پرش به محتوا

انواع بست کمربندی

بست کمربندی نوعی بست است که برای نگه داشتن وسایل، معمولا کابل های برق یا سیم استفاده می شود. بست کمربندی استاندارد معمولا از درجه نایلون 6/6 ساخته می شود و برای بسته بندی اقلام مورد استفاده قرار می گیرد. عملکرد آن ها مانند بندها برای مرتب نگه داشتن کابل ها است، آن ها در محدوده ای از اندازه ها از کوچک تا بزرگ در دسترس هستند که به آن ها بند کابل نیز گفته می شود.

طراحی بست کمربندی شامل یک سر است که شکاف نوار را برای کشیدن حلقه فراهم می کند. کابل را می توان از طریق شکاف کشید تا زمانی که حلقه مورد نظر حاصل شود و سپس بند اضافی قطع شود. هنگامی که بند از داخل شکاف کشیده می شود دندانه های بند مانند یک قفل است که نمی تون  آن را عقب کشید.

بست کمربندی باید طیف وسیعی از الزامات را برآورده کند زیرا در طیف گسترده ای از برنامه ها استفاده می­ شود. از بسته بندی ساده کابل گرفته تا کاربردهای بسیار خاص از اتصال کابل در شرایط مفرط. بست کمربندی انواع کابل ها را سازماندهی می کند، مانند آن هایی که با رایانه، سیستم سرگرمی یا شبکه استفاده می شوند. این نوارها معمولا نوارهای پلاستیکی، نایلونی، لاستیکی یا نوار چوبی هستند که یک بار استفاده می شوند یا قابل استفاده مجدد هستند. دلایل این که از بست کمربندی استفاده می شود:

 • کابل ها را مرتب نگه می دارد و از درهم شدن آن ها جلوگیری می کند.
 • کابل ها را از دید و محیط خود تمیز نگه می دارد.
 • مانع از افتادن بچه ها یا حیوانات روی کابل ها می شود. این امر باعث می شود کابل ها قطع نشوند و  به سخت افزارها آسیب نرسد.

بست کمربندی در اندازه ها، طول ها، مواد و حتی رنگ های مختلفی وجود دارد. کاربردهای مختلف بست کمربندی در صنایع مختلف متفاوت است اما آنچه در همه آن ها مشترک است این است که موثرترین روش برای مدیریت کابل است.

چه کسی بست کمربندی را اختراع کرده است؟

بست کمربندی اولین بار در سال 1958 توسط یک شرکت تولید برق در آمریکا به نام توماس و بتس  (Thomas & betts) اختراع و ثبت شده است. آن ها با نام تجاری “Ty-Rap” معرفی شدند و اساس طراحی بست کمربندی به سختی تغییر کرده است زیرا آن ها اولین ساخت بودند. توماس و بتس در سال 1898 توسط رابرت ام.توماس و هوبارت دی-بتس دو مهندس جوانی که تازه از دانشگاه پرینستون فارغ التحصیل شده بودند، تشکیل شد. سپس این شرکت در سال 2012 توسط شرکت فناوری گروه ABB سوئد- سوئیس تصرف شد. Maurus C.logan مخترع بست کمربندی “Ty-Rap” سال ها در توماس و بتس کار کرد و کار خود را در شرکت به عنوان معاون تحقیق و توسعه به پایان رساند.

بست کمربندی در اصل برای استفاده در صنعت هواپیمایی اختراع شده است. آن ها برای اولین بار برای حل مشکل اتصال صدها فوت سیم کشی موجود در هواپیمای تجاری ساخته شده اند و اکنون می توان آن ها را به عنوان مرتب کننده کابل تقریبا در همه جا یافت. از موتورهای اتومبیل رانی مسابقه گرفته تا سوله های ابزار. اولین بست کمربندی از فولاد ضدزنگ ساخته شده بود اما سپس تغییر یافت و در دهه 1970 از پلاستیک و نایلون ساخته شد. اولین بست کمریندی نایلونی، قبل از بست کمربندی تمام نایلونی در سال 1968 یک گیره استیل داشت. اگرچه بست کمربندی استیل ضدزنگ هنوز تولید می شود، ولی بست کمربندی پلاستیکی به دلیل تنوع رنگ، محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. در حال حاضر انواع مختلفی از بست کمربندی از جمله اشکال مهره دار، قابل تخلیه، محکم کش، ورود موازی و … وجود دارد. طراحی خود-بست و تقریبا غیر قابل تخریب، در بست کمربندی، یک مشکل پیچیده را با یک فناوری ساده حل می کند و محصولی عالی برای استفاده به عنوان کابل مرتب در هر محیطی است.

انواع مختلف بست کمربندی کدامند؟

بست کمربندی انواع مختلفی دارد از جمله بست های فلزی سنگین، بست های پلاستیکی و بست های کابل ولکرو به شکل تسمه ولکرو. در اینجا به برخی از انواع اصلی آن اشاره می کنیم.

بست کمربندی استاندارد

این نوع بست کمربندی یک بست یک تکه و خودقفل است. آن ها معمولا به عنوان یک بار مصرف در نظر گرفته می شوند و می توانند نیازهای بسته بندی را از 14 میلی متر تا 360 میلی متر و قدرت حلقه کشی را از 88 تا 144 کیلوگرم تحمل کنند. بست کمربندی استاندارد را می توان در طیف گسترده ای از رنگ ها خریداری کرد و عرض بست ها نیز می تواند متفاوت باشد.

انواع بست کمربندی عکس 2

بست کمربندی رها شدنی

بست کمربندی رها شدنی محبوبیت بیشتری دارد. آن ها می توانند بیش از یک بار استفاده شوند و برای کار بر روی نمونه های اصلی ایده آل هستند زیرا به راحتی می توان دوباره آن ها را باز کرد و اجازه داد سیم های جدید به یک بسته اضافه شوند. یک بست کمربندی رها شدنی شامل یک اهرم یا دکمه است که حدود 20 کیلوگرم نیرو می گیرد. رنگ های استاندارد، نایلون سفید یا سیاه هستند، با این حال برخی از بست های کمربندی در رنگ های مختلف شروع به ظهور در بازار می کنند. به عنوان مثال بست کمربندی سبز رنگ برای مصارف باغبانی استفاده می شود.

انواع بست کمربندی عکس 3

بست کمربندی سر نصب شده

بست کمربندی سر نصب شده راهی آسان و سریع برای بستن یا محکم کردن بسته های کابل با استفاده از یک پیچ است. سوراخ نصب پیچ در بالای سر بست امکان نصب سریع به انواع مختلف اجناس را فراهم می کند. از نایلون 6/6 ساخته شده و در 5 اندازه مختلف تهیه شده است و برای اهداف مختلفی از جمله نصب تلویزیون ها و سایر وسایل الکترونیکی ایده آل می باشد. از این نوع بست ها می توان برای مقاومت دسته ای بین 20 تا 60 کیلوگرم استفاده کرد. رنگ های استاندارد این بست ها به طور معمول نایلون سیاه یا طبیعی است. در صورت قرار گرفتن این بست ها در معرض نور خورشید، بهترین رنگ برای استفاده رنگ سیاه است زیرا ماده افزودنی کربن سیاه که برای رنگ استفاده می شود، محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش UV را نیز فراهم می کند.

انواع بست کمربندی عکس 4

 

بست کمربندی سوار فشار

بست کمربندی سوار فشار دارای یک دستگاه نصب داخلی است که باعث می شود کابل ها بدون هیچ گونه تثبیت اضافی به صفحه یا شاسی متصل شوند. قسمت سوار بست به راحتی در یک سوراخ از قبل سوراخ شده قرار می گیرد و در جای خود قفل می شود. این بست ها در دو طرح مختلف موجود اند. آن هایی که بال دارند و آن هایی که بال ندارند. وقتی فضا مورد توجه قرار می گیرد، اتصالات سوار فشار بدون بال توصیه می شود. بست کمربندی سوار فشار بال دار در طول 8 اینچ با مقاومت کششی 50 پوند موجود است. بست کمربندی سوار فشار بدون بال در طول های 6 تا 8 موجود است و دارای مقاومت کششی 40 یا 50 پوند می باشد.

انواع بست کمربندی عکس 5

بست کمربندی خود- چسبنده

بست کمربندی خود- چسبنده نیاز به بست کابل و بستر مجزا را حذف می کند. این نوع بست ها برای کارهایی که نیاز به تعمیر سریع و آسان با دست است ایده آل هستند.

انواع بست کمربندی عکس 6

بست کمربندی دو سر

این بست ها برای راه اندازی دو کابل موازی که باید جدا شوند ایده آل است. آن ها اجازه می دهند که اجرای کابل دوم بدون نیاز به بست های کابل اضافی نصب شود. بست کمربندی دو سر با یک سر قفل دوتایی طراحی شده است که دو حلقه ایجاد می کند تا به طور هم زمان دو بسته را محکم کند.

انواع بست کمربندی عکس 7

بست کمربندی استیل ضد زنگ

بست کمربندی استیل ضد زنگ، معمولا در صنعت خودرو، تنظیمات صنعتی و یا هر برنامه کاربردی که بست کمربندی نایلونی نیاز نیست استفاده می شود. انواع اندازه ی بست کمربندی فولادی با استاندارد 200 یا 360 میلی متر، در دو اندازه ی عرضی 5/4 میلی متر و 9/7 میلی متر موجود است.

انواع بست کمربندی عکس 8

بست کمربندی قابل استفاده مجدد

این نوع بست ها که به آن ها قابل آزاد شدن نیز گفته می شود، برای استفاده بیش از یک بار طراحی شده اند و آن ها را بسیار کاربردی می کند. بست های کمربندی قابل استفاده مجدد همانند بست های معمولی نیستند. انواع مختلفی از بست های کمربندی قابل استفاده مجدد بسته به نوع ساخت آن ها می توانند در کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار گیرند و هر نوع سیم یا محصول را به راحتی مدیریت کنند. این بست ها، سنگین ساخته شده اند که سخت و انعطاف پذیر هستند ، بنابراین می توانند بدون شکستن بارها و بارها استفاده شوند.

انواع بست کمربندی عکس 9

مواد تشکیل دهنده بست های کمربندی

مواد نقش مهمی در تعیین کاربرد بست های کمربندی دارند. بست های کمربندی را در این مواد خواهید یافت:

نایلون

نایلون متداول ترین ماده برای بست کمربندی، ماده ای سخت با مقاومت حرارتی و سایش مناسب است. هم چنین در برابر سوخت ها و مواد شیمیایی مقاومت می کند. نایلون 6/6، درجه ای که بیشتر برای بست کمربندی استفاده می شود، دارای درجه ی اشتعال پذیری UL94 V-2 است و دامنه کار آن از 40- درجه فارنهایت تا 185 درجه فارنهایت است. بست کمربندی نایلونی را می توان برای قرار گرفتن در معرض مداوم یا طولانی در دمای بالا تا 250 درجه فارنهایت، تثبیت گرمایی کرد. فرآیند تولید بست کمربندی هم چنین می تواند اتصالات تثبیت شده UV را برای استفاده در فضای باز تولید کند.

مثال ها عبارتند از:

 • بست کمربندی استاندارد تثبیت شده حرارتی
 • بست کمربندی مهره ای
 • بست کمربندی دو سر
 • بست کمربندی نشانگر
پلی پروپیلن

اگر به دنبال بست کمربندی مقاوم در برابر مواد شیمیایی هستید، پلی پروپیلن را در نظر بگیرید. این ماده در برابر اسیدها، الکل های پلی هیدریک، نمک های خنثی و نمک های اساسی مقاومت می کند و در این حالت انتخاب بهتری نسبت به نایلون است. مقاومت کششی کمتری نسبت به نایلون 6/6 دارد اما انعطاف پذیرتر است. پلی پروپیلن هم چنین می تواند در برابر اشعه ماوراء بنفش مقاومت کند. همانطور که می توانید همان بست کمربندی را به صورت متفاوت فرموله کنید، می توانید بست کمربندی یکسانی را در مواد مختلف به دست آورید. به عنوان مثال بست کمربندی مهره ای در نایلون یا پلی پروپیلن موجود است.

مثال ها عبارتند از:

 • بست کمربندی مهره ای
 • بست کمربندی توپی
 • بست کمربندی استاندارد، قفل شدنی
 • بست کمربندی تسمه ای
پلی اتیلن با چگالی کم

پلی اتیلن با چگالی کم (LDPE) دارای خاصیت انعطاف پذیری بالا و مقاومت کششی کمتر از حد متوسط است. معمولا به عنوان ماده ای برای بست کمربندی، استفاده نمی شود. با این حال به خوبی با سطوح، کشش یافته و سازگار است و مقاومت شیمیایی بسیار خوبی در برابر اسیدهای رقیق و غلیظ، الکل ها، بازها و استرها دارد، بنابراین از کاربردهای آن نیز برخوردار است به همین دلایل، اغلب از آن برای بست هایی استفاده می شود که بسته بندی موقت کابل ها است.

مثال ها عبارتند از:

بست کمربندی قلاب و حلقه

فولاد ضد زنگ

بست کمربندی فولاد ضد زنگ مقاومت کششی بالایی را ایجاد می کند. آن ها هم چنین می توانند در دمای بسیار بالا از 328 تا 1000 درجه فارنهایت مقاومت کنند. در بست های کمربندی از دو نوع فولاد ضد زنگ استفاده می شود: 304 و 316

از نوع 304 برای اهداف عمومی استفاده می شود، هم در محیط داخلی و هم خارجی. وقتی خوردگی تهدید باشد نوع 316 مورد نیاز شماست.

مثال ها عبارتند از:

بست کمربندی فولاد ضد زنگ

برنامه های بست کمربندی:

اکنون که تفاوت مواد را فهمیدید، بیایید برنامه ها را بررسی کنیم.

هوافضا:

هواپیمای مسافربری به طور متوسط 124 مایل کابل دارد، بنابراین مدیریت عالی کابل خیلی مهم است. انواع بست های کمربندی مورد نیاز متفاوت است. برای فضاهای کوچک و تنگ، بست های مینیاتوری کابل تثبیت کننده حرارت ضروری است. برای شیلنگ ها و کابل های بزرگتر، بست های کمربندی تثبیت کننده حرارت سنگین مورد نیاز است. بست کمربندی سوار فشار برای هوافضا به خوبی کار می کند و بهتر است برای مقاومت در برابر حرارت از گزینه با ثبات در برابر گرما استفاده کنید.

خودرو:

اگر بست کمربندی شما در زیر کاپوت قرار دارد، مقاومت در برابر مواد شیمیایی و گرما باید اولویت شما باشد. بست کمربندی علاوه بر مقاومت در برابر روغن، گریس و بنزین، باید بتوانند در محیط های سخت نیز مقاومت کند. بست کمربندی سوار فشار را در نظر بگیرید که از نایلون 6/6 تثبیت شده در برابر حرارت، UV94 V-2 مجاز، تشکیل شده است  و قابلیت کار تا 239 درجه فارنهایت را دارند. بست کمربندی استیل ضد زنگ هم چنین در برابر درجه حرارت بالا و آب و هوا مقاومت بسیار خوبی دارد.  از دیگر بست های کمربندی برای کاربردهای خودرو می توان به بست های کمربندی استاندارد  اشاره کرد.

ساخت تجهیزات:

قطعات ژنراتور صنعتی و اجزای HVAC ارتعاش می کنند. اگر برنامه شما در داخل خانه است، بست های کمربندی پایه پیچ ایده آل است. برای کاربردهای بیرونی، شما به بست هایی نیاز دارید که بتوانند در برابر آب و هوا و طیف وسیعی از دما مقاومت کنند. بست های کمربندی استاندارد مقاوم در برابر هوا به خوبی کار می کنند. شما به کابل مقاوم در برابر حرارت نیاز دارید. برای این، بست های تثبیت شده در برابر حرارت، که در هوای سرد نیز کار می کنند، مکمل ایده آل هستند.

چگونه می توان بست های کمربندی را لغو کرد؟

بست های کمربندی می توانند مورد استفاده مجدد قرار گیرند حتی آن هایی که به طور خاص برای استفاده مجدد طراحی نشده اند. بست های کمربندی برای سازمان دهی سیم بسیار مناسب است. اما بسیاری از مردم نمی دانند که می توانند بارها و بارها از آن ها استفاده کنند.

در حالی که بست های کمربندی در دو نوع یک بار مصرف و قابل استفاده مجدد وجود دارد، ممکن است به راحتی یک بست کابل یک بار مصرف را بدون نیاز به قطع آن باز کنید تا دوباره مورد استفاده قرار گیرد.

تلاش برای لغو اتصال بست کمربندی، می تواند کاملا ساده باشد. فقط یک چوب یا یک سنجاق یا یک چیز کوچک در مکانیزم  قفل بچسبانید، آن را به پایین فشار دهید و بیرون بکشید. اما به خاطر داشته باشید که بست های کمربندی یک بار مصرف برای این منظور طراحی شده اند، بنابراین حتی اگر بتوان آن ها را باز کرد و دوباره از آن استفاده کرد، دندانه های پلاستیکی هرچه بیشتر ساییده و خراب می شوند. هم چنین دستکاری مکانیسم قفل کردن می تواند به آن آسیب برساند، به این معنی که بست با گذشت زمان شل تر می شود. بنابراین از استفاده از بست های قدیمی برای بستن هرچیزی که باید واقعا ایمن باشد خودداری کنید.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.