پرش به محتوا

کلید RCBO چیست؟

کلید RCBO یک کلید الکتریکی اتوماتیک است که برای محافظت از مدار در برابر اضافه بار، اتصال کوتاه و خطای زمین استفاده می شود. این ترکیبی از MCB و RCCB است. کلید RCCB برای قطع مدار در شرایط گسل زمین استفاده می شود. اما مدار را تحت هیچ گونه خطای بیش از حد جریان نمی دهد. به گونه ای که، MCB مدار را فقط تحت جریان بیش از حد قرار می دهد، مدار را تحت شرایط گسل زمین نمی کشد.

معنای RCBO قطع کننده جریان باقیمانده با حفاظت از جریان بیش از حد است. این دستگاه ها برای اطمینان از عملکرد ایمن مدارهای الکتریکی طراحی شده اند، و در صورت تشخیص عدم تعادل باعث قطع اتصال می شوند. آن ها عمدتا به منظور حفاظت ترکیبی در برابر اضافه بار و اتصال کوتاه در برابر جریان های نشت زمین استفاده می شوند.

کلید RCBO چگونه کار می کند؟

همان طور که قبلاً ذکر شد، کلید RCBO محافظت در برابر دو نوع خطای الکتریکی را تضمین می کند. اولین مورد از این خطاها جریان باقیمانده یا نشت زمین است. این اتفاق زمانی رخ می دهد که یک قطعه تصادفی در مدار ایجاد شود، که ممکن است در نتیجه خطوط سیم کشی یا تصادفات DIY رخ دهد (مانند قطع کابل هنگام استفاده از برش پرچین برقی). اگر منبع برق قطع نشود، فرد دچار شوک الکتریکی مرگبار می شود.

نوع دیگر خطای الکتریکی جریان بیش از حد است که ممکن است به شکل اضافه بار یا اتصال کوتاه باشد. در وهله اول، مدار با وسایل برقی زیادی بارگیری می شود و در نتیجه انتقال نیرو از ظرفیت کابل فراتر می رود. اتصال کوتاه نیز ممکن است در نتیجه مقاومت ناکافی مدار و ضرب در سطح بالا آمپر رخ دهد. این با خطر بیش تری نسبت به اضافه بار همراه است.

ساخت کلید RCBO

کلید RCBO شامل دو محفظه، یکی محفظه MCB و دیگری محفظه RCCB است.

محفظه MCB شامل:

 • تماس دو فلزی که در هنگام اضافه بار مدار استفاده می شود. طراحی شده است، نه برای تغییر ویژگی  فیزیکی برای جریان اسمی.
 • انحطاط قوس از تجهیزات خاموش کننده قوس است که برای محافظت از موج شکن در حین شکستن مدار استفاده می شود.
 • دکمه دستگیره، وضعیت کلید RCBO را نشان می دهد، وقتی دسته در جهت بالا، Turn On نامیده می شود، اگر در جهت پایین باشد Turn-off/trip نامیده می شود.
 • یک سیم پیچ مغناطیسی با مجموعه پیستون برای خراب شدن قطع کننده مدار در هنگام خرابی های اضافه بار مانند آنی روی جریان، اتصال کوتاه و خطای زمین استفاده می شود.
 • محفظه یک ماده عایق است که برای نصب همه مکانیزم ها داخل آن استفاده می شود. از الیاف شیشه تشکیل شده است.
 • برای اتصال RCBO به مدارهای خارجی از پیچ های پایانه استفاده می شود.
 • سیم پیچ لغزش گریز زمین برای حرکت مدار زیر گسل زمین استفاده می شود.

محفظه RCCB شامل:

 • CBCT – ترانسفورماتور جریان متعادل اصلی برای یافتن جریان نامتعادل جریان در مدار استفاده می شود. ترمینال خطی و خنثی فقط از طریق CBCT منتقل می شود.
 • یک مدار کنترل برای فرمان به سیم پیچ در شرایط خطا استفاده می شود.
 • دکمه تست که از آن برای بررسی شرایط کار مدار قطع کننده استفاده می شود.

تفاوت کلید RCBO و RCD  

RCD ها برای محافظت در برابر برق گرفتگی یا آتش سوزی الکتریکی طراحی شده اند. آن ها این کار را با قطع خودکار منبع برق هر زمان که نشت جریان الکتریکی حس می شود، انجام می دهند. RCD ها امکان نظارت مستمر بر سطح فعلی را که از یک سیم در یک جهت واحد و دوباره در جهت معکوس عبور می کند، می دهد. در صورت وجود اختلاف 300mA یا کم تر در برخی موارد، مدار به طور خودکار خراب می شود. این امر تضمین کننده حفاظت در برابر شوک های الکتریکی است.

باید توجه داشته باشید که RCD ها در برابر اضافه بار یا اتصال کوتاه واکنش نشان نمی دهند. آن ها دارای رتبه استانداردی هستند که ممکن است از 32A تا 64A باشد. با این حال، این رتبه بندی با مکانیزم تماس داخلی و سوئیچینگ مطابقت دارد. هنگامی که از استاندارد تجاوز شود، دستگاه از کار نمی افتد. هم چنین نشانه ای از عدم تعادل مورد نیاز برای خاموش شدن دستگاه را مشاهده خواهید کرد.

همه RCD ها دارای یک دکمه تست هستند که امکان شبیه سازی رویدادی را فراهم می کند که شامل اختلاف در منبع تغذیه است. اگر دستگاه در حین شبیه سازی دچار مشکل نشود، باید تعویض شود.

برخی تفاوت های کلیدی بین RCD ها و RCBO ها وجود دارد. RCBO ها با یک سوئیچ الکترونیکی یکپارچه شده و برای انتقال و شکستن جریان ها در شرایط عادی سرویس برای بازکردن مخاطبین هنگامی که جریان باقیمانده در یک سطح مشخص تحت شرایط تعریف شده، طراحی شده است. این دستگاه ها هم چنین برای محافظت در برابر اضافه بار و اتصال کوتاه طراحی شده اند.

اگر تقاضای فعلی از سطح خاصی فراتر رود، کلید RCBO مدار را خراب می کند. در صورت اتصال کوتاه یا تقاضای زیاد به دلیل اتصال چندین دستگاه، ممکن است اضافه بار احساس شود. این به طور خودکار باعث خرابی مدار می شود. اگر مدار خراب نشود، احتمال ذوب شدن و آتش گرفتن سیم ها بسیار زیاد است. کلید RCBO بدین وسیله از افراد، تجهیزات و اموال محافظت می کند.

تفاوت کلید RCBO و RCCB

عملکرد RCCB بسیار مشابه با RCBO است. با این حال، حفاظت یکپارچه از اضافه جریان را ارائه نمی دهد و بنابراین در برابر اضافه بار یا اتصال کوتاه محافظت نمی کند. در عوض، RCCB محافظت انحصاری از نشت زمین را فراهم می کند و برای اطمینان از اضافه بار و حفاظت از اتصال کوتاه نیاز به نصب CB خارجی دارد.

تفاوت کلید RCBO و MCB

MCB یا قطع کننده مدار مینیاتوری، یک کلید الکتریکی است که برای محافظت خودکار مدار الکتریکی در برابر آسیب ناشی از جریان بیش از حد، یکپارچه شده است. با تشخیص خطا، جریان برق را به طور خودکار در مدار متوقف می کند. این قطع کننده ها می توانند برای جداسازی مدار روشن یا خاموش شوند و استفاده از آن ها با هادی موجود در پوشش پلاستیکی نسبتاً ایمن است. تفاوت اصلی بین کلید RCBO و MSB این است که MSB در برابر نشت زمین محافظت نمی کند.

جایگزینی MCB با RCBO

مطابق با کنترل ساختمان یا ثبت قسمت P به شرطی که اندازه کابل با توجه به رتبه قطع کننده مناسب باشد، اطلاع رسانی لازم نخواهد بود. با این حال، تعویض باید توسط یک متخصص برق واجد شرایط و طبق دستورالعمل های سازنده و دستورالعمل های استاندارد BS7671 انجام شود. بررسی سطوح مقاومت و آزمایش عایق ضروری خواهد بود. عایق RCBO نیز باید با توجه به مشخصات مربوطه عمل کند.

کلید RCBO را می توان به شرح زیر نصب کرد:

 • منبع برق را از واحد مصرف کننده جدا کنید.
 • دو جدا کننده را برای جدا شدن پوشش جلویی 90 درجه بچرخانید.
 • پایانه پایینی دستگاه را با دقت شل کنید.
 • گیره دستگاه پایین را باز کنید.
 • دستگاه را روی ریل din و باسبار قرار دهید.
 • گیره پایین دستگاه را ببندید.
 • دستگاه را محکم روی شینه نگه دارید و پیچ پایانه پایینی را محکم کنید.
 • محکم بودن اتصالات کابل را بررسی کنید.

نحوه سیم کشی کلید RCBO

قبل از انجام سیم کشی کلید RCBO باید اطمینان حاصل کنید که منبع تغذیه قطع شده است. سپس یک کابل PE باید به نوار ارت متصل شود و کابل های برق به بالای ایزوله متصل شوند. کابل فاز باید در سمت چپ ترمینال و کابل خنثی در سمت راست قرار گیرد. سپس قبل از اتصال به پایین ایزوله و RCBO، باسبار را به طول مناسب برش دهید.

یک کابل خنثی باید از قسمت پایین ایزوله به نوار ارت متصل شود. کابل های خروجی دو هسته ای و زمینی خواهند بود. قبل از اتصال به میله ارت باید از روکش زمین برای پوشاندن سیم های زمین استفاده شود. سپس لازم است سیم زنده قهوه ای را به پایانه “L” وصل کنید. سیم آبی خنثی باید به پایانه “N” وصل شود. سیم کشی باید به طول مناسب قطع شود، در حالی که سیم زمین به میله مربوطه متصل است. این فرآیند باید با اتصال منبع تغذیه خنثی به نوار مناسب ادامه یابد.

نحوه نصب کلید RCBO

قبل از ادامه نصب، باید اطمینان حاصل کنید که کلید RCBO حداقل 10 میلی آمپر حفاظت ارائه می دهد، دارای رتبه فعلی 25A، دارای گواهی SRIM و حفاظت از نوع A است. شما هم چنین نیاز به دسترسی آماده به سیم کشی مستقیم و خنثی دارید. یک پیچ گوشتی مناسب برای اتصال ایمن RCBO مورد نیاز است. هم چنین برای اطمینان از خاموش شدن برق هنگام قطع برق از منبع تغذیه، باید از قلم تست استفاده کنید.

برای اطمینان از عملکرد صحیح RCBO، باید از اتصال مناسب سیم کشی اطمینان حاصل کنید. کابل کشی باید به پایانه مربوطه متصل شود و سپس با پیچ گوشتی محکم شود. گام بعدی اتصال سیم ارت از RCBO به میله است و دوباره با پیچ گوشتی سفت می شود. سپس می توانید قدرت کلید RCBO و تجهیزات متصل را روشن کنید. با فشردن دکمه تست RCBO و اطمینان از قطع شدن اتصال، می توانید نصب را بررسی کنید. ترمینال ممکن است در برخی موارد مجبور به اتصال مجدد شود.

مزایا و معایب:

مزایا:

 • اضافه بار، حفاظت از خطای جریان و زمین در دسترس است.
 • می توان درجه بالایی از ایمنی را حفظ کرد.
 • نیازی به نگهداری قطعات یدکی مانند فیوز، مواد عایق، سیم و غیره نیست.
 • اندازه جمع و جور
 • نصب آسان

معایب:

 • محدوده فعلی قابل تنظیم نیست.
 • گران تر از MCB و RCCB
 • روی مدارهای DC کار نمی کند.

ما را در تلگرام دنبال کنید.