پرش به محتوا

UPS چیست و چند نوع دارد؟

UPS یا دستگاه های منبع تغذیه بدون وقفه، در ابتدایی ترین حالت، یک سیستم قدرت پشتیبان گیری باتری است که مدت زمان زیادی برق را تأمین می کند تا در صورت قطع برق، تجهیزات به درستی خاموش شوند. این به جلوگیری از، از دست رفتن داده ها کمک می کند و استرس خاموش شدن قوی در تجهیزات الکترونیکی را به حداقل می رساند.

UPS هم چنین یک محافظ ولتاژ است که دستگاه های متصل را از مشکلات برق مانند ولتاژهای اضافی یا ولتاژ غیر طبیعی که می تواند باعث آسیب، کاهش طول عمر یا تأثیر بر عملکرد تجهیزات و دستگاه های الکترونیکی شود، محافظت کند.

در هنگام برق و خرابی، دستگاه های منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) سیستم های رایانه ای و تجهیزات IT را ایمن و عملیاتی نگه می دارند. منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) هنگامی که جریان برق به یک ولتاژ ناکافی می افتد، یا اگر متوقف شود، انرژی پشتیبان باتری را تأمین می کند. منبع تغذیه بدون وقفه برای محیط حساس به ماموریت حیاتی است. بسته به اندازه و فناوری واحد UPS، برای مدت زمان مشخصی تا زمانی که ژنراتورها فعال نشوند یا اجزای شبکه به درستی خاموش شوند، قدرت پشتیبان تهیه می شود. وقتی برق به اندازه کافی جریان داشته باشد، رایانه ها و لوازم جانبی از آسیب محافظت می شوند. یک واحد UPS می تواند به محافظت موثر از یک دستگاه واحد یا کل مرکز داده کمک کند. بررسی بهترین دستگاه های UPS را مشاهده کنید.

در هنگام خرابی برق، دستگاه های منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) سیستم های رایانه ای و تجهیزات IT را ایمن و عملیاتی نگه می دارند. منبع تغذیه بدون وقفه (UPS)  هنگامی که جریان برق به یک ولتاژ ناکافی می افتد، یا اگر متوقف شود، انرژی پشتیبان باتری را تأمین می کند. منبع تغذیه بدون وقفه برای محیط حساس به ماموریت حیاتی است. بسته به اندازه و فناوری واحد UPS، برای مدت زمان مشخصی تا زمانی که ژنراتورها فعال نشوند یا اجزای شبکه به درستی خاموش شوند، قدرت پشتیبان تهیه می شود. وقتی جریان برق به اندازه کافی جریان داشته باشد، رایانه ها و لوازم جانبی از آسیب محافظت می شوند. یک واحد UPS می تواند به محافظت موثر از یک دستگاه واحد یا کل مرکز داده کمک کند. بررسی بهترین دستگاه های UPS را مشاهده کنید.

چرا به سیستم UPS نیاز داریم؟

در صورت خاموشی، یو پی اس بلافاصله به باتری تغذیه می کند تا منبع برق مداوم برای طول باتری تأمین شود. عمر باتری می تواند بسته به سیستم متفاوت باشد و به میزان مصرف برق شما بستگی دارد. پشتیبان گیری باتری به شما زمان می دهد تا تجهیزات، سرورها یا حتی کنسول های بازی ویدیویی را بدون از دست دادن داده یا پیشرفت، خاموش کنید. سیستم های مختلف یو پی اس هم چنین سطح خاصی از حفاظت را برای سایر مشکلات برق ایجاد شده فراهم می کنند.

انواع UPS

با داشتن سه نوع اصلی منبع تغذیه بدون وقفه، سیستم های UPS برای جایگزینی طیف کاملی از برنامه ها در دسترس هستند. آن ها نیازهای شرکت و مصرف کننده را برآورده می کنند. یو پی اس آماده به کار یک واحد آفلاین است که می تواند خرابی برق را تشخیص داده و به طور خودکار به باتری تغذیه کند. دو دسته دیگر UPS دستگاه های Line Interactive و Online هستند که گزینه آنلاین گران تر است. در صورت عدم دسترسی به برق، هر نوع UPS دستگاه های شبکه را فعال نگه می دارد. ویژگی ها، مانند اندازه گیری انرژی، با توجه به مدل متفاوت است.

Standby/ Offline UPS یا UPS آماده به کار

UPS پایه Standby یک منبع تغذیه بدون وقفه است که در مدت زمان قطع برق، انرژی کوتاه مدت و باتری را تأمین می کند. با این دسته از  UPSها، سخت افزار، در شرایط عادی، از طریق اتصال مستقیم AC، برق را دریافت می کند.

UPS های آماده به کار معمولاً برای محافظت از بارهای الکتریکی فردی مانند رایانه های رومیزی استفاده می شوند. اینورتر فقط در صورت قطع برق شروع به کار می کند، از این رو “آماده به کار” نامیده می شود.

هزینه کم، اندازه کوچک، شکل موج خروجی غیر سینوسی و بازده بالا ویژگی های معمولی این نوع UPS است. برخی از یو پی اس های آماده به کار هم چنین مهار موج و فیلتراسیون سر و صدای الکتریکی را فراهم می کنند.

UPS آماده به کار و اینورتر آن تا زمانی که به نیروی پشتیبان نیاز نباشد اساساً در حالت تعلیق هستند. بسته به مدل، دستگاه UPS در حالت آماده به کار می تواند از داده ها و تجهیزات حساس در برابر افزایش ولتاژ، افزایش سن و افتادگی نیز محافظت کند. دستگاه های جمع و جور برای محافظت از شبکه خانگی در دسترس هستند. از یو پی اس Standby معمولاً برای محافظت از رایانه ها، مودم ها، تجهیزات VoIP و سایر سخت افزارها استفاده می شود. این دسته از یو پی اس نسبت به سه نوع یو پی اس کم ترین قیمت را دارد.

UPS آفلاین برق اساسی را برای خانه و اداره تأمین می کند.

از یو پی اس در حالت آماده به کار ممکن است به عنوان یو پی اس آفلاین نیز یاد شود، اصطلاحی که آن را از یو پی اس آنلاین بدون وقفه و کاملاً متفاوت متمایز می کند. اگر از نظر طراحی اساسی است، اما یک منبع تغذیه بدون وقفه و آفلاین برای محیط خانه و خانه های حرفه ای که دارای تقاضای کم تری هستند، زمان پشتیبان را ارائه می دهد.

پشتیبان گیری UPS چیست؟

قدرت پشتیبان گیری باتری با دستگاه Backup UPS آغاز می شود که به آن Standby UPS نیز می گویند. به دنبال خاموشی، یک پشتیبان UPS برای مدت زمان کوتاهی نیرو را ارائه می دهد. وقتی سوئیچ انتقال، ضررها را تشخیص می دهد، فرایندهای پشتیبان گیری را آغاز می کند. زمان جا به جایی در میلی ثانیه پس از خرابی اتفاق می افتد، زمان پاسخ دهی با واحد UPS آماده به کار متفاوت است. زمان سوئیچ، آنی نیست اما به طور معمول نباید جریان برق به تجهیزات را قطع کند. در صورت توقف طولانی مدت، قدرت پشتیبان باتری UPS امکان خاموش شدن ایمن را فراهم می کند، بنابراین تجهیزات و داده ها محافظت می شوند.

UPS آنلاین چیست؟

یو پی اس On-line نوعی منبع تغذیه بدون وقفه است که از فن آوری تبدیل دو یا دلتا استفاده می کند. با تبدیل دو برابر، تجهیزات شبکه مستقیماً از پریز برق دریافت نمی کنند. در عوض، برق AC به یک یکسو کننده می رود، جایی که به برق DC تبدیل می شود. بعد، به سمت باتری و سپس یک اینورتر حرکت می کند. پس از وارونگی به AC، نیرو به تجهیزات تحویل داده می شود. با استفاده از این فرآیند دستگاه UPS آنلاین، تجهیزات محاسباتی به طور مداوم برق تمیز دریافت می کنند. با تبدیل دلتا، مقدار مشخصی نیرو برای اجرای مستقیم رایانه ها، روترها و سایر تجهیزات ارسال می شود. این یک سیستم UPS آنلاین کارآمد ایجاد می کند که در آن برخی از نیروها مراحل پردازش را رد می کنند.

سیستم UPS آنلاین

اگر خرابی برق رخ دهد، یک سیستم UPS آنلاین جریان ثابت را برای محافظت از تجهیزات شبکه حفظ می کند. با نوسان یا خرابی، یکسو کننده درون UPS به طور خودکار دور زده می شود و تا زمانی که ترمیم صورت نگیرد، از باتری منبع تغذیه می شود. مدار UPS آنلاین یکپارچه است. به همین دلیل هزینه سیستم های UPS آنلاین بیش تر از واحدهای موجود در دسته های UPS آفلاین یا خط تعاملی است.

فناوری UPS تبدیل دوگانه

تجهیزات حساس را می توان با فناوری UPS تبدیل دوگانه محافظت کرد. واحدهای UPS آنلاین برای طیف گسترده ای از کاربران در دسترس هستند. با فرآیندهای UPS تبدیل دوگانه، می توان از سرورهای شبکه، مراکز داده و طیف گسترده ای از محیط ها محافظت کرد و در انتقال به باتری زمان انتقال وجود ندارد. سیستم های هوشمند UPS آنلاین برای پشتیبانی از بارهای طلبکارانه و مدت زمان اجرا در دسترس هستند.  واحدهای UPS تبدیل دوگانه ارزان تر در دسترس دفاتر کوچک تر هستند. به طور معمول، هرچه واحد بزرگ تر باشد، تجهیزات طولانی تری نیز می توانند به کار خود ادامه دهند.

Line interactive UPS یا UPS خط تعاملی

یو پی اس خط تعاملی یکی از انواع منبع تغذیه بدون وقفه است که می تواند ولتاژ را به طور خودکار تنظیم کند. فناوری خط تعاملی به شرایط ولتاژ بالا و پایین پاسخ می دهد. واحدها هم چنین از سیستم ها در هنگام قطع شدن بدون تخلیه باتری پشتیبانی می کنند. با یو پی اس خط تعاملی، منبع الکتریکی، اولین خط برق است؛ با این حال، یک فناوری اینورتر / مبدل امکان شارژ باتری واحد را در طول عملکرد عادی فراهم می کند. در هنگام قطع، این منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) برق باتری را برای تحویل دستگاه به جریان متناوب تبدیل می کند.

یو پی اس های خط تعاملی معمولاً برای محافظت از مقدار کمی از سرورهای مهم و تجهیزات شبکه مرتبط استفاده می شوند. با قطع برق ورودی، سوئیچ انتقال باز می شود و جریان برق از باتری به سمت خروجی UPS می رود. با اینورتر همیشه روشن و متصل به خروجی، این طرح فیلتر اضافی را فراهم می کند و در مقایسه با توپولوژی آماده به کار UPS، حالت گذرا را کاهش می دهد. علاوه بر این، طرح تعاملی خط معمولاً دارای یک ترانسفورماتور AVR تغییر دهنده شیر است. با تنظیم ولتاژ ورودی، تنظیم ولتاژ با تنظیم شیرهای ترانس افزایش می یابد. تنظیم ولتاژ هنگامی که شرایط ولتاژ کم وجود دارد از ویژگی های مهم است، در غیر این صورت UPS به باتری منتقل می شود و سپس در نهایت بار را خاموش می کند. این استفاده مکرر از باتری می تواند باعث خرابی زودرس باتری شود. با این حال، اینورتر هم چنین می تواند به گونه ای طراحی شود که خرابی آن هم چنان جریان برق را از منبع تغذیه ورودی AC به بار فراهم کند، که پتانسیل خرابی تک نقطه را از بین می برد و به طور موثر دو مسیر برق مستقل را فراهم می کند.

سیستم های خط تعاملی UPS برای کاربردهای فناوری اطلاعات

در گروه محصولات محافظ برق، سیستم های UPS خطوط تعاملی از تجهیزات حساس در هنگام خاموشی محافظت می کنند. واحدهای موجود در طبقه بندی UPS خط تعاملی از مدل های آماده به کار، گران ترند اما از یک واحد UPS آنلاین، قیمت مناسب تری دارند. یو پی اس خط تعاملی عملکرد را در شرایط ولتاژ پایین و قطع برق کوتاه مدت، حفظ می کند. اگر یک قطعی طولانی مدت پیش بینی شود، باتری آن اجازه می دهد تا دستگاه ها با خیال راحت خاموش شوند. برخی از واحدهای تعاملی زنده هم چنین ویژگی های فیلتر را ارائه می دهند.

تفاوت بین UPS آنلاین و Line-Interactive چیست؟

قبل از خرید یک واحد محافظت از برق، ممکن است بخواهید فناوری UPS آنلاین و خط تعاملی را مقایسه کنید. یو پی اس خط تعاملی یک ترانسفورماتور خودکار را به طراحی پایه آماده به کار اضافه می کند. این قابلیت افزایش یا کاهش ولتاژ خروجی را دارد. این ترانسفورماتور به تغییرات برق متناوب پاسخ می دهد و می تواند به طور خودکار مسائل را تنظیم کند. در مقایسه، مدل های UPS آنلاین از اینورتر برای انتقال تمام یا مقداری از برق، در همه زمان ها استفاده می کنند. این بدان معناست که یو پی اس آنلاین می تواند اصطلاح “بدون وقفه” را با زمان انتقال صفر مطابقت دهد. برای سوئیچینگ در حالت پشتیبان باتری، یک UPS تعاملی میلی ثانیه طول می کشد.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.