پرش به محتوا

پلی اتیلن (PE) چیست ؟

پلی اتیلن نوعی پلاستیک است. در بین پلیمرها معمول ­ترین و پرمصرف­ ترین آنها پلی اتیلن است. اگرچه پلی اتیلن (PE) ساده ترین ساختار پلیمر را دارد اما هم­چنان پرکاربردترین ماده پلیمری است. PE با پلیمریزاسیون اتیلن (CH2=CH2) سنتز می­ شود. عملکرد PE به پلیمریزاسیون آن بستگی دارد. این ماده عمدتا برای ساخت مواد عایق با فرکانس بالا مانند فیلم، ظرف، لوله، سیم، کابل و بسیاری از ملزومات روزمره مورد استفاده قرار می گیرد. PE ماده مصنوعی امیدوار کننده­ ای است که دارای خواص فیزیکی و شیمیایی زیادی است. شکل زیر به صورت شماتیک ساختار پلی اتیلن را نشان می­ دهد.

پلی اتیلن چیست ؟ عکس 2

موارد کاربرد پلی اتیلن (PE) :

عایق الکتریکی:

به دلیل پایداری بالا، مقاومت در برابر رطوبت و خواص دی الکتریک بالا، ماده بسیار خوبی در ساخت مواد عایق در مهندسی برق، غیر برق و بسیاری از جنبه­ های مرتبط دیگر است

عوامل ضد خوردگی:

می­ تواند برای مواد ضدخوردگی مانند لوله­ ها، پوشش و … استفاده شود.

بسته بندی:

ورق PE دارای خواص چگالی کم، نرم، نفوذ ناپذیر در آب، مقاومت در برابر پارگی بالا و مقاومت شیمیایی است. این مشخصات برای بسته بندی لازم است از این رو در بازار بسته بندی دارای ارزش بالایی است.

PE یک ماده نیمه شفاف مومی سفید است که نرم، سخت، سبک­تر از آب، غیر سمی و دارای دی الکتریک عالی است. قابل اشتعال است و پس از آتش سوزی ادامه می ­یابد. نفوذپذیری آب آن کم است. در دمای اتاق در هر حلال شناخته شده قابل حل نیست در حالی که در دمای 70 درجه سانتی گراد یا بیشتر می ­تواند در تلوئن، استات آمیل، تری کلرواتیلن و سایر حلال ­ها حل شود. PE مقاومت حرارتی ضعیفی دارد. خصوصیات PE بسته به نوع آن متفاوت است که متعاقبا به ساختار مولکولی و چگالی آن بستگی دارد. PE دارای پایداری شیمیایی عالی است. در دمای اتاق در برابر محلول­ های اسیدی مانند اسید کلریدریک، اسیدهیدروفلوریک ، اسید فسفریک، اسید فرمیک، آمین­ها، هیدروکسید سدیم و هیدروکسید پتاسیم مقاوم است. شکل زیر تصویری از پلی اتیلن آماده برای تولید محصولات پلاستیکی را نشان می ­دهد.

پلی اتیلن چیست ؟ عکس 3

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.