پرش به محتوا

فیوز چیست و انواع آن کدام اند؟

فیوز چیست؟ فیوز قطعه‌ای است که برای حفاظت لوازم برقی مانند تلویزیون، یخچال، کامپیوتر و… در برابر آسیب‌های ناشی از تغییرات الکتریکی ناگهانی و غیرمعمول مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سیستم الکتریکی در هر خانه دارای نوعی محافظت از مدار است تا مدارها را در صورت اضافه بار، اتصال کوتاه یا خطای زمین خاموش کند. در خانه هایی که بعد از سال 1965 ساخته شده اند – یا در خانه های قدیمی که سرویس الکتریکی در آن ها به روز شده است – این حفاظت معمولاً توسط یک سری قطع کننده مدار در پنل اصلی سرویس ارائه می شود. قطع کننده های مدار دستگاه های مکانیکی هستند که مقدار جریان و “حرکت” را هنگامی احساس می کنند که جریان از ظرفیت ایمن سیم های مدار فراتر رود. با این حال، اگر خانه ای دارید که قبل از سال 1960 ساخته شده است و سرویس برق به روز نشده است، این احتمال وجود دارد که نوع دیگری از محافظت از مدار را داشته باشید- فیوزهای پیچ خورده در داخل پنل اصلی فیوز.

نحوه عملکرد فیوزها

فیوزها دستگاه های نسبتاً ساده ای هستند. فیوزهایی که از مدار 120 ولت جداگانه محافظت می کنند، معمولاً دو شاخه سرامیکی هستند که در سوکت های رزوه دار در صفحه فیوز قرار می گیرند. یک نوار فلزی نازک در داخل فیوز، تمام جریان الکتریکی را از طریق مدار هدایت می کند و اگر جریان بیش از ظرفیت حمل جریان نوار فلزی باشد، داغ می شود و ذوب می شود، در نتیجه جریان را قطع می کند و مدار را خاموش می کند. فیوز نوعی سیستم هشدار زودهنگام است که اضافه بار را حس می کند و قبل از این که سیم های مدار خود را بیش از حد گرم کنند و احتمالاً باعث آتش سوزی شود، “ضربه” می زند.

مدارهای بزرگ تر 240 ولت و هم چنین فیوز اصلی که جریان اصلی را کنترل می کند، از نوع متفاوت فیوز استفاده می کنند. این نوع فیوز یک کارتریج استوانه ای است که در یک فیوز قرار می گیرد که به داخل و خارج از صفحه فیوز می لغزد. این اصل، یکسان است – نوار رسانای فلزی داخل فیوز اگر جریان جاری از ظرفیت ایمن مدار فراتر رود، می سوزد.

برخلاف قطع کننده های مدار مدرن، فیوزها قابل تنظیم مجدد نیستند. در عوض، فیوزهای سوخته باید شل شوند (یا از برق جدا شوند) و تعویض شوند. بسیار مهم است که فیوزها به درستی با شدت جریان مدار مطابقت داشته باشند. به عنوان مثال، اگر از فیوز 20 آمپر با مدار 15 آمپر استفاده شود، خطر متمایزی وجود دارد، زیرا این پتانسیل را برای مدار ایجاد می کند که با خیال راحت برق بیش تری را از سیم های مدار بکشد.

جعبه فیوز

فیوز چیست و انواع آن کدام اند؟ عکس 2

فیوزها در جعبه فیوز قرار دارند – پیش ساز پنل اصلی سرویس که با سیستم های قطع کننده مدار مدرن یافت می شود. جعبه فیوز معمولاً دور از مناطق اصلی زندگی، مانند گاراژ، لباسشویی یا زیرزمین قرار دارد. اگر مطمئن نیستید که فیوز دارید یا جعبه قطع کننده، پنل را پیدا کرده و باز کنید. موج شکن ها واحدهای مستطیلی با ضامن روشن و خاموش هستند. بیش تر موج شکن ها در ردیف ها مرتب شده اند. در جعبه فیوز، از طرف دیگر، گروهی از دوشاخه های پیچ دار با پنجره های کوچک شیشه ای را مشاهده خواهید کرد.

انواع فیوز

پنل فیوز شما ممکن است شامل چندین نوع مختلف فیوز باشد. رایج ترین آن ها عبارت اند از:

فیوزهای پایه ادیسون (نوع T)

فیوزهای نوع T طوری طراحی شده اند که حداکثر 125 ولت را تحمل کنند و دارای قدرت آمپر حداکثر 30 آمپر نیستند. این فیوز استاندارد برای اکثر مدارهای خانگی 120/125 ولت است. روی فیوز با درجه آمپر چاپ می شود. اگر مطمئن هستید که فیوزها به درستی با آمپر مدار مطابقت دارند، می توانید با خیال راحت از فیوزهای جایگزین دقیقاً همان آمپر استفاده کنید. اگر فکر می کنید این احتمال وجود دارد که مدار بیش از حد جوش خورده باشد-که ممکن است شخصی فیوز بزرگ تر از مدار را نصب کرده باشد-برای تعیین اندازه فیوز مناسب با یک برق کار مشورت کنید. فیوز 15 آمپر باید با سیم های مدار 14 گیج مطابقت داشته باشد، در حالی که فیوز 20 آمپر برای سیم های 12 گیج طراحی شده است.

فیوزهای نوع S

فیوزهای نوع S از دو جزء تشکیل شده اند: یک آداپتور و خود فیوز. هر سطح آمپراژ دارای یک آداپتور سوکت متناظر با نخ مخصوص برای جلوگیری از عدم تطابق فیوزها است. در صورت عملی بودن، ایده خوبی است که فیوزها و پایه های نوع S را نصب کنید، زیرا از نصب فیوزهای اشتباه در آینده جلوگیری می کند.

فیوزهای کارتریج

فیوزهای کارتریج فیوزهای سرامیکی استوانه ای هستند که در دو سر آن ها آستین یا تیغه های فلزی وجود دارد. آن ها معمولاً برای مدارهای 240 آمپر استفاده می شوند. فیوزهای کارتریج در داخل یک بلوک فیوز قرار می گیرند که در شکاف جعبه فیوز قرار دارد. حذف آن ها شامل بیرون کشیدن فیوز با کشیدن دسته و سپس تعویض فیوزهای جداگانه در بلوک است. آن ها به طور کلی در داخل بلوک فیوز به صورت جفت یافت می شوند-هر کدام 120 ولت سرویس ترکیبی 240 ولت را کنترل می کنند. فیوزهای کارتریج نه تنها برای مدارهای لوازم خانگی 240 ولت، بلکه برای “فیوز اصلی” که قدرت کل صفحه فیوز را کنترل می کند، استفاده می شود. مانند فیوزهای پیچ دار، فیوزهای کارتریج نیز دارای درجه آمپر هستند که روی آن ها چاپ شده است. فیوزهای اصلی اغلب 60 آمپر هستند، در حالی که فیوزهای مدارهای دستگاه معمولاً دستگاه های 30 آمپر یا 40 آمپر هستند.

شناسایی فیوز منفجر شده

شایع ترین علامت خرابی فیوز قطع برق در یک یا چند منطقه از خانه شما است. فیوزها، بر خلاف قطع کننده ها، کلید خاموش و روشن ندارند. در عوض، بیش تر فیوزها دارای یک پنجره شیشه ای کوچک هستند که به شما امکان می دهد خود فیوز را بررسی کنید. هنگامی که فیوز منفجر می شود، یا نوار فلزی ذوب شده را در داخل پنجره فیوز مشاهده می کنید، یا کدر شدن یا علائم سوختگی را در شیشه مشاهده می کنید. این نشان می دهد که نوار فلزی داخل آن ذوب شده است.

تعویض فیوز

تعویض فیوز معمولاً یک موضوع ساده است که فیوز منفجر شده را شناسایی کرده، سپس با دقت شل کنید و یک جایگزین دقیق را پیچ کنید.

تکرار می شود: بسیار مهم است که فیوزهایی را نصب کنید که با ظرفیت آمپر سیم های مدار مطابقت داشته باشد. نصب فیوز که برای مدار بیش از حد بزرگ است، این خطر را ایجاد می کند که مدار قدرت بیش تری از سیم هایی که می توانند با خیال راحت از آن استفاده کنند، بگیرد. به عنوان مثال، اگر فیوز 20 آمپر به مدار وصل شده توسط سیم 14 گیج (که قدرت آن تنها 15 آمپر است) متصل شود، خطر جدی داغ شدن بیش از حد سیم های مدار را ایجاد می کنید. هرگز فیوز بزرگ تر از فیوز سوخته ای که تعویض می کنید نصب نکنید.

روش تعویض با مدار 240 ولت متفاوت است. در این جا، شما باید بلوک فیوز را از شکاف خود با دقت بیرون بیاورید و فیوزهای کارتریج را بررسی کنید. یک ابزار کوچک که به عنوان فیوزر شناخته می شود در استخراج فیوزهای کارتریج از بلوک مفید است.

نحوه تعویض فیوز پیچ خورده

ابزارها و لوازم مورد نیاز شما

حصیر لاستیکی

چراغ قوه

فیوز تعویض

دستورالعمل ها
  • فیوز منفجر شده را پیدا کنید.

یک حصیر لاستیکی روی زمین در جلوی صفحه فیوز قرار دهید، سپس درب پنل را باز کنید. (حصیر لاستیکی محافظتی در برابر احتمال ضربه است.)

از چراغ قوه برای بررسی پنجره های شیشه ای روی هر فیوز استفاده کنید. فیوز منفجر شده احتمالاً علائم سوختگی روی شیشه را نشان می دهد، یا ممکن است فیلامنت فلزی داخل آن را ذوب شده مشاهده کنید.

چراغ ها را خاموش کرده و لوازم متصل به مدار را از برق بکشید. پس از تعویض فیوز، احتمال بارگذاری مجدد مدار کاهش می یابد.

  • فیوز سوخته را بردارید.

فیوز منفجر شده را با دقت در لبه سرامیکی نگه دارید، خلاف جهت عقربه های ساعت آن را باز کرده و از سوکت خارج کنید. اندازه فیوز را از نظر اندازه آمپر بررسی کرده و جایگزین دقیق آن را انتخاب کنید.

احتیاط

هنگام برداشتن یا قرار دادن فیوز، بسیار مراقب باشید که به قطعات فلزی دست نزنید. به ویژه مراقب باشید که هنگام بازکردن یا پیچاندن فیوز، فلز نخ دار روی فیوز را لمس نکنید. در صورتی که نخ ها را در تماس با نوار اتوبوس زنده در پانل لمس کنید، خطر انقباض جریان زنده وجود دارد.

  • یک فیوز تعویض نصب کنید.

فیوز جدید را با پیچاندن در جهت عقربه های ساعت داخل سوکت قرار دهید تا محکم در سوکت قرار گیرد. صفحه فیوز را ببندید و سپس مدار را با روشن کردن چراغ ها و وصل کردن لوازم خانگی آزمایش کنید.

نحوه تعویض فیوز کارتریج منفجر شده

اگر یک دستگاه برقی به طور ناگهانی از کار افتاد، به احتمال زیاد فیوز کارتریجی که به مدار دستگاه سرویس می دهد منفجر شده است. این ها اغلب مدارهای 30 آمپر یا 40 آمپر هستند. در صورت قطع ناگهانی برق کل خانه، ممکن است یکی از فیوزهای اصلی منفجر شده باشد.

ابزارها و لوازم مورد نیاز شما

حصیر لاستیکی

چراغ قوه

فیوز کش (اختیاری)

تستر پیوستگی یا چند تستر (اختیاری)

فیوز تعویض

  • بلوک فیوز را بردارید

یک تشک لاستیکی روی زمین در جلوی صفحه فیوز قرار دهید، سپس درب پانل را باز کنید. (تشک لاستیکی محافظتی در برابر احتمال ضربه است.)

بلوک فیوز کنترل کننده مدار را پیدا کنید. این ممکن است برچسب “محدوده” یا “خشک کن” باشد. بلوک فیوز معمولاً دارای یک دسته فلزی کوچک است که به جلو متصل شده است. اگر فیوز سوخته یک فیوز اصلی باشد، بلوک فیوز اصلی معمولاً در بالای جعبه فیوز قرار دارد.

دسته فلزی را با دقت روی بلوک فیوز بگیرید و مستقیماً به سمت بیرون بکشید تا بلوک از جعبه فیوز خارج شود.

  • فیوزها را برداشته و تست کنید

با اکثر فیوزهای کارتریج، مشخص نیست چه زمانی آن ها منفجر شده اند، بنابراین باید آن ها را آزمایش کنید.

از فیوز فشنگ کارتریج برای بیرون آوردن فیوز از بلوک فیوز استفاده کنید. سپس، از یک تستر پیوستگی (یا چند تستر که روی حالت پیوستگی تنظیم شده است) برای اتصال فیوز با اتصال یک پروب به هر یک از آستین های فلزی روی فیوز استفاده کنید. اگر تستر روشن نمی شود، نشان می دهد که پیوستگی وجود ندارد و فیوز منفجر شده است.

  • فیوز جدید را وارد کنید

یک فیوز جایگزین دقیق را داخل بلوک فیوز قرار دهید و آن را محکم در جای خود فشار دهید تا به براکت های قرارداد محکم شود.

  • بلوک فیوز را تعویض کنید

بلوک فیوز را در شکاف خود در پنل فیوز قرار دهید و آن را مستقیماً به داخل فشار دهید تا در جای خود محکم شود. در حین انجام این کار مراقب باشید که هیچ قسمت فلزی داخل جعبه فیوز را لمس نکنید.

دستگاهی را که توسط فیوز کارتریج سرویس می شود روشن کنید تا از عملکرد صحیح آن مطمئن شوید.

ارتقاء خدمات برق

اگر جعبه فیوز دارید، این بدان معناست که سرویس برق شما بسیار قدیمی است و احتمالاً برای نیازهای برق خانه های مدرن کافی نیست. پانل های فیوز معمولاً 30 یا 60 آمپر قدرت ارائه می دهند و حداقل برای خانه ای با وسایل مدرن در حال حاضر حداقل 100 آمپر در نظر گرفته می شود و 150 یا 200 آمپر ترجیح داده می شود.

نکته

اگر یک فیوز جدید (یا فیوز تازه تعویض شده) منفجر شود، احتمالاً در سیم کشی یا لوازم متصل به آن مشکلاتی وجود دارد. در صورت تکرار مجدد مشکل، سایر عناصر متصل به فیوز مشکل را برای یافتن مشکل اصلی بررسی کنید.

صاحبان خانه با صفحات فیوز می توانند به طور منظم فیوزهای سوخته را تجربه کنند و این نشانه این است که سرویس برق باید به روز شود. نصب یک سرویس الکتریکی جدید با قطع کننده مدار کار یک متخصص برق حرفه ای است و چیزی نیست که صاحب خانه باید سعی کند.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.