پرش به محتوا

انواع کانال الکتریکی

کانال الکتریکی لوله ­ای فلزی یا پلاستیکی است که از طریق آن سیم­ های برق کار می­ کنند. کانال سفت و سخت یا انعطاف­ پذیر سیم­ ها را محافظت می­ کند و در مکان­ های در معرض مثل امتداد و سطح خارجی دیوار استفاده می­ شود. کانال مورد استفاده برای سیم­ کشی مسکونی شامل انواع مختلفی از مواد فلزی و پلاستیکی است که برای کاربردهای مختلف طراحی شده­ اند.

انواع کانال الکتریکی :

EM: کانال فلزی الکتریکی سخت و دارای دیواره نازک است که به طور معمول از فولاد گالوانیزه ساخته شده است. از آنجا که دارای دیواره نازک و سبک است، خم شدن آن با ابزاری خاص به نام خم کن لوله، آسان است.

FMT: کانال فلزی انعطاف ­پذیر دارای ساختار مارپیچی است که به لوله اجازه می ­دهد تا به راحتی خم شود و نصب آن را ساده ­تر کند. این ماده معمولا برای مسافت­ های کوتاه مانند سیم­ کشی برای زباله دان و آبگرم کن استفاده می­ شود.

IMC و RMC: کانال فلزی صلب و کانال فلزی میانی، کانال سنگین ساخته شده از فولاد گالوانیزه هستند. آن ها برای لوله ­کشی ساختاری استفاده می­ شوند که سیم ­کشی برای اتصالات خانه به خطوط خدمات برق را در خود جای داده است. IMT تا حد زیادی جایگزین RMC در ساخت جدید شده است. RMC و IMC هر دو با اتصالات رشته ­ای پیوند می­خورند.

PVC: پی وی سی صلب یک لوله پلاستیکی است که از نظر اندازه شبیه EMT است. قابل گرم شدن و خم شدن است و با اتصالات چسب ­دار یا رزوه­ای به آن متصل می­ شود.

LFMC: کانال فلزی انعطاف ­پذیر مایعات، یک کانال فلزی انعطاف ­پذیر است که برای ضدآب بودن آن با روکش پلاستیکی پوشیده شده است. این برای سیم ­کشی فضای باز واحد های تهویه هوا و سایر تجهیزات در فضای باز استفاده می ­شود.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.