پرش به محتوا

مشکلات رایج برقی و راه حل های آن ها

چرا ما سیستم قدرت کشور را بدون بررسی سیم کشی ضعیف داخل خانه خود مقصر می دانیم؟ ممکن است قدیمی باشد و در تامین برق برای لوازم خانگی، الکترونیک و روشنایی کارآمد نباشد.

مشکل اساسی معمولا این است که مدارهایی که در طول روزهای گذشته نصب گردیده اند برای طراحی انواع تجهیزات الکترونیکی یا روشنایی  امروزه طراحی نشده اند.

بنابراین هنگام در نظر گرفتن لوازم برقی خانگی، ایمنی شما هدف اصلی است. اگر در خانه خود با قبوض بالا، چراغ های سوسوزن و وسایل آسیب دیده مواجه هستید، می توانید مطمئن شوید که مدار خانه در شرایط کار مناسبی نیست. در این مقاله انواع مشکلات رایج برقی و راه حل های آن ها آورده شده است.

نوسانات الکتریکی

یکی از مشکلات رایج برقی نوسانات الکتریکی است که می تواند به دلیل سیم کشی ضعیف در خانه، صاعقه، وسایل معیوب یا خطوط برق آسیب دیده رخ دهد. نوسانات، معمولی هستند و برای یک میکروثانیه طول می‌کشند، اما اگر افزایش مکرر را تجربه کنید، منجر به آسیب تجهیزات می‌شود که به ویژه امید به زندگی را کاهش می‌دهد.

دستگاهی را که به شبکه خانگی یا سیم کشی متصل می‌شود بررسی کنید و سعی کنید پاوربردها یا دستگاه های بی کیفیت را از پریز جدا کنید. اگر نوسانات دوباره رخ ندهد، مشکل شما حل شده است. اگر این طور نیست، باید با یک برق کار تماس بگیرید.

اضافه بار

گاهی اوقات چراغ شما دارای یک لامپ یا اتصالات دیگر با وات بالا نسبت به وسایل طراحی شده است. این یک نقض کد است و سطح خطر بسیار بالا است. گرمای زیاد لامپ می تواند سوکت و عایق موجود در سیم های لامپ را ذوب کند. این باعث ایجاد جرقه از یک سیم به سیم دیگر و باعث آتش سوزی الکتریکی می شود. حتی پس از برداشتن لامپ، پریز و سیم ها هم چنان در معرض آسیب هستند.

همیشه بهتر است یک لامپ یا هر اتصالات دیگری را با ماندن در توان نصب کنید. اگر لامپ ها با وات مشخص نشده اند، توصیه می شود از یک لامپ 60 وات یا حتی کوچک تر استفاده کنید.

کاهش و افت قدرت

افتادگی ها معمولاً زمانی رخ می دهند که دسته برق معیوب باشد و وسایل برقی به آن وصل شوند. هم چنین زمانی رخ می دهد که شبکه از مواد بی کیفیت ساخته شده باشد. در این حالت، هنگام روشن شدن، توان بیش تری مصرف می کند.

جعبه اتصال که بدون پوشش است

جعبه اتصال دارای سیم های زیادی است که به یکدیگر متصل هستند. اگر پوشش داده نشود، شخص از سیم آسیب دیده نیز شوک می گیرد. این یک نقض کد است و اگر سیم ها در دسترس نباشند، خطر حداقل است. بنابراین بهتر است آن را با پیچ های ارائه شده بپوشانید.

سوئیچ های نور کار نمی کنند

شما به راحتی می توانید به این نکته اشاره کنید که این محصول بد کار است یا محصولات غیر استاندارد با سوئیچ های کم نور که در تنظیم درست چراغ ها کار نمی کنند. هم چنین می تواند ایراد از سیم کشی یا مدار یا پریز باشد. برای این موضوع می توانید با یک برق کار مشورت کنید.

نور سوسو

ممکن است با سیم کشی فرسوده خود وقتی بیرون باد می وزد، مواجه شده باشید که باعث کوتاهی حرکت کابل ها می شود. این یک نقض کد نیست اما سطح خطر بالاتری دارد زیرا می تواند ناگهان آتش سوزی شود. فوراً با برق کار تماس بگیرید تا Weatherhead را تعویض کند.

قطع کننده مدار

وقتی قبل از وصل کردن مایکروویو یا سشوار از سایر اقلام پرمصرف استفاده می شود، این احتمال وجود دارد که آن را خاموش کند. قطع کننده در واقع نشانه محافظت از خانه شماست. فقط بررسی کنید که چه چیزی باعث خاموش شدن می شود و سعی کنید از تنظیمات پایین استفاده کنید و هم چنین کاربران می توانند به یک مدار منفرد نیز محدود شوند.

خروجی کم تر

امروزه بیش تر خانه ها دارای سیم های برق هستند تا به شدت به آن ها تکیه کنند. اگر از سیم های کششی بارهای سنگین مانند 14 گیج یا ضخیم تر استفاده نکنید، خطر حداقل خواهد بود.

بنابراین توصیه می شود با کمک یک برق کار از پریزهای بیش تری استفاده کنید.

شوک الکتریکی

هنگامی که برق به درستی استفاده نمی شود، منجر به شوک الکتریکی با یک تجربه ناخوشایند می شود. احتمال چنین مشکلات الکتریکی در خانه های قدیمی بسیار زیاد بود زیرا مدارها در روزهای قدیمی تر نصب می شدند. برق گرفتگی زمانی اتفاق می افتد که دستگاه را روشن یا خاموش می کنید. مشکل می تواند از دستگاه یا سیم کشی باشد. برای بررسی مشکل، می توانید با دستگاه دیگری تست کنید. اما برای اطمینان بیش تر، فقط با برق کار خود صحبت کنید تا مشکلات را حل کنید.

بدون RCCB (شکن مدار جریان باقیمانده)

RCCB هم چنین به عنوان مدار شکن نشتی زمین (ELCB) شناخته می شود. این برای قطع بار از منبع اصلی زمانی که مدار دارای جریان باقی مانده است استفاده می شود. با استفاده از RCCB می توانید از محافظت در برابر تماس مستقیم و غیرمستقیم، آتش الکتریکی و محافظت از ارت در برابر خوردگی اطمینان حاصل کنید.

سوختن مکرر لامپ ها

اگر لامپ‌های شما اغلب می‌سوزند، بررسی کنید که آیا مشکل شما این موارد است:

➤ وات بالا

➤ عایق نزدیک به نور

➤ سیم کشی ضعیف در مدار و برق

➤ وات بیش تر در سوئیچ دیمر

قبض برق بالا

شما می توانید قبض برق را با موارد زیر کاهش دهید:

➤ تعمیر مدارها یا سیم کشی آسیب دیده

➤ دستگاه های الکترونیکی را در صورت عدم استفاده از برق بکشید.

➤ تکیه بر یک ارائه دهنده خدمات مقرون به صرفه

➤ تشخیص دستگاه های افزایش قدرت

سیم کشی آلومینیومی

سطح خطر بالایی دارد زیرا آلومینیوم در روزهای گذشته به عنوان جایگزین ارزانی برای مس استفاده می شد و دیگر گزینه ایمنی نیست. این به این دلیل است که زمانی که آلومینیوم در تماس با مس است، خوردگی اتفاق می افتد و هنگامی که اتصالات شل می شود، منجر به آتش سوزی می شود.

راه حل این مشکل، تقویت مهره سیم دی الکتریک برای اتصال سیم آلومینیومی به مس در صورت وجود وسایل روشنایی است. این به جلوگیری از خوردگی ناشی از چربی موجود در مهره ها کمک می کند.

در این جا چند نکته برای عیب یابی آسان مشکلات برق آورده شده است زیرا درست است که عیب یابی یک مشکل راه حل کاملی دارد.

قبل از پیدا کردن مشکل، مطمئن شوید:

➤ کلید خاموش است.

➤ اگر لامپ سوخته باشد.

➤ اگر RCCB (شکن مدار جریان باقیمانده) خاموش شود.

در برخی شرایط، زمانی که سوئیچ یا لامپ سوخته باشد، عیب یابی بسیار آسان خواهد بود. اغلب اوقات، ممکن است متوجه شوید که پریز RCCB قطع شده است و دوشاخه قطع شده پشت انبوهی از جعبه ها در یک گاراژ قرار دارد بدون این که حتی متوجه وجود دوشاخه در آن شوید.

پس بیایید عیب یابی را شروع کنیم

➤ ابتدا ایمن باشید.

بسیار مهم است که هنگام کار با مشکلات و راه حل های برق از ایمنی خود اطمینان حاصل کنید.

➤ توصیه می شود با سیم ها یا مدارهای برق دار کار نکنید.

➤ مدار را خاموش کنید و آن را علامت بزنید تا خاموش بماند تا دیگران دوباره آن را روشن نکنند.

➤ قبل از تست، سیم ها را با نوار برق اگر قرار است روشن شود عایق بندی کنید. می توانید سیم داغ را با قرمز یا مشکی عایق بندی کنید تا از دیگران شناسایی شود (هم چنین به عنوان علامت گذاری سیم داغ شناخته می شود).

➤ اگر چیزی در مورد حل مشکلات برق خود نمی دانید، لطفا با یک برق کار تماس بگیرید.

روند به این صورت است:

➤ کابل ورودی برق را شناسایی کنید و با برق روشن کار نکنید. مدار را با یک برچسب علامت گذاری کنید تا دیگران متوجه شوند که روی آن کار می کنید.

➤ تمام تجهیزات ارائه شده توسط هر کابل را بررسی کنید و فراموش نکنید که دستگاه را با هر کابل مرتبط جدا کنید. برای جلوگیری از خرابی قطعه، تجهیزات را ایزوله کنید.

➤ سوئیچ را با OHM متر بررسی کنید.

➤ فیکسچر را با یک سیم اضافی تست کنید تا بررسی کنید که آیا کار می کند یا خیر. اگر این طور نیست – سیم کشی نصب، لامپ ها و غیره را بررسی کنید.

➤ بخاری های بزرگ با وات بالا که به مدت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند باعث می شوند تا پریز بیش تر گرم شود. این به ویژه در سمت بخاری رخ می دهد.

➤ اگر جعبه در محل اتصال سیم لکه دار شد، احتمالاً سیم کشی متصل به جعبه با گرمای بیش از حد مواجه شده و ممکن است بسوزد.

➤ اطمینان حاصل کنید که اتصالات شما به خوبی ایجاد شده است. اتصال آزاد نیز باعث ایجاد اتصال کوتاه و سوختگی سیم می شود که می تواند خطر آتش سوزی بالقوه را به همراه داشته باشد.

➤ مهره های سیم را بیش از حد ثابت نکنید، اما مطمئن شوید که آن ها محکم هستند.

از آن جایی که مدار و تمام قطعات بررسی می شوند، باید بتوانید مشکل را پیدا کرده و آن را برطرف کنید. همیشه به خاطر داشته باشید که ایمنی بسیار مهم است، بنابراین اگر در مورد مشکل مطمئن نیستید، به تنهایی برای رفع آن اقدام نکنید. یک برق کار حرفه ای به راحتی می تواند آن را تشخیص داده و برطرف کند.

در صورت استفاده از محصولات باکیفیت و تایید شده توسط مقامات مربوطه، بیش تر خطرات الکتریکی قابل کنترل هستند.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.