پرش به محتوا

سیستم کنترل دیجیتال مستقیم یا سیستم DDC چیست؟

سایت ها و امکانات شما تجهیزات مهم برای ماموریت را در خود جای داده اند. بنابراین آن ها برای حفظ درجه حرارت و رطوبت راحت و در عین حال کارآمد و قابل اطمینان، به کنترل های پیشرفته ای نیاز دارند. به همین دلیل، چندین شرکت از صنایع مختلف دارای سیستم های کنترل دیجیتال مستقیم یا سیستم DDC  هستند.

سیستم DDC به شما این امکان را می دهد تا کنترل دقیق واحدهای HVAC خود را داشته باشید، این امکان را برای شما فراهم می کند تا مناطق مختلف دما را تنظیم کنید، برنامه را تنظیم کنید و عملکرد سیستم را به صورت خودکار انجام دهید و عملکرد را به مرور کنترل کنید.

ما به عنوان تولید کننده سیستم های نظارت از راه دور، راه حل های مختلفی را به بسیاری از مشتری ها ارائه کردیم که سیستم های DDC را با سیستم های کنترل نظارت و دستیابی به داده (SCADA) ادغام می کنند. به این ترتیب، نظارت و کنترل برنامه های مختلف شما امکان پذیر است.

اگر سایت های شما به سیستم کنترل دیجیتال مستقیم مجهز نیستند، به خاطر داشته باشید که این می تواند یک سرمایه گذاری ارزشمند باشد. بنابراین، بیایید نگاهی بیندازیم دقیقاً این سیستم ها چه چیزی هستند.

سیستم DDC چگونه کار می کند؟

از سیستم DDC می توان به سیستم اتوماسیون ساختمان، سیستم مدیریت ساختمان و سیستم مدیریت انرژی نیز یاد کرد.

سیستم DDC به کنترل خودکار یک فرایند توسط رایانه ها و ریز پردازنده های دارای حسگر گفته می شود.

سیستم های کنترل دیجیتال مستقیم به مالکان ساختمان سطح بالاتری از کنترل بر سیستم های مکانیکی و الکتریکی آن ها را می دهد. مدرن ترین سیستم ها هم چنین می توانند ویژگی تجزیه و تحلیل روند را ارائه دهند. این می تواند برای افزایش کارایی و مشخص کردن مشکلات مربوط به تجهیزات شما مورد استفاده قرار گیرد.

سیستم های DDC اطلاعات را از طریق اینترنت برای قابلیت نظارت و کنترل از راه دور انتقال می دهند.

اجزای سیستم DDC

سیستم های DDC دارای یک ایستگاه اصلی مرکزی هستند که به شما اطلاعات مربوط به واحدهای HVAC یا هر چیز دیگری را که می خواهید در یک صفحه نمایش نظارت کنید، برای کارایی ارائه می دهد. اطلاعات از طریق سنسورهایی که در مرکز شما مستقر می شوند به ایستگاه اصلی شما آورده می شوند. پس از دریافت داده ها، می توانید عملکردها را کنترل کنید، تجهیزات را از راه دور کنترل کنید و در صورت لزوم تنظیمات عملیاتی را انجام دهید.

سیستم های DDC معمولاً سطح بالایی از انعطاف پذیری را فراهم می کنند. به این معنی که، اگرچه هدف اصلی آنها ساخت اتوماسیون و یکپارچه سازی سیستم ها است، اما هم چنین این امکان را برای تکنسین های شما فراهم می کند تا در برابر مشکلات احتمالی در سایت های شما واکنش نشان دهند، مشکلات را عیب یابی کنند و وظایف نگهداری را از یک نقطه واحد انجام دهید که به شبکه امکان مشاهده می دهد.

پروتکل های ارتباطی

درست مانند سیستم های SCADA ،DDC نیز از پروتکل های ارتباطی اختصاصی یا باز برای انتقال داده ها از دستگاه به دستگاه استفاده می کند. برخی از پروتکل های مورد استفاده در سیستم های DDC شامل Modbus ، BACnet و Lonworks است.

مزایای سیستم DDC

سیستم های DDC مزایای بسیاری را برای دارندگان شرکت، تکنسین های نگهداری و مدیران شبکه فراهم می کند. یک سیستم کارآمد DDC:

 • به تکنسین ها اجازه دهید حداکثر کارایی را حفظ کنند. این بدان معناست که DDC به شما اطلاعات بلادرنگ را می دهد که به شما امکان می دهد به موقع به یک موضوع پاسخ دهید، قبل از این که آن ها به مسائل بزرگ تری تبدیل شوند.
 • به تکنسین های خود اجازه دهید برنامه های دقیق نگهداری را بر اساس زمان واقعی کارکرد تجهیزات حفظ کنند.
 • به شما کمک می کند تا به سرعت به تغییرات محیطی پاسخ دهید، که به شما در حفظ ثبات یک سایت از راه دور سال کمک می کند.
 • بهره وری انرژی را از طریق عملیات قابل برنامه ریزی افزایش دهید.
 • با اطمینان از اینکه واحدهای HVAC همیشه در کارآمدترین سطح کار می کنند، هزینه های عملیاتی را پایین نگه دارید.
 • با برنامه ریزی خودکار فرآیندهای اساسی، بارهای کاری را کاهش دهید.
 • با تجزیه و تحلیل و تشخیص شبکه کمک کنید، در حالی که زمان خرابی را کاهش می دهد و در صورت لزوم نگهداری پیشگیرانه به شما هشدار می دهد.
 • به طور خلاصه، سیستم های کنترل مستقیم دیجیتال در طولانی مدت در هزینه شما صرفه جویی می کنند در حالی که به تکنسین های خود کنترل و آگاهی بیش تری از وضعیت شبکه می دهید.

سیستم های DDC و SCADA

اگر شما مسئول تکنسین سیستم HVAC از راه دور هستید، احتمالاً در درجه اول نگران سیستم DDC و واحدهای HVAC هستید. با این حال، بسیاری از شرکت ها تکنسین های زیادی برای مراقبت از هر قسمت از یک سایت از راه دور ندارند، بسیاری از شرکت ها گروه کوچکی از افراد را مسئول نظارت بر سایت های مختلف می کنند.

بهترین روش این است که DDC خود را با یک سیستم SCADA ادغام کنید. در حقیقت، حتی اگر برای هر مرکز پرسنل اختصاصی داشته باشید، ادغام هر دو سیستم هنوز ایده خوبی است زیرا به شما امکان می دهد از راه دور سایر تجهیزات مهم را کنترل کنید.

هنگام ادغام سیستم DDC خود با سیستم SCADA ، نه تنها حسگر خواهید داشت بلکه واحدهای دورسنجی از راه دور (RTU) را نیز در اختیار خواهید داشت. این دستگاه ها به کارمندان شما این امکان را می دهند تا عملکرد سیستم HVAC شما را به صورت لحظه ای تحت نظر داشته باشند و در صورت بروز مشکلی RTU ها می توانند با توجه به تنظیمات تعریف شده توسط کاربر، به طور خودکار اقدام کنند.

بنابراین، علاوه بر کنترل سیستم HVAC، سیستم  SCADA قابلیت های دیگری مانند جمع آوری داده ها، نظارت و شناسایی نقاط مشکل برای تقریباً هر عملکرد ساختمان را نیز فراهم می کند. در زیر چند نمونه از موارد قابل نظارت با سیستم SCADA آورده شده است:

 • خرابی تجهیزات
 • هشدارهای محیطی
 • چراغ های ساختاری
 • هشدارهای نفوذ

با استفاده از سیستم های یکپارچه DDC و SCADA، شما یا صاحبان فن آوری می توانید هر جنبه ای از سایت های راه دور خود را از روی میز کار خود مدیریت کنید. برخی از ویژگی های مهمی که یک سیستم SCADA می تواند به شما ارائه دهد شامل موارد زیر است:

 • ورودی های آنالوگ برای نظارت زنده
 • هشدارهای مشتق شده
 • کنترل های مشتق شده
 • رابط وب گرافیکی
 • شرح زنگ دقیق 24×7
 • فیلتر زنگ خطر
 • پشتیبانی از انواع مختلف پروتکل و تجهیزات
 • قابلیت انبساط

اگر به هر دلیلی یکپارچه سازی برای شما گزینه ای نیست، به خاطر داشته باشید که سیستم SCADA معمولاً انتخاب بهتری نسبت به کنترل های DDC است. وقتی اولویت اصلی شما در دسترس بودن و عملکرد بالا باشد، یک سیستم SCADA بهترین جهت است.

سیستم های SCADA معمولاً متناسب با مشخصات صنعتی طراحی می شوند، در حالی که سیستم های DDC عمدتاً به صورت تجاری استفاده می شوند. بنابراین، نکته اصلی این است که، اگرچه  هر دو سیستم DDC و SCADA می توانند براساس داده های حسگر تصمیم بگیرند، SCADA این کار را سریع تر و با اطمینان تر انجام می دهد.

برای شبکه خود یک کنترل کننده HVAC طراحی شده سفارشی تهیه کنید.

کنترل های اتوماسیون DDC با ترکیب سخت افزار و نرم افزار عمدتا امکانات را کنترل می کنند. سیستم های کارآمد DDC در نهایت به شما کمک می کنند تا در مصرف انرژی صرفه جویی کنید. SCADA نیز همین کار را می کند، اما در سطح بالاتری از دقت و اطمینان.

بنابراین، اگر تصمیم گرفته اید با یک سیستم SCADA کار کنید، پس به یک دستگاه مناسب مانند کنترل کننده HVAC نیاز دارید.

HVAC Controller دستگاهی است که به شما امکان می دهد سیستم های HVAC خود را به طور کارآمد کنترل کنید تا در سطح بهینه کار کنند – حتی در صورت لزوم تنظیمات خودکار را انجام دهید.

و به عنوان یک تولید کننده یکپارچه عمودی، ما در واقع می توانیم ارزیابی کنیم که چه چیزی برای نیازهای شما با توجه به شبکه منحصر به فرد شما مناسب است. از این طریق می توانیم دستگاه هایی با طراحی سفارشی برای مشتریان خود تولید کنیم که 100٪ نیازهای آنها را برآورده می کند و از خواسته های عملیاتی آنها سود می برد.

ما را در تلگرام دنبال کنید.