پرش به محتوا

BMS یا سیستم مدیریت ساختمان چیست؟

BMS یا سیستم مدیریت ساختمان یک سیستم مبتنی بر رایانه است که برای مدیریت و نظارت بر تجهیزاتی مانند تهویه مطبوع، گرمایش، تهویه، روشنایی، سیستم های قدرت و سایر موارد در ساختمان ها نصب شده است. فناوری سخت افزاری و نرم افزاری BMS در دهه 60 میلادی ایجاد شد. با گذشت سال ها، زیرساخت های فناوری اطلاعات BMS به طور ارگانیک رشد کردند و لایه هایی از پروتکل های ارتباطی، شبکه ها و کنترل ها را به آن افزودند.

سیستم مدیریت ساختمان یک سیستم رایانه ای است که به کاربر کمک می کند تا اطراف خود را تسهیل کند. BMS از سیستم نظارت یا سیستم کنترل استفاده می کند. تفاوت بین آن ها این است که وقتی BMS به عنوان سیستم نظارت استفاده می شود، ورودی های مختلف از تجهیزات مختلف را بررسی می کند.

وظیفه اصلی BMS مدیریت شرایط محیطی داخلی ساختمان، یعنی دما، به روشی است که تا حد امکان از نظر انرژی صرفه جویی کند.

سیستم مدیریت ساختمان و کارآمد (BMS) ابزار اصلی مدیریت مورد نیاز مدیران ساختمان را برای اطمینان از نظارت و مدیریت کارآمد انرژی و آسایش سرنشین فراهم می کند. این مدیران ساختمان را قادر می سازد تا ضمن به حداقل رساندن هزینه های موجر و مستاجر، محیط کار بهینه را فراهم کنند. استفاده موثر از  BMS با افزایش عمر عملیاتی تجهیزات و سیستم ها با کاهش بارها و ساعات کار، عملکرد بهینه ساختمان را فراهم می کند. بنابراین هزینه های نگهداری و سرمایه کاهش می یابد و با تعویض و به روز رسانی تجهیزات، انرژی جاسازی شده کم تری مصرف می شود.

این شامل هر دو بخش دیجیتال و قسمت نرم افزاری است زیرا یک رایانه شخصی (اصلی، که نرم افزاری نصب شده برای برقراری ارتباط با سایر کنترل کننده ها دارد) و قسمت دیجیتال که کنترل کننده ها هستند (سخت افزار ها هستند، که داده ها را از سنسورها می گیرد و بازخورد می دهند) وجود دارد. این نرم افزار باید به اندازه کافی پیچیده باشد تا بتواند بلافاصله با کنترل کننده های مختلف ارتباط برقرار کند.

کنترل کننده های دیجیتال باید از دوام کافی برخوردار باشند زیرا می توانند در هر شرایط بدتری در صنایع، خانه ها و حتی مدارس نصب شوند.

BMS افزایش مصرف انرژی به دلیل خرابی تجهیزات یا تنظیم پارامترهای عملیاتی را نشان می دهد. به عنوان مثال، دریچه های گرمایش هنگامی باز می شوند که ساختمان به دلیل فعالیت تمیز کردن، به خنک سازی برای مدت طولانی نیاز داشته باشد.

یک BMS هم چنین ممکن است نشان دهد که تهویه مطبوع به دلیل فعالیت های کارکنان امنیتی ساعاتی قبل از اشغال کامل ساختمان شروع می شود. با در دست داشتن این اطلاعات، مدیر ساختمان ممکن است این موارد را از طریق مشاوره یا راه حل های مهندسی اصلاح کند.

یک BMS با پیکربندی صحیح و تعداد کافی از نقاط نظارت دقیق تعیین شده، تنها راهی است که یک مدیر ساختمان می تواند به سرعت هشدار مشکلاتی را بدهد که در غیر این صورت تا زمان انجام بازرسی های سالانه یا بازرسی های خارجی، غیرقابل شناسایی می مانند.

BMS هم چنین یک ابزار اصلی برای شناسایی فرصت های بهبود شدت انرژی است، به عنوان مثال، تصفیه اندازه و تعداد بلوک های زمان روشنایی، ارائه گزارش های معنی دار به کمیته مدیریت ساختمان در مورد مسائل و فرصت ها، امکان شناسایی عیب ها، برنامه ریزی تعمیر و نگهداری و ارتقا و صرفه جویی در انرژی

انواع BMS

دو نوع BMS وجود دارد که BMS مانیتورینگ یا ناظر  و BMS کنترل کننده هستند.

BMS ناظر

یک BMS ناظر از بسیاری از حسگرها تشکیل شده و به تجهیزات متصل می شود. به عنوان مثال: رطوبت ساز، دما، روشن/خاموش شدن چراغ ها، روشن/خاموش شدن فن و …) سپس نرم افزار از یک کنترل کننده درخواست می کند که کنترل کننده به این سنسورها متصل شده است.

BMS کنترل کننده

هنگامی که از BMS به عنوان سیستم کنترل استفاده می شود، آن را به عنوان سیستم نظارت تشکیل می دهد اما با خروجی به آن اضافه می شود. کنترل این تجهیزات (روشن یا خاموش کردن وسایل) را در اختیار شما قرار می دهد و وظایف برنامه ریزی شده ای دارد. (در ساعت های مختلف روز روشن می شود.)

ساختار سیستم کنترل مدیریت ساختمان

به علاوه یک BMS می تواند زنگ هشدارها را در این تجهیزات انجام دهد به عنوان مثال بررسی کنید که دما / رطوبت بیش از یک مقدار مشخص باشد.

BMS را می توان در مکان های مختلف مانند هتل ها، مدارس، خانه و مکان های مختلف نصب کرد که نیاز به نظارت و کنترل تجهیزات وجود دارد. نمونه ای از این نصب ها در هتل یک BMS وظیفه نظارت بر کنترل کننده ها و کنترل شیرهای نصب شده را دارد. جدا از این که یک هتل اتاق های متنوعی خواهد داشت و این می تواند به مشتری نرم افزار BMS را بدهد چه مشتری در اتاق باشد و چه با کنترلر هوشمند (با استفاده از سنسورها) در اتاق نباشد.

BMS چه کارهایی باید انجام دهد؟

 • باید به مالک اجازه دهد برنامه های کاری را برای تجهیزات و سیستم های روشنایی تنظیم کند تا در صورت خالی بودن ساختمان یا فضاهای ساختمان، صرفه جویی در انرژی انجام شود.
 • باید توانایی نظارت بر مصرف انرژی از جمله توانایی اندازه گیری برق، گاز، آب، بخار، آب گرم، آب سرد و خدمات سوخت مازوت را داشته باشد.
 • باید توانایی ارسال زنگ هشدار از طریق ایمیل، پیجر یا تلفن را داشته باشد تا مدیران ساختمان و / یا تکنسین ها را از مشکلات در حال توسعه و خرابی سیستم، هشدار دهد.
 • باید قابلیت های اصلاح و پاسخ گویی داشته باشد. براساس تقاضای منطقه، مقدار تعیین شده برای منابع مختلف گرمایش و سرمایش با توجه به تقاضا از مناطق تغییر می کند. در یک سیستم VAV، همه جعبه های VAV از یک واحد کنترل هوای مرکزی ارائه می شوند.
 • باید دارای الگوریتم های کنترل BAS مانند برنامه های تنظیم مجدد نیروگاه های گرمایش، کنترل فشار استاتیک و سایر سیستم هایی باشد که از طریق این برنامه های پیش بینی کننده می توان صرفه جویی در انرژی را انجام داد.
 • همراه با تنظیم مناسب سیستم مکانیکی باید صرفه اقتصادی مبتنی بر محاسبات آنتالپی و / یا کنترل نقطه تنظیم CO2 ارائه شود.
 • باید به سیستم اجازه دهد تا درجه حرارت فضا، شرایط هوای خارج و قابلیت های تجهیزات را مقایسه کند تا بتوان تجهیزات را در زمان مناسب روشن کرد تا اطمینان حاصل شود که نقاط تنظیم شده فضا قبل از اشغال به دست آمده است.
 • باید دارای توانایی های ارتباطی با سایر سیستم های کنترل اتوماسیون ساختمان و TCP / IP باشد. پروتکل ارتباطی سازگار با شبکه BAC یا پروتکل منبع باز دیگر یک امتیاز مثبت است.

مزایای BMS

 • انعطاف پذیری و سهولت تغییر
 • استراتژی های کنترل سفارشی
 • تعامل اپراتور، بازخورد
 • کنترل
 • ادغام با ساختمان دیگر
 • خدمات
 • مقیاس پذیری

اثربخشی BMS به دامنه و کیفیت اطلاعاتی که از سنسورها دریافت می کند و برنامه ریزی نحوه استفاده از این اطلاعات بستگی خواهد داشت. به عنوان مثال، می توان از اطلاعات مربوط به شرایط خارجی و داخلی برای تعیین سطح گرمایش مورد نیاز استفاده کرد تا دستگاه بتواند قبل از رسیدن ساکنان فعال شود و یک ساختمان از قبل گرم شود.

ساختمان های مدرن معمولاً دارای تأسیسات HVAC مرکزی برای تأمین گرمایش و سرمایش کل ساختمان هستند. برخی از ساختمان های بلند مرتبه می توانند چندین دستگاه مرکزی یا در زیرزمین، در طبقات مختلف یا در سقف ساختمان داشته باشند. ساختمان های سازمانی هم چنین تا حدی دارای کارخانه های مرکزی هستند که ساختمان های پراکنده در دانشگاه را گرمایش و سرمایش می کنند. در قدیم، قبل از ساخت سیستم های اتوماسیون، این سیستم ها یکپارچه نبودند.

انواع ارتباطات BMS

با توجه به ارتباطات BMS (از نرم افزار PC گرفته تا انواع مختلف کنترل کننده و سپس حسگرها) انواع مختلفی از گزینه های ارتباطی وجود دارد. این ها به عنوان مثال پروتکل هایی مانند C-bus ،Profibus و غیره هستند. فروشندگان هم چنین BMS هایی را تولید می کنند که با استفاده از پروتکل های اینترنتی و استانداردهای باز مانند DeviceNet ، SOAP ، XML ، BACnet ، LonWorks و Modbus ادغام می شوند.

تفاوت سیستم مدیریت ساختمان (BMS) و سیستم اتوماسیون ساختمان (BAS) چیست؟

پاسخ ساده این است که هیچ تفاوتی بین BMS و BAS وجود ندارد. این دو اصطلاح اغلب در صنعت به جای یک دیگر استفاده می شوند. برای مدتی، فروشندگان در تلاش بودند سیستم های اتوماسیون ساختمان را به عنوان نسخه پیشرفته سیستم های مدیریت ساختمان متمایز کنند. اما همه شروع به فراخوانی BMS خود با BAS کردند.

فروشندگان نرم افزار با افزودن تجزیه و تحلیل دقیق تر و کنترل های خودکار پیشرفته، BAS را به عنوان تکامل در سیستم های BMS بررسی کردند. با این حال صاحبان ساختمان و بهره برداران ساختمان BAS را به عنوان زیرمجموعه ای از BMS با تمرکز بر خودکار کردن سیستم های تهویه مطبوع و روشنایی می دانند. دو اصطلاح دیگر که با BMS مترادف هستند، سیستم های کنترل ساختمان (BCS) و سیستم های مدیریت انرژی (EMS/EMCS) هستند.

تفاوت در چیست؟

BMS: سیستم های مدیریت ساختمان

BAS: سیستم های اتوماسیون ساختمان

BEMS: سیستم های مدیریت انرژی ساختمان

EMS: سیستم های مدیریت انرژی

EMCS: سیستم های کنترل مدیریت انرژی

EPMS: سیستم های مدیریت قدرت انرژی

این اصطلاحات مختلف ریشه های جداگانه ای دارند و امروزه ممکن است تفاوت های جزیی بین فروشندگان نرم افزار که از هریک از این اصطلاحات استفاده می کنند، پیدا کنید. از منظر صنعت، BMS اصطلاح اصلی است که استفاده می شود.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.