پرش به محتوا

تکنولوژی پوشیدنی چیست؟

به نظر می رسد که امروزه همه چیز یک دستگاه “هوشمند” است. توسترهای هوشمند، یقه های سگ هوشمند و خانه های هوشمند. در عصر “هوشمند”، هیچ چیز باهوش تر یا ابتکاری بالاتر از دستگاه هایی که توسط تکنولوژی پوشیدنی تولید می شوند وجود ندارد. این دستگاه ها به جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده های شخصی در زمان واقعی کمک می کنند که از همه چیز، از سلامتی تا تمرینات به ما اطلاع می دهند. آن ها به ابزاری بسیار محبوب تبدیل شده اند که به ما کمک می کنند تا از خود مطلع و در ارتباط باشیم، تا جایی که اکنون از هر سه نفر یک نفر در ایالات متحده از یک تکنولوژی پوشیدنی استفاده می کنند.

پوشیدنی ها وسایل الکترونیکی هستند که به منظور انتقال دقیق اطلاعات مهم پزشکی، بیولوژیکی و ورزشی به یک پایگاه داده، روی فرد (معمولاً نزدیک پوست) پوشیده می شوند. پوشیدنی ها صنعت اینترنت اشیا را به عنوان تقریباً یک تریلیون دلار امروز تبدیل کرده اند. Apple Watch و Fitbit شما نمونه های کلاسیک فناوری پوشیدنی هستند، اما این تنها دستگاه هایی نیستند که امروزه در حال توسعه هستند. علاوه بر ساعت های هوشمند، فناوری VR و AR، کت های هوشمند و طیف گسترده ای از ابزارهای دیگر ما را به سمت یک سبک زندگی با ارتباط بهتر سوق می دهد. وظیفه اصلی هر دستگاه جمع آوری میلیون ها نقطه داده است که از چند مرحله تا ضربان قلب شما متغیر است. و این یک صنعت پررونق است. در حقیقت، صنعت پوشیدنی انتظار می رود تا سال 2025 به بالغ بر 77 میلیارد دلار برسد.

به دلایل مختلف، پیشرفت پوشیدنی ها ابزاری مورد استقبال در صنعت بیمه، بهداشت و درمان و ورزش بوده است. به منظور ارتقا سبک زندگی سالم، شرکت های بیمه برای مشتریان خود پوشیدنی صادر می کنند و سپس داده های بهداشتی آن ها را ردیابی می کنند. داده های جمع آوری شده قیمت های برتر را آگاه می کند و می تواند تصویری دقیق تر از سلامت کلی مشتریان آن ها باشد.

صنعت بهداشت و درمان احتمالاً بیش ترین سود را از فناوری پوشیدنی می بیند. بیمارانی که از این دستگاه های هوشمند استفاده می کنند می توانند اطلاعات مختلفی از درجه حرارت بدن تا فشار خون را اندازه گیری کنند، سپس به تیم پزشکی آن ها در زمان واقعی منتقل می شود. اگر چیزی از بدن خارج شود، پزشکان روش سریع تری برای تشخیص و معالجه دقیق بیمار دارند. کل فرآیند درمان به لطف داده های جمع آوری شده توسط یک دستگاه پوشیدنی در حال حاضر سریع تر است زیرا پزشکان دیگر مجبور نیستند برای تعیین یک بیماری یک آزمایش انجام دهند. آن ها می توانند به داده های جمع آوری شده توسط یک فرد با پوشیدنی تکنولوژی مراجعه کنند تا به سرعت علت مشکلات پزشکی را کشف کنند.

مطمئناً داشتن تمام این داده های سلامتی در زمان واقعی به صنایع ورزشی و تناسب اندام کمک می کند تا مرزهای آموزش را برطرف کنند. ورزشکاران حرفه ای از سراسر جهان به لطف داده های بیومتریک گرفته شده توسط فناوری پوشیدنی، رژیم های تمرینی خود را به حداکثر می رسانند. ورزشکاران نخبه، از دونده های ماراتن گرفته تا گلدن استیت واریورز و لیورپول FC، از پیراهن های فشرده سازی هوشمند استفاده می کنند تا هر حرکتی را که یک ورزشکار انجام می دهد، به حداکثر برسانند. این پیراهن های هوشمند از ترکیبی از GPS، شتاب سنج و حسگرهای زیست پزشکی برای اندازه گیری مداوم عملکرد هر ورزشکار استفاده می کنند.

دنیای تجارت، به طور کلی، با معرفی پوشیدنی ها به نیروی کار خود بهبود می یابد. هفتاد و نه درصد از کارکنانی که از دستگاه هوشمندی در دفتر استفاده می کنند گزارش می کنند که این دستگاه ها در کار آن ها نقش اساسی دارند. مسلح شدن نیروی کار با دستگاه های پوشیدنی برای کارفرمایان منطقی است. این دستگاه ها ارتباطات را افزایش می دهند، فعالیت کارمندان را ردیابی می کنند، اقدامات ایمنی در محل کار را تقویت می کنند و در واقع می توانند سلامت و کیفیت زندگی یک نیروی کار را بهبود ببخشند. پس از آن نیروی انسانی سالم و شادتر منجر به افزایش نرخ نگهداری کارکنان خواهد شد و سالانه هزاران دلار، اگر نه میلیون ها دلار، صرفه جویی در شرکت ها را به همراه خواهد داشت.

ردیاب های تناسب اندام

تکنولوژی پوشیدنی چیست؟ عکس 2

این که آیا شما برای یک ماراتن تمرین می کنید یا این که فقط سعی دارید فعالیت بیش تری داشته باشید، این دستگاه ها می توانند به شما کمک کنند تا درک بهتری از فعالیت روزمره خود داشته باشید. آن ها می توانند تعداد گام های شما، میانگین ضربان قلب، مدت زمان خواب و موارد دیگر را ردیابی کنند. سپس می توان این داده ها را با دستگاه دیگری همگام سازی کرد، که به شما امکان می دهد روندها و الگوهای فعالیت خود را مشاهده کنید. به عنوان مثال، می توانید بفهمید که در طی هفته گذشته چقدر راه رفته اید یا میزان کالری که در روز سوزانده اید را تخمین بزنید.

ردیاب های تناسب اندام بسته به نیاز شما با قیمت و فاکتورهای مختلف در دسترس هستند. قیمت مدل های اساسی که روی کمربند یا کفش شما می چسبد ممکن است قیمتی معادل 50 دلار نداشته باشد، اما مدل های دیگر – مانند مچ بند و حتی جواهرات – گران ترند. برخی از معروف ترین مارک های ردیاب تناسب اندام شامل Fitbit ، Basis  و Misfit  هستند.

ساعت های هوشمند

اگر تلفن هوشمند دارید، احتمالاً عادت کرده اید که اعلان های مختلف زیادی مانند ایمیل، پیام کوتاه و تماس تلفنی را دریافت کنید. اما اگر دوست ندارید در طول روز به تلفن خود نگاه کنید، یک ساعت هوشمند می تواند به شما کمک کند. این دستگاه ها با تلفن هوشمند شما همگام سازی می شوند که به شما امکان می دهد اعلان های مچ دست خود را با یک نگاه مشاهده کنید. از بیش تر ساعت های هوشمند می توان به عنوان ردیاب تناسب اندام ساده نیز استفاده کرد، اما قیمت آن ها بسیار بیش تر است. ساعت هوشمند به طور متوسط از حدود 200 دلار شروع می شود.

بیش تر ساعت های هوشمند برای عملکرد به گوشی هوشمند اعتماد می کنند،  هم چنین این بدان معنی است که مدل انتخاب شده شما به تلفن شما بستگی دارد. به عنوان مثال، اپل واچ فقط با یک آیفون همگام سازی می شود، در حالی که دستگاه های Android Wear – مانند Moto 360 و Samsung Gear – فقط به تلفن های Android متصل می شوند. برخی از ساعت های هوشمند وجود دارد که می توان تقریباً با هر تلفن هوشمندی مانند  Pebble همگام سازی کرد، اما هم چنین ویژگی های آن ها کم تر از مدل های ذکر شده در بالا است.

پوشیدنی های ایمنی

پوشیدنی های ایمنی دستگاه هایی هستند که برای کمک به شما در شرایطی که احساس خطر می کنید، طراحی شده اند. گاهی اوقات آن ها را به عنوان جواهرات مبدل می کنند بنابراین می توان آن ها را به روشی محتاطانه استفاده کرد بدون این که به یک مهاجم بالقوه اطلاع دهد کاربر چه کاری انجام می دهد. بیش تر آن ها با یک دکمه کار می کنند که هشدار را به دیگران می فرستد، زنگ خطر یا هر دو را به صدا در می آورد.

هشدارهایی که می فرستند می تواند متن از قبل برنامه ریزی شده یا پیام صوتی ضبط شده باشد. بسیاری از آن ها GPS داخلی نیز دارند که به شما امکان می دهد فوراً مکان خود را با دوستان، خانواده، افراد نزدیک یا حتی پلیس به اشتراک بگذارید.

جوانب مثبت و منفی فناوری پوشیدنی

در دهه گذشته، محبوبیت زیادی در تکنولوژی پوشیدنی از جمله ردیاب فعالیت ها، ساعت های هوشمند و لباس های هوشمند مشاهده شده است. هم مصرف کنندگان و هم شرکت ها شروع به استفاده از دستگاه های مختلف برای کاربردهای مختلف می کنند. بدون هیچ نشانه ای از کاهش سرعت و تأثیر فزاینده بر جامعه، مهم است که جوانب مثبت و منفی را بپوشانید.

مثبت ها

تکنولوژی پوشیدنی توانایی نظارت بر سطح تناسب اندام، ردیابی موقعیت مکانی خود با GPS و مشاهده سریع تر پیام های متنی را برای ما فراهم می کند. از همه بهتر، بیش تر دستگاه هایی که به ما این امکان را می دهند دست آزاد و قابل حمل هستند و دیگر نیازی به بیرون آوردن دستگاه ها از جیب نیستند.

قبل از پوشیدنی، دستیابی به بسیاری از اطلاعات ذکر شده در بالا امکان پذیر بود، اما گاهی اوقات دستگاه های مورد نیاز و دردسری بود که همیشه راحت نبودند. پوشیدنی ها به دستگاه های هوشمند ما متصل می شوند، این اطلاعات را به آن ها منتقل می کنند و به ما امکان می دهند تا در زمان های بعدی و هم چنین لحظه ای آن را مشاهده کنیم. این می تواند به شما در تعیین اهداف و پیگیری پیشرفت شما در جهت رسیدن به آن ها کمک کند.

منفی ها

پوشیدنی ها عمر باتری نسبتاً کوتاهی دارند. بعضی از دستگاه ها مانند ردیاب های ساده Fitbit می توانند چندین روز دوام بیاورند. اما برخی از پوشیدنی های پیشرفته تر، مانند اپل واچ، فقط یک روز یا بیش تر دوام می آورند. برای بعضی از افراد ممکن است دردسر ساز شود که به خاطر داشته باشند که برای شارژ کردن، پوشیدنی خود را مرتباً بردارید. به همین دلیل، تعدادی از توسعه دهندگان در حال بررسی امکان گزینه های شارژ بی سیم هستند که نیاز به حذف دستگاه را از بین می برد.

برخی از پوشیدنی ها گزارش شده اند که گاه به گاه اطلاعات را به طور نادرست اندازه گیری می کنند. این امر به ویژه هنگام اندازه گیری داده هایی مانند ضربان قلب می تواند خطرناک باشد. برای افراد مبتلا به بیماری های قلبی، این خواندن غلط می تواند منجر به فشار بیش از حد و مشکلات بهداشتی بیش تر شود.

در نهایت، این شما هستید که تصمیم می گیرید آیا یک وسیله پوشیدنی چیزی است که شما از آن بهره مند می شوید. با افزایش محبوبیت، مهم است که موافقان و مخالفان را قبل از تعهد به یکی از آن ها بسنجید.

پوشیدنی ها چگونه می توانند بر زندگی ما تأثیر بگذارند؟

فقط در طی چند سال کوتاه، فناوری پوشیدنی از نبودن به همه جا تبدیل شده است. به دلیل همین محبوبیت ناگهانی، پوشیدنی ها می توانند زندگی یا جامعه ما را به خوب یا بد تغییر دهند. از آن جا که آن ها بسیار جدید هستند، تشخیص تأثیرات آن ها دشوار است، اما ما می توانیم بر اساس دانش فعلی خود از آن ها حدس بزنیم.

آیا آن ها به بهبود سلامت ما کمک می کنند؟

بسیاری از پوشیدنی ها توانایی ردیابی فعالیت بدنی و ذخیره سازی آن را برای مشاهده در زمان بعدی فراهم می کنند. این می تواند یک منبع عالی باشد، به ما امکان می دهد اهداف کوتاه مدت و بلند مدت را تعیین کنیم و پیشرفت خود را به سمت آن ها دنبال کنیم. با دریافت اعلان های بی درنگ در مورد فعالیت های ما، مانند یادآوری های ایستادن یا راه رفتن، پوشیدنی ها می توانند منبع تشویق و انگیزه باشند.

از طرف دیگر، هیچ تضمینی برای ادامه استفاده مردم از پوشیدنی با گذشت زمان وجود ندارد. در ابتدا، آن ها بسیار بدیع و هیجان انگیز هستند، اما یک مطالعه نشان داده است که حدود 30 درصد از مردم استفاده از آن ها را متوقف کرده اند زیرا آن ها را مفید نمی دانند یا به راحتی از آن ها خسته می شوند. آیا آن ها به بهبود سلامت ما کمک می کنند؟

بسیاری از پوشیدنی ها توانایی ردیابی فعالیت بدنی و ذخیره سازی آن را برای مشاهده در زمان بعدی فراهم می کنند. این می تواند یک منبع عالی باشد، به ما امکان می دهد اهداف کوتاه مدت و بلند مدت را تعیین کنیم و پیشرفت خود را به سمت آن ها دنبال کنیم. با دریافت اعلان های بی درنگ در مورد فعالیت های ما، مانند یادآوری های ایستادن یا راه رفتن، پوشیدنی ها می توانند منبع تشویق و انگیزه باشند.

از طرف دیگر، هیچ تضمینی برای ادامه استفاده مردم از پوشیدنی با گذشت زمان وجود ندارد. در ابتدا، آن ها بسیار بدیع و هیجان انگیز هستند، اما یک مطالعه نشان داده است که حدود 30 درصد از مردم استفاده از آن ها را متوقف کرده اند زیرا آن ها را مفید نمی دانند یا به راحتی از آن ها خسته می شوند.

علاوه بر این، بسیاری از پوشیدنی ها دارای مانیتور داخلی هستند که به شما خوانایی در زمان واقعی از ضربان قلب شما را می دهد. اگرچه مواردی از این ویژگی برای نجات جان انسان ها وجود داشته است، اما توجه به این نکته مهم است که این ها تجهیزات پزشکی نیستند و نباید از آن ها برای تشخیص یا درمان نگرانی های بهداشتی استفاده شود. هم چنین نشان داده شده است که بسیاری از آن ها ضربان قلب را بخصوص هنگام ورزش اشتباه اندازه گیری می کنند.

امنیت اطلاعات شما

بسیاری از پوشیدنی ها برای ایمن نگه داشتن اطلاعات خود تدابیر امنیتی کم و جزئی ندارند. این واقعیت که بسیاری از داده ها رمزگذاری نشده اند و اکثر این دستگاه ها از اتصال Wi-Fi یا بلوتوث برای انتقال داده استفاده می کنند، به این معنی است که مجرمان اینترنتی به راحتی می توانند دست آن ها را بگیرند.

مهم است که چگونگی تبدیل این اطلاعات به داده های کلان برای جمع آوری و استفاده توسط شرکت ها و دولت ها مهم است. این چه بخواهید و چه نخواهید به این معنی است که اطلاعات پیگیری شده شما می تواند برای اهداف بازاریابی یا بهداشتی استفاده شود. روش های مثبتی برای استفاده از این اطلاعات وجود دارد، اما مانند همه داده های بزرگ، احتمال سو استفاده از آن ها نیز وجود دارد.

در حال حاضر، بیش تر داده هایی که از طریق پوشیدنی در دسترس هستند، آن قدر ارزش ندارند که هکرها بتوانند آن ها را دنبال کنند. اما با ادامه تکامل پوشیدنی ها و قابلیت های آن ها، ممکن است به اهداف با اولویت بالاتر تبدیل شوند.

آینده فناوری پوشیدنی

ساعت های هوشمند، ردیاب های تناسب اندام و هدست های VR / AR طی چند سال گذشته در جامعه ما شیوع بیش تری یافته است. پیش بینی شده است که پوشیدنی ها فقط به محبوبیت خود ادامه می دهند، بنابراین به طور طبیعی شرکت ها در حال یافتن روش های جدید و ابتکاری برای استفاده از آن ها در زندگی روزمره ما هستند. در زیر فقط برخی از جهاتی است که تولید پوشیدنی می تواند انجام دهد.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.