پرش به محتوا

افزودنی های PVC

رایج ترین افزودنی ­های PVC ، تثبیت کننده­ های حرارتی، مواد پرکننده، رنگدانه ­ها، گلایدرها و نرم کننده ­ها هستند. این ها عملکرد گرما، ظاهر محصول و در صورت نیاز انعطاف­ پذیری را بهبود می ­بخشند. PVC از نظر حرارتی به VCM تجزیه می­ شود. هنگامی که در معرض گرما قرار می­ گیرند، VCM اسیدکلریدریک خورنده و فسژن (CCl2O) یا (COCl2) آزاد می ­کند. پی وی سی بدون تثبیت کننده­ های حرارتی می­ تواند شکننده باشد.

تثبیت کننده ­های معمول شامل فلزات سنگین مانند کادمیوم، سرب، قلع و روی هستند. فلزات سنگین سمی کادمیوم و سرب به تازگی از تثبیت کننده ­های پی وی سی خارج شده ­اند. مهلت حذف داوطلبانه تثبیت کننده سرب از پی وی سی در اتحادیه اروپا تا سال 2015 بود، قبل از آن در سال 2005، حذف داوطلبانه سرب در لوله ­های پی وی سی برای تامین آب و خروج داوطلبانه کادمیوم از سال 2001 بود.

تثبیت کننده­ های آلی جایگزین جدیدی هستند و عملکرد بهتری دارند و از نظر مقاومت در برابر حرارت و افزایش قابلیت بازیافت از تثبیت کننده­ های قدیمی بهتر عمل می­ کنند. متاسفانه این مواد جایگزین از نظر تاثیرشان بر سلامتی انسان آزمایش نشده ­اند.

مقدار مواد افزودنی مورد نیاز بستگی زیادی به محصول نهایی دارد. در UPVC مواد افزودنی در مجموع به کمتر از 10 درصد از نظر وزنی می­رسد. با این حال در PPVC نرم کننده ­ها برای افزایش انعطاف­ پذیری و شفافیت اضافه می­شوند. طیف وسیعی از مواد وجود دارند که به عنوان نرم کننده استفاده می ­شوند. از جمله فتالات، آلیفاتیک، اپوکسی، ترفتالات، تری ملیتیت ها، مواد پلیمری و فسفات­ ها.

با اینکه نرم کننده­ ها بخشی از زنجیره پلیمرهای تولید پلاستیک نیستند می­ توان آنها را به آرامی از این محصولات آزاد کرد. بزرگترین مصرف کننده تمام نرم کننده ­ها PPVC است که 80-90 درصد از مصرف کل جهان را به خود اختصاص می­ دهد.

فتالات یکی از نرم کننده ­های رایج است، که مواد شیمیایی معطر هستند که حاوی یک حلقه فنیل با دو گروه استات متصل و گسترش یافته می ­باشند.

از سال 2008، Echa هشت فتالات را در لیست مواد خود قرار داده است. فتالات­ ها در حجم نسبتا بالایی با بیش از 235000 تن در سال تولید می ­شوند و PPVC مصرف کننده اصلی آن ها است. فتالات زیر به عنوان موادی که باعث نگرانی زیاد می­ شوند ذکر شده ­اند:

(2-اتیل هگزیل) فتالات (DEHP) در سال 2008، بوتیل فتالات (DBP) در سال 2008، بنزیل بوتیل فتالات (BBP) در سال 2008، دی ایزوبوتیل فتالات (DIBP) در سال 2009، (2-متوکسی اتیل) فتالات در سال 2011، (n-pentyl-isopentyl) فتالات در سال 2012، (DIPP) diisoentylphthatalate در 2012، و (DPP) دی اتیل فتالات در سال 2013. از جمله دلایل نگرانی این مواد می­ توان به موارد زیر اشاره کرد:

سمیت آنها برای تولید مثل، از بین بردن قدرت باروری، آسیب رساندن به نوزادان و کودکان و همچنین برخی از آن ها به عنوان ماده ­ای خطرناک برای محیط زیست و آبزیان نام برده می ­شوند. اکثر این فتالات­ ها مایعات بی رنگ یا کم­رنگی هستند که بوی کمی دارند یا هیچ بویی ندارند و مشاهده هرگونه قرار گرفتن در معرض فتالات عملا کار بسیار دشواری است به ویژه هنگامی که این مواد از محصولات پلاستیکی نهایی آزاد می ­شوند. بر اساس چنین ارزیابی­ هایی استفاده از فتالات در اسباب­ بازی­هایی که ممکن است در دهان کودک قرار بگیرد از سال 1999 در اروپا و در سال 2015 توسط اتحادیه کمسیون اروپا ممنوع شد.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.