پرش به محتوا

انواع سیم کشی برق

تابلوی برق دولتی، برق تا بیرون از محل مصرف کننده را تامین می­ کند. مصرف کننده باید اتصال را از آن نقطه به تابلوی اصلی در خانه منتقل کند. از تابلوی اصلی، انواع مختلف بارهای الکتریکی مانند پنکه ­ها، چراغ­ ها، کولرهای اتاق و یخچال­ ها از طریق سیم ­ها متصل می­ شوند. انواع مختلف سیم برای اتصال بارها به شبکه برق وجود دارد که می­ تواند برای انواع سیم ­کشی برق خانه و برق صنعتی استفاده می­ شود.

متداول ترین انواع سیم کشی برق عبارتند از :

سیم­ کشی گوه:

انواع سیم کشی برق عکس 2

در این نوع، دندانه­ های چوبی یا پلاستیکی روی دیوارها یا سقف­ ها با فاصله منظم یعنی 6 متر بین هر دندانه ثابت می­ شوند. کابل­ های عایق PVC از سوراخ ­های هر دندانه گرفته می­ شوند و از این رو تکیه ­گاه پشتیبانی می­ شود و سیم را نگه می­ دارد. این روش سیم­ کشی ارزان است و برای نصب موقت استفاده می­ شود. بنابراین برای سیم ­کشی برق منازل مناسب نیست و هم­چنین روشی منسوخ است.

سیم­ کشی روکش و پوششی:

 

انواع سیم کشی برق عکس 3

در این روش، کابل از طریق یک پوشش چوبی دارای شیار عبور داده می ­شود. پوشش چوب به گونه­ ای تهیه می­ شود که دارای طول ثابت لازم با شیارهای موازی باشد که کابل را در خود جای دهد. پوشش چوبی با پیچ به دیوارها یا سقف ثابت می­ شود. پس از قرار دادن کابل­ ها در داخل شیارهای پوشش، یک درپوش چوبی با شیارهای روی آن قرار می­گیرد تا کابل را بپوشاند. این نیز یکی از انواع سیم کشی برق ارزان است اما در صورت اتصال کوتاه خطر آتش سوزی زیاد است.

سیم ­کشی Batten:

انواع سیم کشی برق عکس 4

در این حالت سیم­ های عایق شده از طریق Batten ها چوبی ساج مستقیم عبور داده می­ شوند. Batten های چوبی توسط دو شاخه و پیچ بر روی سقف یا دیوارها ثابت می­ شوند. کابل­ ها با استفاده از گیره­ های پیوندی برنجی حلبی روی Batten ها نصب می ­شوند. این گیره­ ها با میخ­ های مقاوم در برابر زنگ زدگی روی Batten ها ثابت می­ شوند. این نصب سیم ­کشی در مقایسه با سایر سیستم ­های سیم ­کشی ساده و ارزان است. هم­چنین نصب آن به زمان کمتری نیاز دارد و عمدتا برای تاسیسات داخلی استفاده می­ شود.

سیم­ کشی کانال:

در این سیم ­کشی، کابل ­های PVC، از طریق کانال ­های PVC یا از طریق کانال ­های فولادی گرفته می­ شوند. این سیم ­کشی کانال می­تواند هم سطحی هم مخفی باشد. اگر لوله ­های کانالی بر روی سطح دیوارها یا سقف­ ها کار شوند به آن سیم­ کشی کانال سطحی می­ گویند. اگر مجاری در داخل سطح دیوارها و سقف ­ها اجرا شوند و با گچ کاری پوشانده شوند به آن سیم­ کشی کانال مخفی گفته می ­شود. سیم ­کشی سطحی در صنایع برای اتصال موتورهای سنگین استفاده می­ شود. از طرف دیگر، سیم ­کشی پنهان محبوب ­ترین و رایج­ ترین روش سیم­ کشی ساختمان ­های مسکونی است. سیم­ کشی کانال مطمعن­ ترین روش سیم  کشی است و هم­چنین زیبا به نظر می ­رسد.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.