارد. یک میله با قسمت متحرک متصل می شود. این میله به عنوان آرماتور نیز شناخته می شود. وقتی نیروی سیم پیچ بیش تر از نیروی فنر باشد، هر دو تماس متصل می شوند و وقتی نیروی فنر بیش تر از نیروی سیم پیچ باشد، هر دو اتصال با یکدیگر استخراج می شوند.

مقدار بسیار کمی جریان از طریق فنر از مدار تغذیه یا کنترل خارجی عبور می کند تا هسته الکترومغناطیس را تحریک کند. برای کاربردهای AC، هسته الکترومغناطیسی از آهن نرم چند لایه تشکیل شده است تا جریان گردابی را کاهش دهد. برای برنامه های DC، هیچ مشکلی در مورد جریان گردابی وجود ندارد، هسته از فولاد جامد تشکیل شده است.

محفظه یا قاب

محفظه برای محافظت از قسمت های داخلی کنتاکتور استفاده می شود. از پلاستیک، نایلون 6، سرامیک یا باکلیت تشکیل شده است. این محفظه را برای الکترومغناطیس و اتصالات فراهم می کند. محفظه برای عایق بندی اتصالات و محافظت در برابر گرد و غبار، روغن، آب و هوا و سایر خطرات انفجار استفاده می شود. هنگام تماس با دستگاه، از تماس مستقیم با آن جلوگیری می کند.

اتصال

این تنها جزء است که کل جریان بار از آن جریان می یابد. بنابراین، این جزء بسیار مهم کنتاکتور است. اتصالات به صورت اتصال برق، اتصال کمکی و فنر تماس طبقه بندی می شوند. دو نوع تماس برق وجود دارد. تماس ثابت و تماس متحرک.

مواد مورد استفاده برای اتصالات دارای مقاومت قوس پایدار و مقاومت جوشکاری بالا هستند. این مواد باید در برابر فشار مکانیکی، فرسایش و قوس مقاوم باشند. مقاومت این ماده تا آن جا که ممکن است کم است زیرا جریان بار کامل از مخاطبین عبور می کند. برای کاربردهای کم جریان، این کنتاکت ها از اکسید کادمیوم نقره و نیکل نقره و برای کاربردهای زیاد و جریان DC از اکسید قلع نقره تشکیل شده است.

آرماتور آهنربای الکتریکی با تماس متحرک متصل می شود. از این رو، تماس متحرک با عمل الکترومغناطیس حرکت می کند و با تماس ثابت وصل/قطع می شود.

کار کنتاکتور

یک میدان الکترومغناطیسی هنگامی ایجاد می شود که سیم پیچ الکترومغناطیسی فعال شود. همان طور که در ساختار مشاهده کردیم، تماس متحرک کنتاکتور به آرماتور (میله فلزی) یک الکترومغناطیس متصل است.

هنگامی که میدان الکترومغناطیسی تولید می شود، آرمیچر نیرو را تجربه می کند و به سمت تماس ثابت می کشد. نیروی تولید شده توسط سیم پیچ بیش تر از نیروی فنر است. هر دو تماس در این حالت باقی می مانند تا زمانی که سیم پیچ خاموش نشود.

هنگامی که سیم پیچ خاموش می شود، نیروی الکترومغناطیسی صفر است و آرماتور در اثر نیروی فنر به عقب می کشد. و در حالت عادی (موقعیت OFF) برگردید. کنتاکتورها برای عملکرد سریع ON-OFF طراحی شده اند.

ورودی سیم پیچ کنتاکتور ممکن است AC یا DC باشد یا در برخی موارد، سیم پیچ عمومی به عنوان یک سیم پیچ الکترومغناطیسی استفاده می شود. سیم پیچ های عمومی هر دو بر روی AC و DC کار می کنند. مقدار کمی از توان در اتصالات ایجاد می شود و از یک مدار اکونومایزر برای کاهش این افت استفاده می شود.

هنگام ایجاد و شکستن اتصالات، یک قوس بین اتصالات ایجاد می شود. این قوس ممکن است با افزایش دمای تماس، عمر کنتاکتور را کاهش دهد. به دلیل قوس الکتریکی، گازهای مضر مانند مونو اکسید تولید می شوند. از این رو، روش های مختلفی برای کنترل و انقراض قوس ها استفاده می شود.

کنتاکتورها بر اساس جریان و ولتاژ بار، محدوده کنترل ولتاژ و کاربرد بر اساس دسته استفاده انتخاب می شوند. اگر می خواهید اتصالان باز یا بسته را بررسی کنید، می توانید آن را با اهم متر اندازه گیری کنید. اهم متر را بین اتصالات ورودی و خروجی وصل کنید، اگر متر نشان می دهد که خواندن نامحدود است، اتصالات باز هستند و اگر متر نشان می دهد که صفر خوانده نمی شود، اتصالات بسته هستند.

انواع کنتاکتور

سوئیچ تیغه

این قدیمی ترین نوع کنتاکتور است که از موتورهای الکتریکی ON و OFF استفاده می کند. این شامل یک نوار فلزی با اهرم است. اهرم برای کشیدن نوارهای فلزی استفاده می شود. این یک کنتاکتور دستی است. و روشن و خاموش کردن سریع دستی بسیار مشکل است. هم چنین فرصتی برای از بین رفتن اتصالات وجود دارد.

جریان بار کامل از اتصالات عبور می کند بنابراین برای موتور بزرگ، جریان بار کامل بسیار زیاد است. در این شرایط، مشکل تولید قوس بین اتصالات وجود دارد و خاموش کردن قوس مشکل است. مشکل دوم قطع برق است. از آن جا که جریان بسیار زیاد است، مقدار زیادی از برق توسط اتصالات تخلیه می شود. و مشکل سوم ایمنی است. بنابراین، این نوع کنتاکتور نیاز به بهبود دارد. عمر این کنتاکتور بسیار کوتاه است زیرا احتمال خوردگی تماس ها در اثر رطوبت وجود دارد. به دلیل مشکلات و خطرات ناشی از عملیات، از این کنتاکتور به ندرت استفاده می شود.

کنتاکتور دستی (کنتاکتور دوتایی)

کنتاکتورهای تیغه چاقو معایب زیادی دارد. بنابراین، برای غلبه بر این معایب، یک کنتاکتور دستی اختراع شد. این نوع کنتاکتور برای کار با واحد کوچک تر ایمن است.

این به شما امکان می دهد با جریان بیش تری در فضای کوچک تر کار کنید. اتصالات دو بار شکستگی را تقسیم کرده و دو مجموعه تماس ایجاد می کند. همان طور که از نامش مشخص است، نمی توان آن را از راه دور یا بی سیم کنترل کرد، بلکه باید با کنترل دستی کار کند. بنابراین، اپراتور به صورت دستی خاموش و روشن می شود.

کنتاکتور مغناطیسی

طراحی این نوع کنتاکتور در بین انواع دیگر کنتاکتورها بسیار پیشرفته است. این نوع کنتاکتور الکترومغناطیسی است و می تواند به طور خودکار کار کند. برای روشن و خاموش کردن بار به مقدار کمی مدار کنترل نیاز است. بنابراین، عملکرد این کنتاکتور در مقایسه با کنتاکتور دستی ایمن است. این پرکاربردترین کنتاکتور در کاربردهای صنعتی است. این دستگاه الکترومکانیکی عمل می کند و بنابراین؛ برای ایجاد ارتباط بین بار و منبع تغذیه به مقدار بسیار کمی جریان نیاز دارد.

تفاوت بین کنتاکتور و رله چیست؟

  • کنتاکتور برای برنامه های سوئیچینگ ولتاژ بالا و رله برای برنامه های سوئیچینگ ولتاژ پایین استفاده می شود. به طور کلی، اگر جریان بار بیش از 15A باشد، از کنتاکتورها استفاده می شود و اگر جریان بار کم تر از 15A باشد ، از رله استفاده می شود.
  • اندازه کنتاکتور در مقایسه با اندازه رله بزرگ است.
  • تعمیر و نگهداری کنتاکتور آسان است در حالی که در اکثر شرایط، رله نمی تواند تعمیر شود.
  • در بیش تر موارد، کنتاکتورها در اتصالات معمولاً باز و رله ها به عنوان اتصالات معمولاً بسته به هم متصل می شوند.
  • زمان سوئیچینگ کنتاکتور در مقایسه با رله کند است.

کاربردهای کنتاکتور

کنتاکتور در برنامه های زیر استفاده می شود.

متداول ترین کاربرد کنتاکتور در استارت موتور است. از این موتور برای حفاظت از اضافه بار و اتصال کوتاه برای موتور صنعتی استفاده می شود.

از کنتاکتورها برای اتوماسیون چراغ ها برای کاربردهای روشنایی صنعتی، تجاری و مسکونی استفاده می شود. برای این نوع کاربردها، از رله نوع لچ استفاده می شود. در این نوع رله ها از دو سیم پیچ استفاده می شود. یکی برای تماس باز و دوم برای تماس نزدیک.

از کنتاکتورهای تک قطبی برای کارکردن بار 12VDC در خودرو استفاده می شود.

استفاده از کنتاکتورها با قطع کننده مدار ایمنی کارکرد بار را در صنایع تضمین می کند. و در چنین برنامه ای، از آن برای تعویض سریع بار استفاده می شود.

در رله جیوه و رله خیس شده با جیوه استفاده می شود.

از کنتاکتورهای دو قطبی (3 سیمه، 1 فاز) برای کارکردن بار 240VAC مانند کولر گازی استفاده می شود.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.