پرش به محتوا

انواع پست برق و کاربردهای آن

پست برق واسطه انتقال نیرو از واحد تولیدی به مصرف کننده است. این شامل انواع مختلفی از تجهیزات مانند ترانسفورماتور، ژنراتور، کابل برق است که در انتقال قدرت کمک می کند. تولید، انتقال و توزیع، اصلی ترین کار پست برق است. این مقاله انواع پست برق را مورد بحث قرار می دهد.

پست برق یا ایستگاه فرعی بخش مهمی از سیستم الکتریکی را ایفا می کند، زیرا با کار برای افزایش یا کاهش سرعت جریان در صورت لزوم، در انتقال برق از واحد منبع تولید برق به مصرف کنندگان نهایی عمل می کند. پست برق شامل ترانسفورماتورها، عایق ها و قطع کننده های مدار برای کمک به تنظیم مسائل مربوط به قدرت، تغییر فرکانس، ولتاژ، AC به P.F ،DC و سایر ویژگی ها است. پست برق نقش کلیدی در تولید، انتقال و توزیع یک جریان ایمن و مداوم انرژی به منازل ایفا می کند.

در حال حاضر، تقاضا برای نیروی الکتریکی به سرعت در حال افزایش است و این می تواند توسط پست های تولید کننده برق تأمین شود. انواع مختلفی از پست های تولید برق مانند حرارتی، اتمی و هیدرو الکتریکی وجود دارد. بر اساس در دسترس بودن منابع مختلف، پست برق ها در مکان های مختلف در حال ساخت هستند، اما ممکن است این مکان ها به مراکز بارگیری نزدیک نباشند. استفاده از توان واقعی می تواند توسط مرکز بار انجام شود. بنابراین انتقال نیرو از پست به مراکز بارگیری ضروری است. بنابراین، شبکه های انتقال زیاد و طولانی برای این عملکرد مورد نیاز است.

قدرت نسبتاً در سطح ولتاژ پایین تولید می شود. با این حال، تامین برق در سطح ولتاژ بالا ارزان نیست. برای حفظ سطوح ولتاژ بالا و پایین، تعدادی از ایستگاه های سوئیچینگ و هم چنین ایستگاه های دگرگونی باید بین محل تولید و هدف مشتری ایجاد شود. به طور کلی، این دو ایستگاه به عنوان پست های الکتریکی نام گذاری شده اند.

پست برق چیست؟

پست برق اساساً رابط بین سیستم های انتقال و توزیع است. این ها برای کاهش ولتاژ در خطوط انتقال به سطوحی طراحی شده اند که سیستم های توزیع می توانند در برابر آن مقاومت کنند. قطع کننده های داخلی از سیستم توزیع محافظت می کنند و هم چنین جریان را در جهات مختلف مدیریت می کنند. این ها هم چنین نوسانات ولتاژ را برای مدیریت بارهای سنگین مدیریت می کنند. در مجموع یک پست برق شامل اجزای زیر است:

 • گیرنده های روشنایی
 • هادی ها
 • عایق ها
 • ترانسفورماتور ابزار
 • ترانسفورماتورهای برق
 • رله ها
 • قطع کننده مدار
 • بانک های خازنی

ساختار پست برق

اکثر پست برق ها که در بالای زمین واقع شده اند در ساختشان دارای ویژگی های مشترکی هستند. این ها معمولاً شامل تیرهای چوبی، برج فلزی با مشبک و سازه های فلزی و لوله بر اساس ساختار فلزی هستند. پست برق ها که در مناطق بزرگ تری قرار دارند معمولاً توسط برج های فولادی با هزینه کم پشتیبانی می شوند. با این حال، پست های کوچک تر در حومه شهر واقع شده اند که در آن ها ظاهر فیزیکی آن ها ترجیح داده می شود. پست های برق که در داخل ساختمان قرار دارند یا عایق گاز هستند یا برای ولتاژهای پایین از فلز پوشیده شده اند. با این حال، چه این مناطق در مناطق شهری یا حومه واقع شوند، پست برق ها به گونه ای طراحی شده اند که با ساختمان های اطراف ترکیب شوند. کوچک ترین پست یک پست جمع و جور است. این معمولاً در خارج قرار دارد و در یک قفس فلزی محصور شده است. هر جزء در کنار هم قرار گرفته است تا جایی که ممکن است صرفه جویی شود.

انواع پست برق

طبقه بندی پست برق بر اساس جنبه های مختلف به طور کلی در 4 دسته زیر قرار می گیرد:

 • انواع پست بر اساس کاربرد
 • انواع پست بر اساس سرویس
 • انواع پست بر اساس سطوح ولتاژ عملیاتی
 • انواع پست بر اساس مکان/طراحی
انواع پست برق بر اساس کاربرد

در زیر طبقه بندی پست برق بر اساس کاربرد است.

پست برق افزاینده

انواع پست برق و کاربردهای آن عکس 2

پست برق های افزاینده مستقیماً به ایستگاه های تولیدی متصل می شوند زیرا تولید در ولتاژهای پایین تر انجام می شود. بنابراین، این ولتاژها برای انتقال اقتصادی انرژی الکتریکی در مسافت بیش تر باید افزایش یابد. پست برق افزاینده ممکن است دارای قطع کننده های مدار باشد که در صورت نیاز به خاموش شدن برای مدارهای انتقال و تولید استفاده می شود. ولتاژهای مشخص شده که از انتقال افزاینده خارج می شوند باید از طریق نیازهای مشتری تجزیه و تحلیل شوند.

پست برق کاهنده

انواع پست برق و کاربردهای آن- عکس 3

پست برق های کاهنده با مراکز بار مرتبط هستند، زیرا برای بارهای مختلف نیاز به سطوح مختلف ولتاژ وجود دارد. پست های کاهنده قادر به تغییر سطح ولتاژ انتقال به معمولاً 69 کیلو ولت هستند. سپس خطوط پست به عنوان منبع پست توزیع عمل می کنند. علاوه بر این، بخشی از نیرو از خط پست استفاده می شود تا برای اهداف صنعتی در راه مورد استفاده قرار گیرد.

پست برق اولیه

انواع پست برق و کاربردهای آن عکس 4

پست برق شبکه اولیه با مراکز بار انبوه در کنار خطوط اصلی انتقال ارتباط دارند. ولتاژها در محدوده ولتاژهای مختلف به منظور انتقال ثانویه کاهش می یابند.

پست برق ثانویه

انواع پست برق و کاربردهای آن عکس 5

پست برق های ثانویه در کنار خطوط انتقال ثانویه مجاور بارها قرار گرفته اند. ولتاژها در این جا به منظور توزیع کاهش می یابد.

پست برق توزیع

انواع پست برق و کاربردهای آن عکس 6

پست برق های توزیع در بند قرار دارند که در آن ولتاژهای توزیع اولیه کاهش می یابد. این ولتاژها برای مصرف کنندگان است که برای بارهای واقعی خود استفاده کنند. این پست ها دارای سیم های قابل تحمل ولتاژ بالا و هادی دارای یک سیم خنثی به زمین و 4 سیم زنده هستند. ولتاژ 3 فاز 34500 ولت در میان هادی ها و سیم ها است و ولتاژ در حدود 19920 ولت در یک فاز است هنگامی که در حالت خنثی به زمین و هادی در نظر گرفته می شود.

بسته به نوع تجهیزات مورد استفاده/ پیکربندی، پست برق را می توان طبقه بندی کرد به عنوان:

 • معمولی-نوع خارجی با تجهیزات عایق هوا
 • نوع داخلی با تجهیزات عایق هوا
 • پست برق عایق گاز SF6
 • نوع بیرونی با تجهیزات عایق گاز
 • نوع داخلی با تجهیزات عایق گاز
پست برق سیار

انواع پست برق و کاربردهای آن عکس 7

پست های سیار تنها برای یک هدف اختصاصی هستند و ماهیت موقتی دارند، عمدتا برای سازه های غول پیکر. یک پست سیار قرار است نیازهای برق سازه های در حال ساخت را برآورده کند. این پست ها منبع تأمین برق موقت هستند و تعمیر و نگهداری آن بسیار آسان است. دارای حفاظت قوی در برابر خاموشی، آتش سوزی، اختلال در آب و هوا و خرابکاری و غیره است.

پست برق صنعتی

پست برق صنعتی نیز به عنوان پست های فله شناخته می شوند و به طور معمول پست های توزیعی نامیده می شوند، اما این موارد فقط برای مصرف کنندگان اختصاصی است. صنايعي كه نياز به تأمين انبوه برق دارند.

پست برق معدن

پست برق های معدن از نوع متمایزی هستند و باید به دقت طراحی شوند زیرا سطح بیش تری از اقدامات ایمنی احتیاطی برای عملکرد انرژی الکتریکی آن انجام می شود. این پست برای کنترل منبع تغذیه الکتریکی از سطح به نیروگاه معدن واقع در زیر زمین اختصاص داده شده است.

انواع پست برق بر اساس سرویس
پست برق مبدل

همان طور که از نامش پیداست، پست های مبدل دارای تجهیزاتی هستند که فرکانس جریان را از بیش تر به پایین تغییر می دهند و هم چنین می توانند AC را به DC یا معکوس نیز تبدیل کنند.

پست برق سوییچینگ

عملکرد کلیدی این ایستگاه های سوئیچینگ شامل تغییر خط برق بدون تغییر ولتاژها در بین خطوط انتقال است. هم چنین بخش خطا شده سیستم ها را جدا کرده و تجهیزات خطا را خاموش می کند که به پایداری شبکه کمک می کند.

پست برق جمع کننده

این پست ها عمدتاً در پروژه های تولید برق توزیع شده مانند مزارع بادی، پروژه های برق آبی و غیره مورد استفاده قرار می گیرند که در آن جریان برق از منابع مختلف متعدد را می توان جمع آوری و با افزایش ولتاژ انتقال به شبکه توزیع کرد.

انواع پست برق با استفاده از سطوح ولتاژ

طبقه بندی پست های زیر بر اساس سطوح ولتاژ کار می کند و ممکن است از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت باشد.

 • پست برق فشار قوی (پست های HV) – شامل ولتاژهای بین 11 KV تا 66 KV.
 • پست برق ولتاژ بالا (EHV) – شامل ولتاژهای بین 132 تا 400 کیلو ولت.
 • ولتاژ فوق العاده بالا (UHV) – ولتاژ کار بالای 400 کیلو ولت.
 • ولتاژ مستقیم جریان مستقیم (DC HV)- ±250 کیلو ولت ، 400± کیلو ولت ، 500± کیلو ولت.
انواع پست برق بر اساس محل/طراحی

موارد زیر انواع پست های فرعی بر اساس محل است.

پست برق در فضای باز

پست های بیرونی در فضای باز ساخته می شوند. این پست ها هم چنین به عنوان پست 66KV، پست 132KV، پست 220KV، پست 400KV و غیره شناخته می شوند. این روزها پست های عایق گاز برای سیستم های فشار قوی ساخته شده اند.

پست برق داخلی

پست های داخلی معمولاً دارای ولتاژهای پایین تر هستند و در زیر سقف یا محفظه بسته ساخته می شوند. این پست های فرعی به عنوان پست های 11KV و پست های 33KV و غیره نیز شناخته می شوند.

پست برق قطبی

پست برق های قطبی عمدتا پست های توزیع هستند که بر روی ساختار دو، چهار یا گاهی شش یا چند قطب ساخته شده اند. در چنین پست های فرعی، نیاز به نصب ترانسفورماتورهای توزیع بر روی قطب ها در کنار کلیدهای ایزوله وجود دارد. قطب منفرد نیز به عنوان قطب H شناخته می شود و 4 سازه قطبی بیش تر مرتبط هستند که در 25KVA ، 125KVA و 225KVA کار می کنند.

پست برق زیرزمینی

پست برق زیرزمینی به صورت زمینی یا برانداز ساخته می شوند. این پست های فرعی در مکان های شلوغی ساخته می شوند که ساختن پست های فرعی در فضای باز و بیرون امکان پذیر نیست. با این حال، طراحی چنین پست های فرعی بسیار پیچیده است. سطح معمول ولتاژ چنین پست هایی از 34500/19920 تا حدود 4160/2400 ولت متغیر است.

ما را در توییتر دنبال کنید.