پرش به محتوا

6 نوع سیستم آبیاری مورد استفاده در کشاورزی

آبیاری، استفاده از آب کافی در خاک برای حمایت از محصول مورد نیاز است. با گذشت زمان توسعه روش های مختلف آبیاری برای تامین نیازهای خاص محصول و خاک وجود دارد.

هرکسی که از سیستم آبیاری استفاده می کند، تمام حقایق و دانش مربوط به آبیاری را ندارد. تازه واردان سوالات زیادی درمورد روش آبیاری مناسب خواهند داشت و حتی کشاورزان و باغداران فصلی نیز می توانند گاهی اشتباه کنند. به همین دلیل درک انواع مختلف سیستم های آبیاری مهم است. روش های مختلفی وجود دارد که شما می توانید آب زیادی از گیاهان را تأمین کنید. با استفاده از هر یک، آب در حجم های مختلف تأمین می شود و به مناطق مختلف می رسد، که می تواند در رشد گیاه تأثیر بگذارد. نتیجه نهایی این است که برخی سیستم ها برای گیاهان خاص بهتر از سیستم های دیگر هستند. در این مقاله، ما انواع سیستم های آبیاری را تحلیل می کنیم تا بتوانید درک کنید کدام یک برای شما بهترین است!

آبیاری سطحی

در این روش آب با کمک نیروی جاذبه به مزرعه اعمال می شود. حدود 85 درصد آبیاری در جهان با روش های آبیاری سطحی انجام می شود.

آبیاری سطحی عمدتا در محصولات زراعتی و باغات استفاد می شود. در این روش ها از گرانش برای تامین آب از منبع آبیاری به محصول با کمک کانال، لوله و … استفاده می شود. عمدتا کارایی این روش آبیاری به نوع خاک، محصول و … بستگی دارد. از بین تمام روش های آبیاری، تلفات آب در این روش بیش تر است، بنابراین کم ترین کارایی روش آبیاری در بین همه روش ها است. به طور عمده 3 روش در آبیاری سطحی وجود دارد:

 • آبیاری شیار
 • آبیاری حوضچه ای
 • آبیاری مرز
آبیاری شیار

در این روش آب، مزرعه را در شیارهایی با فاصله بین 0/1 تا 0/3 متر آبیاری می کند. با دانش فنی کم تری می توان کارکرد در حالی که روش های قطره ای و بارانی به دانش فنی نیاز دارند. به سرمایه گذاری کم تری نیاز دارد. تنظیم جریان آب در این روش دشوار است. برای محصولاتی مانند ذرت و ذرت های خوشه ای که به صورت ردیفی کاشته می شوند مناسب است. در مزارع با شیب بالاتر میزان نفوذ کم و در مزارع با شیب کم تر میزان نفوذ بالاتر برای آبیاری یکنواخت باغ مورد نیاز است.

آبیاری حوضچه ای

این یکی از انواع روش های آبیاری سطحی است. در این روش، حوضچه ای متناسب با اندازه درخت تهیه می شود. پس از ساخت حوضچه ها، همه این ها با یک دیگر و با کانال های آبیاری متصل می شوند. بنابراین آب با آبیاری حوضچه ی قبلی از یک حوضچه به حوضچه دیگر منتقل می شود. در این روش آبیاری، ممکن است تمایل به آلودگی آفات و بیماری ها از یک درخت به درخت دیگر از طریق آب آبیاری وجود داشته باشد. اگر این روش آبیاری را انتخاب کنیم می توانیم کشت درون را نیز انجام دهیم.

آبیاری مرز

این یک روش آبیاری قدیمی است. در این روش، مزرعه به بلوک ها تقسیم می شود و مرزها با کمک زمین ساخته می شوند. در این روش آب بین مرزها جریان می یابد که مزرعه شیب دار را به نوارهای مستطیل شکل تقسیم می کند که در انتهای آن زهکشی آزاد است. هدف از مرزها عمدتا محتوای آب بودن مانند جریان در میان مزرعه است. این روش در مقایسه با روش حوضچه ای برای مزارع دارای شیب مناسب ترین است.

6 نوع سیستم آبیاری مورد استفاده در کشاورزی عکس 2

آبیاری قطره ای

این سیستم آبیاری به طور عمده آب مصرفی محصول را طبق مصارف مصرفی تامین می کند. آبیاری قطره ای سیستم کارآمد مصرف زیاد آب در بین تمام روش های آبیاری است. در مناطق خشک جهان بیش ترین روش آبیاری است. مشکلات عمده در مناطق خشک، منابع آب و زمین های بدون باد را محدود می کند. با نصب آبیاری قطره ای می توان بر هر دو این مشکلات فائق آمد.

این به طور عمده شامل چهار مولفه است که عبارت اند از مکش، تنظیم، کنترل و در آخر تخلیه. که توسط پمپ بالابرنده آب، فیلتر هیدروسیکلون، فیلتر شن، مخزن مخلوط کود، فیلتر صفحه، تنظیم کننده فشار، کنتور آب، خط اصلی، جانبی و قطره چکان عبور می کند. همه ی این فیلترها برای جریان روان آب از طریق قطره چکان ضروری هستند در غیر این صورت، خطوط لوله ممکن است مسدود شود.

6 نوع سیستم آبیاری مورد استفاده در کشاورزی عکس 3

انواع آبیاری قطره ای عبارت اند از:

سیستم آبیاری قطره ای فشار-بالا

با فشار عملیاتی 30 psi یا بیش تر کار می کند.

سیستم آبیاری فشار-پایین

 با فشار عملیاتی کم تر از psi 30 کار می کند.

مزایای آبیاری قطره ای:

 • در حدود 70-30 درصد از مصرف آب صرفه جویی می کند.
 • باعث صرفه جویی در هزینه می شود.
 • استفاده از زمین های تپه ای
 • هم چنین مشکل علف های هرز را کاهش می دهد.
 • باعث افزایش رشد، قدرت و عملکرد گیاه می شود.
 • تسهیل مصرف کود
 • موارد کم تری از بیماری های مختلف
 • مناسب برای خاک های سبک
 • استفاده از آب بی کیفیت

آبیاری بارانی

6 نوع سیستم آبیاری مورد استفاده در کشاورزی عکس 4

همان طور که از نام آن پیداست از آب پاش ها برای آبیاری به گونه ای استفاده می شود که بارندگی های طبیعی را شبیه سازی کند. این سیستم به گونه ای کار می کند که اطمینان حاصل شود آب به طور یکنواخت استفاده می شود. از آب پاش ها یا تفنگ های فشار بالا برای توزیع آب از یک مکان مرکزی در مزرعه، معمولا با پمپاژ استفاده می شود. آب پاش ها هم چنین می توانند به سکوهای متحرک متصل شوند. به عنوان مثال، در آبیاری محوری مرکزی، آب پاش ها به برج های چرخ دار متصل می شوند، در یک الگوی دایره ای روی سر گیاهان آب پاش می کنند و در مناطق مسطح معمول است. از آبیاری بارانی می توان برای آبیاری چمن ها، زمین های گلف، محصولات زراعی و مناظر استفاده کرد و می تواند برای مصارف کشاورزی، مسکونی و صنعتی استفاده شود. این یک روش کارآمد است و در مناطقی که آب نامحدود دارند بهترین عملکرد را دارد. آب پاش را می توان به صورت دائمی، موقت تنظیم کرد و یا می توان آن ها را روی یک سکوی متحرک سوار کرد.

متاسفانه برای سیستم، آب مورد استفاده باید برای حیوانات و مردم ایمن باشد، توزیع آب می تواند تکه تکه باشد، علف های هرز به اندازه محصول آب می گیرند و در صورت جمع شدن آب به راحتی خاک را فرسایش می دهند.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.