پرش به محتوا

تطبیق اندازه سیم با آمپراژ مدار

هر زمان که مدار، تعمیم یا سیم کشی می شود، یا مدار جدیدی نصب می شود بسیار مهم است که سیم کشی جدید با هادی های سیم انجام شود که اندازه آن ها برای درجه ولتاژ، مناسب باشد. هر چه میزان آمپراژ مدار بیش تر باشد، برای جلوگیری از گرمای بیش از حد که می تواند سیم را ذوب کرده و باعث آتش سوزی شود باید سیم ها بزرگ تر باشند.

اندازه مدار مناسب، همان طور که توسط آمپراژ نشان داده می شود، توسط عوامل مختلفی از جمله بار برنامه ریزی شده روی مدار، تعداد خروجی ها یا وسایل روشنایی و طول مدار تعیین می شود. هرچند که آمپراژ مناسب تعیین می شود بسیار مهم است که اندازه سیم مورد استفاده در مدار برای آمپراژ قطع کننده مدار مناسب باشد.

آمپراژ

آمپراژ اندازه گیری جریان الکتریکی است که از مدار عبور می کند. جریان با آمپر یا “آمپ” اندازه گیری می شود. برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد سیم باید از اندازه سیم مناسب برای میزان آمپراژ مدار استفاده کنید.
تعداد و نوع دستگاه های الکتریکی متصل به مدار ، میزان آمپراژ مدار را تعیین می کند. معمولاً یک مدار خانه عمومی برای 20 آمپر طراحی می شود. مدارهای روشنایی ممکن است فقط برای 15 آمپر طراحی شوند.
برای محاسبه میزان آمپر یک مدار، ابتدا وات تمام دستگاه های الکتریکی موجود در مدار را جمع کنید، سپس کل وات را بر روی ولتاژ سیستم ، 110 یا 220 تقسیم کنید، و این جریان یا آمپر مورد انتظار را به شما می دهد.

اندازه سیم ها چگونه است؟

اگر سیم برق خرید کرده باشید احتمالا متوجه شده اید که انواع مختلفی از اندازه سیم برای استفاده های مختلف در نظر گرفته شده است اما با استفاده از هریک از این نوع سیم ها، دانستن اندازه سیم مناسب یا اندازه گیری آن، راه حلی برای انتخاب درست است.

گیج، اندازه فیزیکی سیم را نشان می دهد، که با یک مشخصه عددی برابر با قطر هادی ها مجاز شده اند. گیج یک سیم تعیین می کند که چه مقدار جریان می تواند از طریق سیم عبور کند. گیج هم چنین مقاومت سیم و وزن آن را در واحد طول تعیین می کند. به عبارت دیگر، هرچه اندازه گیج سیم ها کوچک تر باشد، قطر سیم بزرگ تر است. اندازه معمول شامل سیم های 2-6-8-10-12 و 14 گیج است.

جریان الکتریکی در ظرفیت متغیر اندازه گیری می شود و هر گیج سیم دارای حداکثر ظرفیت حمل ایمن است. برای کابل های غیر فلزی استاندارد (NM) این ظرفیت آمپراژ عبارت اند از:

ظرفیت آمپراژ برای کابل های غیر فلزی (NM):

15 آمپر           سیم 14- گیج

20 آمپر           سیم 12- گیج

30 آمپر           سیم 10- گیج

40 آمپر           سیم 8- گیج

55 آمپر           سیم 6- گیج

70 آمپر           سیم 4- گیج

85 آمپر           سیم 3- گیج

95 آمپر           سیم 2- گیج

این رتبه بندی ها برای کابل های روکش دار مسی NM استاندارد است اما مواردی وجود دارد که این درجه بندی های آمپراژ متفاوت هستند. به عنوان مثال سیم کشی آلومینیومی ظرفیت حمل خاص خود را دارند. سیم آلومینیوم زمانی به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گرفت، اما از آن جا که مشخص شد آلومینیوم زیر بار پروفیل انبساط بیش تری دارد، اغلب اتصالات سیم شل می کند و گاهی باعث آتش سوزی برق می شود. این بدین معنا نیست که شما فقط به دلیل داشتن سیم آلومینیومی لزوما در معرض خطر هستید زیرا اگر بیش از حد بارگیری نشود ممکن است این اتصالات برای همیشه کار کنند. اما ارزیابی و جایگزینی سیم کشی مسی ممکن است ایده خوبی باشد.

رشته در مقابل سیم جامد

یک نکته دیگر که باید به خاطر بسپارید این است که سبک سیم متناسب با نیازهای خود را انتخاب کنید. بعضی از سیم ها رشته ای هستند در حالی که سیم های دیگر از یک رسانای مسی جامد تشکیل شده اند. در تاسیسات با استفاده از مجرای فلزی، اگر مجرا تعداد زیادی خمش داشته باشد، سیم جامد همیشه به این آسانی کشیده نمی شود. اما سیم های جامد معمولا زیر پایانه های پیچ مانند سوییچ ها و مخازن استاندارد راحت تر امن می شوند. اگر چه در استفاده استاندارد هادی های سیم در مجرا یا کابل NM برای سیم کشی خانگی سیم 14، 12 یا 10 گیج خواهد بود که یک هادی مسی جامد است.

تطبیق اندازه سیم با آمپراژ مدار عکس 2

 

چرا گیج سیم مهم است؟

در حالی که قطع کننده های مدار یا فیوزها محافظت خوبی در برابر اضافه بار سیم ها و گرم شدن بیش از حد آن ها دارند، اما محافظت مطلق ندارند. هر دو این دستگاه ها برای احساس بار اضافی جریان و قطع یا دمیدن قبل از گرم شدن بیش از حد سیم ها تا نقطه خطر، طراحی شده اند. اما بی خطا نیستند و هنوز هم مهم است که با اتصال بیش از حد لوازم خانگی به مدار، از ولتاژ آمپراژ در هر مدار خاص جلوگیری کنید.

در هر زمان که دستگاه یا وسیله ای سعی در تامین برق مدار بیش از حد گیج سیم دارد، احتمال خطر وجود دارد. به عنوان مثال، اتصال یک هیتر با قدرت 20 آمپر به یک مدار 15 آمپری سیم دار با سیم 14 گیجی یک خطر آشکار دارد. در صورت عدم کارکرد صحیح قطع کننده مدار، آن هیتر جریان بیش تری از سیم ها خواهد گرفت و می تواند سیم ها را تا نقطه ذوب عایق اطراف سیم ها و مشتعل شدن مواد اطراف آن، گرم کند.

از طرف دیگر با اتصال لوازم خانگی با بار الکتریکی ضعیف به مدارهایی با سیم های گیج سنگین تر و میزان آمپراژ بالاتر، هیچ خطری وجود ندارد. مدار، برق مورد تقاضا برای هرچه به آن ها متصل شده است و نه بیش تر را ترسیم می کند. بنابراین به عنوان مثال اجرای یک لپ تاپ با شدت آمپر بسیار کم در مدار 20 آمپر با سیم 12 گیج کاملا مناسب است.

پتانسیل خطر با استفاده از سیم های تعمیم خانگی سبک بیشتر نمایان می شود. بسیاری از آتش سوزی های خانگی هنگامی رخ می دهد که از سیم تعمیم برق سبک با سیم 16 گیج برای تامین انرژی هیتر یا لوازم خانگی گرمایشی استفاده می شود. اکثر تولیدکنندگان از استفاده از هر گونه سیم با هیترهای قابل حمل منصرف می شوند. اما اگر یکی از آن ها استفاده شود باید یک سیم سنگین با درجه قدرت آمپراژ بالا باشد که با آمپراژ دستگاه و مدار مورد نظر مطابقت داشته باشد.

تطبیق اندازه سیم با آمپراژ مدار عکس 2

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.