پرش به محتوا

انواع کلید و پریز برق ساختمان و کاربرد آن ها

انواع کلید و پریز برق برای انجام کلیه عملکردهای الکتریکی وجود دارد. از پنکه تا لامپ، هر تجهیزات الکتریکی که در زندگی روزمره خود استفاده می کنیم بدون کلید بی فایده است! یک کلید برای شکستن یا ایجاد جریان اتصال در مدار الکترونیکی به صورت خودکار یا دستی طراحی شده است. انواع مختلفی از کلید های الکتریکی در بازار موجود است و اصل کارکرد کلید به مکانیسم ON / OFF بستگی دارد. از کلیدهای لمسی مدولار گرفته تا کلیدهای دیواری، انواع مختلفی از کلید وجود دارد که برای کاربردهای مختلف طراحی شده اند. مهم است که بدانید قبل از تصمیم گیری برای خرید به چه کلیدی نیاز است. تشخیص این که شما کدام یک از  انوع کلید و پریز برق را برای خانه و محل کار خود نیاز دارید، دشوار است. هر نوع کلید و پریز هدف متفاوتی دارد و اطلاع از این ویژگی های اساسی در خرید آگاهانه کمک می کند. در این جا لیستی از انواع کلید و پریزهای برق وجود دارد که برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

کلیدهای برق

اول، دستگاه های کنترل هستند، که سوئیچ یا کلید نامیده می شود. همان طور که می دانید کلیدها برای تلنگر و تغییر حالت خاموش و روشن استفاده می شوند و انواع مختلفی دارد.

کلید تک پل

انواع کلید و پریز برق و کاربرد آن ها عکس 2

این متداول ترین نوع کلیدهای الکتریکی هستند که در زندگی روزمره می بینیم و از آن ها استفاده می کنیم. یک کلید تک پل یک چیز ثابت را از یک مکان واحد کنترل می کند. بنابراین، کلید را تکان می دهید، و یک چراغ روشن می شود یا جریان در پریز متصل شروع می شود.

کلید دو پل

انواع کلید و پریز برق و کاربرد آن ها عکس 3ها

این کلیدها با ارائه عملکرد کمی متفاوت، می توانند هم زمان دو وسیله را بدون نیاز به جعبه جداگانه کنترل کنند. در حقیقت، کلیدهای دو پل مانند دو کلید تک پل جداگانه هستند که می توانند از همان دکمه کار کنند.

کلید تبدیل

نوع متداول دیگری از نصب کلید که در اتاق خواب، اتاق نشیمن، سالن و فضاهای اداری مشاهده می کنیم، پیکربندی کلید سه طرفه امکان کنترل یک وسیله را از دو مکان مختلف فراهم می کند. اگرچه استفاده از آن ها آسان است، اما برای نصب صحیح این کلیدها نیاز به متخصصان برق دارند.

کلید فشاری زنگ

این کلیدها در اصل کلیدهای های تک پل با مکانیزم فنر هستند. کلیدهای زنگ هنگام فشار باعث ترکیدگی کوتاه جریان الکتریکی می شوند و سپس دوباره به حالت خاموش برمی گردند، بنابراین مدار قطع می شود. این کلیدها معمولاً برای کار با زنگ درب منازل و محل کار استفاده می شوند، اما در برخی از تأسیسات صنعتی برای بررسی سریع وضعیت برق نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

پریزهای برقی

پریز برق وسیله ای است که اجازه می دهد تجهیزات الکتریکی به منبع تغذیه اولیه ساختمان متصل شوند.

پریز مجرای اساسی است که اجازه می دهد جریان الکتریکی به وسایل و تجهیزات الکتریکی شما راه یابد. در حالی که پریزها با توجه به کشوری که در آن هستید از نظر شکل و اندازه متفاوت هستند، عملکرد آن ها در سراسر صفحه مشابه است. مورد دیگری که پریزها را از هم متمایز می کند، ظرفیت ولتاژ است، یعنی میزان جریانی که می تواند عبور دهد. به طور کلی، پریز های 2 پین، 3 پین و 5 پین با درجه جریان 6A-25A در دسترس هستند.

پریزهای دو پین

این پریزهای الکتریکی دارای دو شکاف اتصال طولانی هستند، که اتصال غیر پایه را فراهم می کند.

پریزهای سه پین

این نوع پریز برق برای جلوگیری از برق گرفتگی در سیم کشی، یک پین زمین اضافه می کند.

پریزهای پنج پین

ترکیبی از پریز دو پین و سه پین است.

پریزهای جهانی یا بین المللی

این طرح های پریز مدولار دارای سوراخ هایی هستند که می توانند طیف متنوعی از دوشاخه های مورد استفاده در کشورهای آمریکایی و اروپایی را در خود جای دهند.

ماژول های برق

این ماژول ها اهداف خاصی برای راه حل های روشنایی و خنک کننده در خانه و محل کار دارند.

دیمرها

دیمرها به شما امکان می دهند میزان روشنایی چراغ های داخلی، روشنایی مودی و غیره را کم یا زیاد کنید. دیمرها هم چنین به طور یکپارچه با راه حل های Smart Home ارتباط برقرار می کنند و کنترل چشم گیری از فضای خانه شما دارند.

تنظیم کننده های فن

همانند دیمرها، تنظیم کننده های فن برای افزایش / کاهش سرعت فن های سقفی در صورت لزوم مورد استفاده قرار می گیرند. متداول ترین انواع تنظیم کننده های فن کنترل سرعت 4 مرحله ای یا 5 مرحله ای را ارائه می دهند.

واحدهای برق

اساساً، از ترکیبی از کلید و پریز در یک ماژول، این واحدها برای تأمین برق لوازم سنگین استفاده می شوند. با این حال، پس از شروع کلید و پریزهای مدولار، این واحدها شاهد استفاده کم تری در فضاهای مدرن منزل و اداره هستند.

ماژول های ارتباطی

انواع ماژول های اتصال داده نیز بخشی از تنظیمات کلی برق را تشکیل می دهند.

پریز تلفن

از نظر فنی RJ11 Jack نامیده می شود، پریز تلفن، سیم کشی مخابرات را به همراه سیم های برق شما امکان پذیر می کند.

پریز داده

با استفاده از اینترنت رایج که باند پهن و پرسرعت جریان اصلی را پیدا می کند، پریز داده اجازه می دهد تا در سراسر خانه یا محل کار خود شبکه سازی کنید، ویژگی های LAN را قادر می سازد. پریز معمولاً با نام RJ45 Jack شناخته می شود.

پریز USB

استاندارد Universal Serial Bus (USB) با اتصال رایانه و تلفن هوشمند مترادف است. اکنون مارک های الکتریکی نیز پریزهای USB مدولار را برای ساده سازی شارژ و انتقال داده ها آغاز کرده اند.

پریز تلویزیون

مانند پریز تلفن و داده، پریز تلویزیون اجازه می دهد تا انتقال کابل از طرف ارائه دهنده یا نصب ظرف از طریق دیوارها به داخل تلویزیون شما جریان یابد.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.