پرش به محتوا

تفاوت بین لوله های UPVC و PVC

فقط یک تفاوت بین لوله های UPVC و PVC وجود دارد و آن این است که PVC شامل BPA و فتالات است که هر دو نرم کننده هستند که باعث انعطاف پذیری بیش تر آن می شود. “U” در UPVC مخفف “unplasticized” است و چون این مواد اضافی را ندارد اغلب پلاستیک سفت و سخت نامیده می شود.

لوله های پلی وینیل کلراید یا پی وی سی از اواسط قرن بیستم وجود داشته است، اما لوله ها تنها کاربرد PVC نیستند. PVC می تواند به مبلمان، درها، سایدینگ و بسیاری دیگر از مصالح ساختمانی تبدیل شود. لوله UPVC مزایای زیادی نسبت به لوله PVC دارد.

در بسیاری از کشورهای دنیا به جز ایالت متحده، UPVC بیش تر از PVC برای لوله های آب استفاده می شود.

مواد اضافی مقاومت بالاتری در برابر فرسایش شیمیایی به UPVC می دهند و دیواره های داخلی صاف آن باعث می شود تا آب با تلاطم کم تری روان شود. UPVC هم چنین در برابر طیف وسیعی از دماها نسبت به PVC مقاوم تر است.

در ایالت متحده، PVC پلاستیک انتخابی برای لوله های فاضلاب و حمل و نقل آب غیرشرب است. نه PVC و نه UPVC برای لوله های آب مسکونی مناسب نیستند، این عملکرد توسط CPVC یا همان پلی وینیل کلراید کلردار انجام می شود.

PVC، UPVC سخت است.

به دلیل سختی آن، UPVC ماده ساختمانی بهتری نسبت به PVC است. هنگام خرید تخته های تزیینی PVC، نرده ها یا مواد جانبی، در حال خرید محصولات ساخته شده از UPVC هستید نه PVC.

برخی از سیستم های فاضلاب در ایالات متحده از لوله UPVC ساخته می شوند اما تعداد کمی از سیستم های آب از آن ساخته می شوند.

مواد شیمیایی که PVC را انعطاف پذیرتر می کند و بنابراین از UPVC خارج می شود، BPA و فتالات است. هیچ یک از این ها خیلی سمی نیستند اما هیچ کدام نیز کاملا غیر سمی نیستند. BPA فقط در غلظت های بسیار زیاد سمی است. در حالی که انواع خاصی از فتالات، مانند فتالات دی (2-اتیل هگزیل)، یک مهارکننده غدد درون ریز است و ممکن است باعث سرطان شود. با وجود این، بسیاری از محصولات مصرفی، از جمله اسباب بازی های کودکان با فتالات ساخته می شود.

سمیت مواد پلاستیکی ممکن است کم باشد، اما این یکی از د لایل نامطلوب بودن لوله های PVC برای انتقال آب مسکونی برای آشامیدن است. اگر متوجه شوید که آن ها در خانه استفاده شده اند، آن ها در خارج از خانه آب مورد استفاده برای باغبانی و محوطه سازی را حمل می کنند. وقتی لوله ها و قطعات پلاستیکی کوچکی را در مطب های پزشکی یا دندان پزشکی مشاهده می کنید، معمولا از UPVC ساخته می شوند و نه از PVC و دلیل وجود پلاستیک کننده های سمی ملایم در PVC است.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.