پرش به محتوا

سرج ارستر چیست/انواع سرج ارستر و عملکرد آن

سرج ارستر نوعی وسیله حفاظتی است که برای محدود کردن ولتاژ تجهیزات با دور زدن یا تخلیه جریان برق استفاده می شود. به جلوگیری از ادامه جریان کمک می کند، آن ها را به سمت زمین هدایت می کند و قادر به تکرار این روند است.

سرج ارسترها در هنگام ظهور موج، مقاومت شنت را به زمین وارد می کنند و انرژی را از نوسان بدون افزایش ولتاژ جذب می کنند. آن ها سپس پس از اتلاف ولتاژ جریان برق را خاموش می کنند. در این مقاله در مورد این که سرج ارستر چیست و چند نوع سرج ارستر وجود دارد بحث می کنیم.

سرج ارستر چیست؟

سرج ارستر وسیله ای محافظ برای محدود کردن ولتاژ تجهیزات با تخلیه یا دور زدن جریان برق است. از ادامه جریان برای دنبال کردن جریان به زمین جلوگیری می کند و می تواند این عملکردها را همان طور که در استاندارد ANSI C62.11 مشخص شده است تکرار کند. سرج ارستر رعد و برق را جذب نمی کند و صاعقه را متوقف نمی کند. رعد و برق را منحرف می کند، ولتاژ را محدود می کند و از تجهیزات نصب شده به صورت موازی محافظت می کند.

خط اصلی برق شاهد چندین نوسان ولتاژ است که صاعقه یکی از آن هاست. رعد و برق یک رویداد غیرقابل پیش بینی و تصادفی است. اعتقاد بر این است که در هر ثانیه حدود 100 رعد و برق به سطح زمین برخورد می کند.

انواع دیگر نوسانات ولتاژ شامل اضافه ولتاژ موقت و نوسان سوئیچینگ است. اضافه ولتاژ موقت از خطاهای زمین یک فاز منفرد ناشی می شود در حالی که ولتاژ تمایل دارد در فازهای بدون خطا افزایش یابد و تا زمانی که پاک شود باقی می ماند.

نوسان های سوئیچینگ، اضافه ولتاژی هستند که در اثر تغییرات در شرایط عملیاتی برای نوسان ولتاژ اصلی ایجاد می شوند. نوسانات سوئیچینگ، انرژی به دام افتاده و انتشار بعدی آن است.

سرج ارسترها کاربردهای زیادی دارند، از محافظت از خانه گرفته تا پست برق. آن ها بر روی کلیدهای مدار داخل یک خانه مسکونی، داخل ترانسفورماتورهای نصب شده بر روی پایه، روی ترانسفورماتورهای نصب شده بر روی قطب، بر روی تیرهای رایزر نصب شده روی قطب و پست ها نصب می شوند.

اصل کار سرج ارستر

کارکردن سرج ارستر به این صورت است که هرگاه صاعقه یا نوسان برق به یک سیستم الکتریکی خاص برخورد کند، به کل سیستم و هم چنین دستگاه های الکتریکی متصل به این سیستم آسیب می رساند زیرا این دستگاه ها در محدوده ولتاژ ثابت کار می کنند.

اگر ولتاژ دریافتی دستگاه های الکتریکی بیش تر از ولتاژ ثابت باشد، آسیب می بینند یا منفجر می شوند. برای غلبه بر این وضعیت، از سرج ارستر برای محافظت از دستگاه ها در برابر آسیب استفاده می شود، زیرا این سرج ارستر تضمین می کند که ولتاژ عظیم نمی تواند از طریق سیستم الکتریکی عبور کند.

بنابراین این یک دستگاه فعال شده با ولتاژ است که برای محافظت از رایانه ها و هم چنین سایر تجهیزات الکترونیکی از ولتاژهای گذرا یا نوسانات کابل های داده یا برق الکتریکی در برابر نوسان/ رعد و برق سوئیچینگ استفاده می شود. کار این سرج ارستر را می توان با هدایت ولتاژ اضافی به سیم زمین به جای حرکت در سراسر دستگاه های الکترونیکی انجام داد.

چرا از سرج ارستر استفاده کنیم؟

خط برق توزیع، شاهد نوسانات مختلف ولتاژ خواهد بود. رعد و برق منبع اصلی نوسانات ولتاژ است. در هر ثانیه حدود 100 صاعقه به سطح زمین می زند. رعد و برق یک رویداد تصادفی و غیرقابل پیش بینی است.

سایر منابع نوسانات ولتاژ شامل نوسانات سوئیچینگ و اضافه ولتاژهای موقت است. ولتاژهای سوئیچینگ اضافه ولتاژهایی هستند که در اثر تغییر شرایط عملیاتی در سیستم ایجاد می شوند و نوسان ولتاژ اصلی برای سرج ارسترهای کلاس ایستگاه هستند. نوسانات سوئیچینگ به دام انداختن انرژی و آزاد شدن متعاقب آن انرژی است. اضافه ولتاژهای موقت ناشی از خطاهای زمین در یک فاز است و ولتاژ در فازهای بدون خطا افزایش می یابد تا زمانی که خطا برطرف شود.

روش نصب سرج ارستر

به طور کلی، نصب سرج ارسترها را می توان در نزدیکی یک کنتور الکتریکی انجام داد تا از سیستم الکتریکی مورد استفاده در یک خانه یا ساختمان در برابر اثرات نوسانات برق که از بیرون رخ می دهد محافظت شود.

این دستگاه از سایر دستگاه های الکتریکی که به منبع برق متصل هستند محافظت می کند، با این حال، آن ها نمی توانند محافظت کامل در برابر نوسانات ناشی از سیم کشی معیوب ایجاد کنند، در غیر این صورت کار کلی وسایل الکتریکی مورد استفاده در خانه ها یا دفاتر کار را انجام می دهند.

انواع سرج ارستر

سرج ارسترهای ثانویه

سرج ارسترهای ثانویه سرج ارسترهایی با ولتاژ کم تر از 1000 ولت هستند. سرج ارسترهای ثانویه برای محافظت در برابر نوسانات ثانویه استفاده می شوند. نرخ خرابی ترانسفورماتور بین 1-0.4 درصد است. 50 تا 70 درصد از خرابی های ترانسفورماتور به دلیل نوسانات سمت پایین است. حفاظت از نوسانات ثانویه در خانه یا در ورودی سرویس باعث ایجاد وظیفه افزایشی اضافی برای ترانسفورماتور سرویس می شود. هنگام استفاده از سرج ارستر ثانویه، نرخ خرابی ترانسفورماتور را می توان به میزان قابل توجهی با یک مرتبه کاهش داد.

سرج ارسترهای توزیع

سرج ارسترهای توزیع دارای ولتاژ 1 تا 36 کیلوولت هستند.

در کلاس توزیع، سرج ارسترهای سبک، معمولی و سنگین وجود دارد.

سرج ارسترهای سنگین شامل سرج ارستر قطب بالابر هستند.

سرج ارسترهای توزیع را می توان در ترانسفورماتورها به عنوان سرج ارسترهای زیر روغنی، سرج ارسترهای داخل کابین و سرج ارسترهای زانویی استفاده کرد.

سرج ارسترهای معمولی در کاربردهای رعد و برق کم استفاده می شوند، سرج ارسترهای سنگین در کاربردهای رعد و برق شدید، سرج ارسترهای رایزر در جایی که خط توزیع از بالای سر به زیرزمین می رود استفاده می شود و سرج ارستر Evolution را می توان برای همه کاربردهای بالای سر استفاده کرد.

سرج ارستر قطب بالابر برای محدود کردن افزایش ولتاژ مشاهده شده توسط کابل و تجهیزات زیرزمینی استفاده می شود. سرج ارستر نقطه باز از بازتاب ولتاژ یا دو برابر شدن ولتاژ جلوگیری می کند.

سرج ارسترهای میانی

سرج ارسترهای میانی ولتاژهای تخلیه بهتری را ارائه می دهند، قابلیت تحمل جریان خطای بالایی دارند و در درجه بندی های 3 تا 120 کیلو ولت موجود هستند.

سرج ارسترهای کلاس ایستگاه

سرج ارسترهای کلاس ایستگاه بهترین ولتاژهای تخلیه را در بین تمام سرج ارسترها ارائه می دهند، قابلیت انتقال انرژی بالایی را ارائه می دهند، بالاترین قابلیت تحمل جریان خطا را دارند و در درجه بندی های 3 تا 684 کیلو ولت موجود هستند. سرج ارسترهای کلاس استیشن برای سخت‌ترین کاربردها دارای قدرت‌های متفاوتی هستند.

ما را در فیسبوک دنبال کنید.