پرش به محتوا

کلید RCD یا کلید محافظ جان چیست؟

کلید RCD یا دستگاه جریان باقیمانده، وسیله ای برای نجات جان انسان است که برای جلوگیری از برق گرفتگی مهلک در صورت لمس مستقیم چیزی، مانند سیم خالی، طراحی شده است. هم چنین می تواند تا حدی در برابر آتش سوزی های الکتریکی محافظت کند. RCD ها سطح حفاظت شخصی را ارائه می دهند که فیوزهای معمولی و قطع کننده های مدار نمی توانند آن را فراهم کنند.

کلید RCD چه کاری انجام می دهد؟

کلید RCD یک وسیله ایمنی حساس است که در صورت بروز خطا به طور خودکار برق را خاموش می کند.

کلید RCD برای محافظت در برابر خطرات برق گرفتگی و آتش سوزی ناشی از گسل های زمین طراحی شده است. به عنوان مثال، اگر هنگام چمن زنی کابل را قطع کرده و به طور اتفاقی سیم های زنده را که در معرض آن قرار گرفته اید لمس کرده اید و یا دستگاهی معیوب بیش از حد گرم می شود و جریان برق به زمین می ریزد.

کلید RCD چگونه کار می کند؟

کلید RCD به طور مداوم جریان الکتریکی را که از طریق یک یا چند مداری که برای محافظت از آن استفاده می شود، کنترل می کند. اگر تشخیص دهد که جریان الکتریسیته در یک مسیر ناخواسته مانند یک شخص که قطعه ای زنده را لمس کرده است جریان دارد، RCD، مدار را خیلی سریع خاموش می کند، به طور قابل توجهی خطر مرگ یا آسیب جدی را کاهش می دهد.

انواع کلید RCD کدام اند؟

کلید RCD می تواند به شما در برابر شوک الکتریکی در مناطق بالقوه خطرناک مانند حمام و باغ ها کمک کند و انواع مختلفی از کلید RCD وجود دارد که می تواند برای اطمینان از این که شما همیشه در حد امنیت هستید، مورد استفاده قرار گیرد.

کلید RCD ثابت

این موارد در واحد مصرف کننده (جعبه فیوز) نصب شده اند و می توانند از مدارهای جداگانه یا شخصی محافظت کنند. یک کلید RCD ثابت بالاترین سطح حفاظت را ایجاد می کند زیرا از تمام سیم کشی ها و پریزهای مدار و هر وسیله متصل محافظت می کند.

کلید RCD پریز- خروجی

این پریزها پریزهای ویژه ای هستند که RCD درون آن ها تعبیه شده است و می تواند به جای پریزهای استاندارد استفاده شود. این نوع RCD فقط از فردی که با تجهیزات درگیر است، از جمله سرب آن، که در پریز خروجی مخصوص قرار دارد محافظت می کند.

کلید RCD قابل حمل

این ها به هر سوکت خروجی استاندارد متصل می شوند. سپس می توان یک دستگاه را به RCD متصل کرد. این موارد زمانی مفید هستند که RCD های ثابت یا پریز خروجی در دسترس نباشند، اما مانند RCD های پریز خروجی فقط از فردی که با تجهیزات در تماس است، از جمله سرب آن، متصل به RCD قابل حمل محافظت می کند.

آیا کلیدهای RCD قابل اعتماد هستند؟

ما دریافتیم که  RCD های ثابت حدود 97٪ قابل اعتماد هستند. اگر به طور منظم آزمایش شوند، این بهبود می یابد. اگر از محافظت RCD ثابت برخوردار باشید، خطر شوک الکتریکی برای شما و خانواده شما کاهش می یابد. هم چنین می تواند از خانه شما در برابر خطر آتش سوزی ناشی از خرابی سیم کشی یا لوازم خانگی محافظت کند.

به یاد داشته باشید – اگرچه حفاظت از RCD خطر مرگ یا جراحت ناشی از برق گرفتگی را کاهش می دهد اما احتیاط را کاهش نمی دهد. سیم خود را حداقل 10 سال یک بار بررسی کنید تا از ایمنی شما، خانواده و خانه اطمینان حاصل شود. اگر مشکلی در سیم کشی یا دستگاه خود مشاهده کردید، بلافاصله استفاده از آن را متوقف کرده و با تکنسین برق کارخانه ثبت نام شده تماس بگیرید.

تست را فراموش نکنید – باید هر سه ماه یکبار تمام RCD های ثابت و پریز را آزمایش کنید. تولیدکنندگان توصیه می کنند RCD های قابل حمل هر بار که از آن ها استفاده می کنید آزمایش شوند.

مراقب باشید – اگر دکمه تست را برای مدت طولانی در دست دارید و RCD منبع برق را خاموش نمی کند، از یک تکنسین برق ثبت نام شده مشاوره بگیرید.

چگونه می توانم بررسی کنم که آیا من از قبل دارای حفاظت RCD ثابت هستم؟

برای بررسی این که آیا محافظت RCD ثابت دارید، به واحد مصرف کننده خود بروید و نگاهی بیندازید تا ببینید آیا دستگاهی با دکمه فشار “T” یا “Test” وجود دارد. این دکمه “تست” بخشی از RCD است. اگر RCD نصب شده باشد، باید برچسب یا در نزدیکی واحد مصرف کننده باشد که حاوی “آزمون سه ماهه” باشد.

ما را در تلگرام دنبال کنید.