پرش به محتوا

جعبه تقسیم برق چیست و انواع آن کدام اند؟

جعبه های تقسیم، محفظه های فلزی یا پلاستیکی هستند که به عنوان محفظه اتصال سیم کشی استفاده می شوند. اتصالات داخل، مدارهای شاخه ای نامیده می شوند و معمولا پایان یک مجرا را نشان می دهند.

جعبه های تقسیم، اتصال سیم را آسان می کنند، زیرا همه آنچه را که باید انجام دهید برداشتن پوشش برای ایجاد تغییرات، تعمیرات یا اضافات در یک کانال است.

جعبه های تقسیم هم چنین از سیم کشی در برابر عناصر یا محیط محافظت می کنند، که گاهی اوقات ممکن است خورنده باشد یا برای مواد سیم کشی مضر باشد. سرانجام جعبه های تقسیم از سیم کشی در برابر دستکاری ناخواسته، چه مخرب و چه غیر مخرب محافظت می کنند.

جعبه تقسیم در عمل

جعبه های تقسیم به عنوان نقطه اجتماع مشترک سیم های برق، جایی که آن ها قبل از حرکت به یک دیگر متصل می شوند، به کار می روند. این جعبه ها از سیم های برق گرم (سیاه)، سفید (خنثی) و زمین (سبز یا مسی) محافظت می کنند و ممکن است حاوی برخی از رنگ های سیم های دیگری برای عملکردهای ثانویه و روشنایی باشند.

سیم Romex محصور شده از صفحه اصلی برق به جعبه تقسیم می رسد. Romex نام تجاری یک سیم الکتریکی غلاف دار غیر فلزی است که بیش تر برای سیم کشی انشعابات مسکونی استفاده می شود. سیم ها به سیم اصلی Romex متصل می شوند و به جعبه های ثابت دیگر توزیع می شوند. تمام گیج سیم ها (اندازه قطر سیم ها) باید یکسان باشند. تمام جعبه های تقسیم باید پوشانده شده، به درستی نصب شده و مطابق با قوانین ساختمانی قابل اجرا باشند. این پوشش از سیم ها محافظت می کند، از آلودگی و گرد و غبار و از وارد شدن رطوبت به داخل جعبه جلوگیری می کند.

ایمنی هنگام کار با جعبه تقسیم

همیشه قبل از کار روی جعبه تقسیم، برق را خاموش کنید. شما نمی خواهید فردی بد شانس باشید که با یک سیم گرم بسیار خطرناک روبه رو شوید.

در آخر یک سوراخ بزنید تا مسیری برای ورود سیم ها به جعبه فراهم شود. با استفاده از گیره، کابل سیم کشی رومکس را که وارد جعبه می شود محکم کنید و سیم های درپوش جعبه را با مهره های سیم ببندید. اگر در پیچاندن سیم ها به هم مشکل دارید، قبل از اتصال مهره سیم، از انبردست سوزنی استفاده کنید تا سیاه را به سیاه و سفید را به سفید بپیچید، سپس جعبه را به طور ایمن زمین بزنید

.

نصب جعبه تقسیم

افراد حرفه ای معمولا نصب جعبه تقسیم را با آوردن سیم جدید از صفحه اصلی برق به جعبه توصیه می کنند تا این که از جعبه برق موجود استفاده کنند. این کار را برای جلوگیری از اضافه بار مدار انجام می دهید، که به محافظت در برابر آتش احتمالی برق کمک می کند.

هنگام افزودن مدار به خانه قدیمی، یک سیم جدید Romex از صفحه برق استفاده کنید. شما نمی خواهید یک تلویزیون گران قیمت صفحه نمایش بزرگ یا یک رایانه با اطلاعات ضروری را به یک ظرف دو سیم قدیمی متصل کنید.

جعبه های تقسیم را می توانید در اکثر فروشگاه های سخت افزار یا لوازم خانگی خریداری کنید، یک جعبه تقسیم ارزان است و ایمنی سیستم برق خانه شما را افزایش می دهد. در حالی که در فروشگاه، جعبه خود را خریداری می کنید، برای هر جعبه تقسیم غیرمستقیم که ممکن است در گاراژ خانه خود یا هنگام بازرسی اتاق زیرشیروانی پیدا کنید، چند پوشش اضافی بردارید.

برق کاران معمولا یک جعبه تقسیم را در یک مکان سازه ای قوی مانند میخ یا تیرچه محکم می کنند، اگر جعبه از یک وسیله نور پشتیبانی کند ضروری است.

برخی از جعبه های تقسیم دارای بال هایی هستند که در یک سوراخ دیوار گچ بری شده جای می گیرند، اما این جعبه ها به اندازه کافی محکم و پایدار نیستند تا بتوانند از یک وسیله ثابت استفاده کنند.

مردم گاهی جعبه مخزن را جعبه تقسیم می نامند و از کلمات به جای یک دیگر استفاده می کنند. اما به خاطر داشته باشید که این اصطلاح گاهی اوقات به صورت عام تری استفاده می شود و همیشه به طور خاص به جعبه تقسیم اشاره نمی کند. انواع دیگر جعبه های برقی که نقش های مختلفی را بازی می کنند عبارت اند از: جعبه فیکس- جعبه دستی- جعبه بازسازی- جعبه کلید روشن- جعبه مخزن- جعبه خروجی- جعبه برق- جعبه فن سقفی

  • جعبه های تقسیم برای محصور کردن اتصالات سیم استفاده می شوند. هرجا که دو سیم به هم متصل می شوند، باید جعبه تقسیم را نصب کنید.
  • از جعبه های مربعی استاندارد 4 اینچی استفاده کنید زیرا به جایی اضافی برای اتصال سیم ها و پوشاندن آن ها با درپوش نیاز دارید. هرچه تعداد اتصالات شما در همان منطقه بیش تر باشد، جعبه تقسیم باید بزرگ تر باشد.
  • از مخفی کردن جعبه تقسیم در فضای دیوار یا سقف خودداری کنید تا نتوانید به آن دسترسی پیدا کنید. اگر خانه نیاز به سیم کشی در جاده ها داشته باشد برق به دسترسی آسان به جعبه احتیاج دارد.
  • شما باید یک جعبه تقسیم را با یک پوشش جامد بدون هیچ سوراخی بپوشانید.

اساس سیم کشی جعبه تقسیم

اساسا یک جعبه تقسیم، اتصالات سیم را به منظور تقسیم برق از یک منبع به چندین خروجی در خود جای داده است. به عنوان مثال، یک جعبه تقسیم ممکن است حاوی یک منبع تغذیه سیم باشد که از طریق چندین سیم متصل می شود تا چندین چراغ مختلف را تامین کند.

جعبه های تقسیم معمولا بین 2 تا 3 اینچ طول دارند و از فلز یا پلاستیک سخت ساخته شده اند. تفاوت عملکردی بین پلاستیک و فلز به این بستگی دارد که جعبه تقسیم می تواند هر وزنی را تحمل کند یا نه. برخی از جعبه های تقسیم فلزی می توانند از وسایل سبک پشتیبانی کنند. جعبه های تقسیم پلاستیکی نمی توانند این وزن را تحمل کنند. تفاوت های اضافی شامل نصب است به این دلیل که جعبه های تقسیم پلاستیکی نسبت به جعبه های فلزی معمولا سریع تر و آسان تر نصب می شوند. با این حال یک جعبه اتصال استاندارد که برای اتصال ساده سیم های پوششی طراحی شده است می تواند فلزی یا پلاستیکی باشد.

اتصالات سیم در یک جعبه تقسیم

تمام اتصالات سیم باید در یک جعبه تقسیم برای یک ساختمان وجود داشته باشد تا کد برق را داشته باشد. گرچه گاهی اوقات اتصالات از دست می روند و در نتیجه ممکن است خطراتی ایجاد کنند. جعبه های تقسیم برای اتصالات سفید، مفید هستند زیرا به آن ها امکان می دهد ناحیه اتصال سیم را به راحتی پیدا کنند.

اندازه، عمق و شکست

یکی از مهم ترین ملاحظات شما اندازه کلی جعبه است. جعبه تقسیم باید فضای کافی برای قرار دادن سیم ها، اتصالات و لوازم نصب کردنی مانند ظروف، کلیدها و دیمرها را داشته باشد. بنابراین شما می خواهید با اندازه گیری عمق مورد نیاز برای یک محفظه شروع کنید. هرچه جعبه عمیق تر باشد، بیش تر می تواند تمام اجزا را در خود جای دهد. بعد از آن ارتفاع و عرض قاب الکترونیکی را تعیین کنید.

در آخر شما می خواهید شکست را در نظر بگیرید. دهانه جعبه چقدر از سطح دیوار فاصله دارد؟

برای پر کردن هر فضای اضافی ممکن است مجبور به استفاده از یک توسعه دهنده جعبه باشید.

جعبه های کار قدیمی یا جدید

برای کمک به تعیین نوع موردی که برای کار لازم دارید، پروژه موجود را در نظر بگیرید. اگر با ساختار قدیمی کار می کنید، می خواهید از جعبه های کاری موجود استفاده کنید. تعویض یا دوباره کاری بخش های زیادی از دیوار ممکن است نیازی به محفظه های الکترونیکی جدید نداشته باشد.

تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که یک شکاف در جعبه قدیمی برش دهید، کابل را وارد کنید و جعبه را به پوشش دیوار موجود وصل کنید. اگر جعبه دارای زبانه های نصب شده است، می توانید آن را همان طور که هست نصب کنید.

گیره های کابل، کلکتورها و ناک اوت ها

ممکن است مجبور شوید کابل ها را به جعبه وصل کنید. در این صورت می توانید از گیره های کابل، ناک اوت یا کلکتور استفاده کنید. اگر از کابل غیرفلزی (NM) استفاده می کنید، برای اتصال کابل به جعبه از گیره استفاده کنید که از کشیده شدن کابل از واحد جلوگیری می کند.

اگر از جعبه ای با مجرا استفاده می کنید، می توانید از طریق یک سوراخ حذفی به مجرا تغذیه کنید. شما فقط باید اندازه سوراخ را با اندازه مجرا مطابقت دهید. برخی جعبه ها دارای اندازه های مختلف پانچ هستند تا

بتوانند مجراهای اندازه مختلف را در جای دهند. با اتصال کابل به جعبه می توانید از جعبه های حذفی با کابل NM استفاده کنید تا همیشه در جای خود باقی بماند.

یکی از رایج ترین اشتباهاتی که مردم مرتکب می شوند، کوشش بیش از حد کابل ها برای رد کردن از همان سوراخ است. بعضی از جعبه ها دو سوراخ دارند، در حالی که بعضی دیگر سه سوراخ دارند. از سوراخ های مورد نیاز خود استفاده کنید تا کابل ها به راحتی از داخل سوراخ ها بلغزنند بدون این که به هم متصل شوند.

اگر برای قرار دادن کابل های اضافی نیاز به سوراخ جعبه های بیش تر دارید، ما خوش حالیم که برای انجام صحیح کار محفظه های سفارشی ارائه می دهیم.

مواد محفظه

عوامل محیطی در نهایت تعیین می کنند که شما به چه نوع ماده ای برای نمونه های الکترونیکی نیاز دارید. اگر از جعبه بیرون استفاده می کنید، مطمئن شوید که از مواد ضدآب ساخته شده است. برخی از محبوب ترین مواد محوطه شامل:

فولاد

باید از جعبه های استیل در داخل خانه استفاده کنید تا از عناصر خارجی زنگ نزند. فولاد برای کابل NM مناسب است. از آن جا که فولاد رسانا است. شما باید آن را به زمین وصل کنید.

پلی کربنات

محفظه های پلی کربنات برای استفاده در فضای باز طراحی شده اند و نیازهای IP 65 و NEMA 4X را برآورده می کند.

آلومینیوم

اگر شما یک محفظه آلومینیوم را انتخاب می کنید، شما نیاز دارید که یک واشر (درزبند) را برای آن انتخاب کنید تا ضدآب (و مناسب برای استفاده در فضای باز) باشد.

انواع جعبه تقسیم

در زیر انواع جعبه تقسیم بررسی می شود.

جعبه های تقسیم مسکونی استاندارد

جعبه های الکترونیکی اجزای اساسی سیستم های داخلی منزل شما هستند. هنگام نصب محفظه، باید از جعبه مناسب برنامه خود استفاده کنید. جعبه های الکترونیکی خانگی دارای طیف وسیعی از اندازه ها و شکل ها و هم چنین مواد ساخت هستند. هم چنین می خواهید اجزایی را انتخاب کنید که دارای بار مناسب برای پنکه های سقفی و وسایل روشنایی باشند.

اگر شما خود یک تکنسین DIY هستید. مهم است که به یاد داشته باشید که جعبه های تقسیم باید مطابق با استانداردهای صنعت و قوانین ساختمانی در منطقه شما باشند.

اگر نمی توانید محفظه را به تنهایی نصب کنید، با یک برق کار حرفه ای تماس بگیرید تا کار را برای شما انجام دهد.

جعبه های تقسیم فلزی و پلاستیکی

بیش تر جعبه ها با استفاده از مواد فلزی یا پلاستیکی تولید می شوند. نوع ماده ای که استفاده می کنید به برنامه بستگی دارد. اگر از یک لوله فلزی برای اجزای سیم کشی به یک جعبه استفاده می کنید سپس باید از جعبه فلزی استفاده کنید. این مواد به مجرا و سیم کشی کمک می کند.

اگر چیزی که استفاده می کنید از کابل ساخته شده است که فلزی نیست، می توانید جعبه تقسیم فلزی یا پلاستیکی نصب کنید. مطمئن شوید که از گیره کابل برای اتصال کابل به جعبه استفاده کرده اید. این از ایمن بودن آن اطمینان حاصل می کند.

هنگام سیم کشی خانه یا ساخت خانه جدید، ممکن است متوجه شوید که سیستم های سیم کشی جدیدتر حاوی سیم زمینی در داخل کابل هستند. در این صورت لازم نیست نگران استفاده از جعبه برای اتصال سیستم سیم کشی باشید، اما هم چنان باید جعبه را با استفاده از سیم به زمین وصل کنید.

جعبه تقسیم کف گرد

جعبه های کف گرد نمونه های کوچک تری هستند. عمق آن ها 1/2 اینچ تا 3/4 اینچ است. بیش تر پیمان کاران آن ها را در سقف یا دیوار برای وسایل روشنایی یا اجسام کوچک تر نصب می کنند. بهترین کاربرد استفاده از آن ها در کنار وسایلی است که کم تر از 50 پوند هستند. برای اجرای پنکه های سقفی می توانید از جعبه های گرد فلزی مخصوص استفاده کنید، اما اکثر مدل ها از پس تحمل وزن زیاد بر نمی آیند. قبل از نصب حتما اطلاعات محصول را بررسی کنید.

جعبه تقسیم برق چیست و انواع آن کدام اند؟ عکس 2

جعبه تقسیم گرد و هشت ضلعی

بسته به اندازه قاب، جعبه تقسیم گرد و هشت ضلعی انعطاف بیش تری ایجاد می کنند. معمولا این جعبه ها را می بینید که در سقف یا دیوارها برای وسایل روشنایی و پنکه های سقفی تا 50 پوند نصب شده اند. اگر به دنبال جعبه هایی هستید که فضای بیش تری برای سیم کشی فراهم کنند، جعبه های گرد یا هشت ضلعی برای نصب شما مناسب هستند. در صورت لزوم می توانید از واحدهای بزرگ تر به عنوان جعبه تقسیم استفاده کنید. اگر شما در حال کار روی نصب سطحی هستید که شامل یک مجرای فلزی باشد، یک جعبه گرد ساخته شده از فلز ترجیح داده می شود. اگر یک جعبه تقسیم پلاستیکی گرد انتخاب کنید، می توانید آن را با استفاده از “گوش ها” به سطح ببندید.

این نوع جعبه های تقسیم برای نصب قاب به دیوار خشک یا یک سطح مشابه مناسب هستند. برای این کار لازم نیست سوراخ کنید.

جعبه تقسیم برق چیست و انواع آن کدام اند؟ عکس 3

جعبه های برقی دارای فن سقفی

نصب فن سقفی نیاز به جعبه هایی دارد که بتوانند هم از وزن فن و هم از حرکت مداوم روتور و تیغه ها مقاومت کنند. بنابراین شما باید از یک جعبه دارای فن سقفی، ترجیحا عمق 2 اینچ استفاده کنید. جعبه های فن سقفی معمولا به شکل گرد یا هشت ضلعی هستند. آن ها به طور خاص برای پنکه های سقفی تعیین شده اند. بنابراین تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که آن ها را روی یک سطح ثابت مانند یک تیرچه سقف محکم کنید.

به خاطر داشته باشید که اکثر جعبه های فن سقفی برای پشتیبانی از وسایل تا 75 پوند درجه بندی می شوند. این شامل پنکه ها یا لوسترهای بزرگ است. به یاد داشته باشید که هنگام انتخاب جعبه مناسب باید وزن کالا و چرخش تیغه ها را در نظر بگیرید.

جعبه تقسیم برق چیست و انواع آن کدام اند؟ عکس 4

جعبه تقسیم مربعی 4 اینچ

جعبه های مربعی استاندارد معمولا عمق 1 اینچ تا 2 اینچ دارند. پیمان کاران به طور کلی از آن ها برای چندین کانکتور یا هادی استفاده می کنند. اگر رساناهایی دارید که به چند جهت می روند، باید از یک جعبه مربعی استفاده کنید. هم چنین می توانید از جعبه های اتصال یا جعبه های سقفی استفاده کنید. متداول ترین کاربرد برای جعبه های مربعی، قرار دادن کلیدهای روشنایی یا پریزها در امتداد دیوار است.

جعبه تقسیم برق چیست و انواع آن کدام اند؟ عکس 5

پوشش جعبه تقسیم

برای جلوگیری از برق گرفتگی یا آتش سوزی، باید اجزا را بپوشانید تا سیم در معرض آن قرار نگیرد. جعبه های الکترونیکی دارای طیف وسیعی از اندازه ها و شکل ها هستند تا بتوانید آن ها را در هر جعبه ای قرار دهید. کاورها اختیاری نیستند در واقع، آن ها ملزم به رعایت بیش تر کدهای ساختمانی هستند. بنابراین مطمئن شوید که تمام پروژه های شما پوشانده شده و با خیال راحت محصور شده اند.

جعبه های تقسیم به پوشش های جامد و بدون سوراخ نیاز دارند. به این ترتیب هیچ عامل محیطی مانند گرد و غبار یا رطوبت نمی تواند وارد جعبه شود.

توسعه دهنده های جعبه

گاهی اوقات، یک شکاف بین جعبه تقسیم و دیوار خشک یا یک سطح دیگر وجود خواهد داشت. برای از بین بردن فاصله، می توانید توسعه دهنده برای جعبه را پیاده سازی کنید. افزونه بر روی دهانه جعبه می لغزد و شما می توانید آن را در صورت لزوم تنظیم کنید تا جای خالی آن پر شود. یک منطقه محصور نسبت به در معرض قرار دادن سیم کشی یا کشش سیم به آن طرف جعبه برای رسیدن به دیوار ایمن تر است.

یکی دیگر از موارد استفاده برای توسعه دهنده جعبه، افزایش ظرفیت جعبه برای سیم کشی اضافی است. با استفاده از توسعه دهنده، می توانید یک جعبه موجود را در جایی که قرار دادن بدون جایگزینی آن بگذارید. توسعه دهنده کار را ساده کرده و به شما کمک می کند تا کارآمدتر کار کنید.

جعبه های تقسیم در فضای باز

جعبه های تقسیم ضدآب برای محافظت از اجزا در برابر عناصر مضر خارجی مناسب هستند. این جعبه ها برای مقاومت در برابر برخی شرایط آب و هوایی مانند اشعه ماوراء بنفش ، گرمای شدید یا سرما، با دماهای شدید و رطوبت، NEMA (انجمن تولیدکنندگان برق ملی) یا دارای درجه IP (محافظت در برابر نفوذ) هستند.

شما به یک جعبه تقسیم ضدآب در مکان های مرطوب نیاز خواهید داشت، زیرا آب مهم ترین تهدید برای دستگاه ها و اجزای الکترونیکی ااست. هنگام نصب جعبه تقسیم ضدآب، اطمینان حاصل کنید که در آن محکم بسته شده است. هنگام انتخاب محفظه، مطمئن شوید که درجه NEMA و IP را بررسی کرده اید. آن ها مشخص می کنند که بسته به نوع کاربرد شما و عوامل محیطی، جعبه مناسب است.

نتیجه

اگر از محفظه های الکترونیکی مناسب استفاده کنید، تمام اجزای شما همیشه محافظت و ایمن خواهند شد. هنگام انتخاب مورد مناسب، همیشه نیازهای خاص مرتبط با برنامه های داخلی و خارجی را در نظر بگیرید. سپس مواد مناسب را انتخاب کنید. به محض یافتن جعبه های الکترونیکی مناسب، می توانید مطمئن باشید که سرمایه گذاری سخت کوش شما برای سال های آینده ایمن خواهد بود.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.