پرش به محتوا

انواع سیم برق متداول مورد استفاده در ساختمان

دانستن انواع سیم برای هر پروژه برق در خانه ضروری است. به عنوان مثال هنگام نصب سیم­ کشی جدید انتخاب سیم یا کابل مناسب نیمی از مشکل است. هنگامی که در حال بررسی سیم­ کشی موجود در خانه خود هستید، شناسایی انواع سیم برق می­ تواند موارد زیادی درباره مدار مربوط به سیم ­کشی را به اطلاع شما برساند. به عنوان مثال هنگامی که یک جعبه اتصال را باز می­کنید باید تعیین کنید که سیم ­ها به کجا می­ روند. سیم­ کشی برای خانه ­های مدرن کاملا استاندارد است و اکثر خانه ­هایی که بعد از اواسط دهه 1960 ساخته شده ­اند دارای سیم ­های مشابهی هستند. هر نصب برق جدید نیاز به سیم ­کشی جدید دارد که مطابق با کدهای ساختمان محلی می­ باشد. در اینجا انواع متداول سیم برق خانگی آورده شده است.

اصطلاحات سیم­ کشی:

انواع سیم برق متداول مورد استفاده در ساختمان عکس 2

این موارد به درک چند اصطلاح اساسی که برای توصیف سیم ­کشی استفاده می­ شود کمک می­ کند. سیم برق نوعی رسانا و ماده است که برق را هدایت می­ کند. در مورد سیم­ کشی خانگی، رسانا خود معمولا آلومینیوم یا مس (یا آلومینیوم با روکش مس) یا رسانای فلزی جامد و یا سیم رشته ­ای است. بیشتر سیم­ های خانه عایق­ بندی شده ­اند به این معنی که آن ها در یک پوشش پلاستیکی غیر رسانا پیچیده شده ­اند. متداول­ ترین نوع سیم ­کشی در خانه ­های مدرن به شکل کابل غیرفلزی (NM) می­ باشد که شامل دو یا چند سیم جداگانه است که درون یک غلاف پلاستیکی محافظ پیچیده شده است. کابل NM معمولا شامل یک یا چند سیم گرم (حامل جریان)، یک سیم خنثی و یک سیم زمین است. به عنوان یک جایگزین برای کابل NM، می­ توان سیم­های جداگانه ­ای را در داخل یک لوله فلزی یا پلاستیکی سخت و قابل انعطاف به نام مجرا نصب کرد. مجرا معمولا در مواردی استفاده می ­شود که سیم­ کشی در معرض آن قرار گیرد و در داخل دیوارها، کف ها یا سقف ­ها پنهان نشود. سیم ­های بزرگتر در خانه شما ولتاژ مدار را حمل می­ کنند و لمس آن بسیار خطرناک است. چندین سیم در خانه شما وجود دارد که جریان ولتاژ پایین بسیار کمتری را حمل می­ کنند. این ها خطر کمتری دارند و در بعضی ­ها ولتاژ حمل شده آنقدر کم است که عملا امکان شوک وجود ندارد. با این حال تا زمانی که دقیقا ندانید با چه سیم ­هایی رو به رو هستید بهتر است با همه آنها با احتیاط رفتار کنید.

کابل NM:

کابل NM که اغلب با نام تجاری معروف “Romex ” خوانده می شود، نوعی سیم ­کشی مدار است که برای استفاده داخلی در مکان ­های خشک طراحی شده است. اکثر کابل­های NM دارای شکل لوله ­ای صاف هستند و از طریق دیواره ­ها و حفره­ های کف خانه شما به طور نامحسوس عبور می­ کنند. تقریبا تمام سیم  کشی های خروجی و وسایل روشنایی یک خانه مدرن، کابل NM است. رایج­ ترین اندازه ­ها و درجه ­بندی آمپراژ آن ها عبارتند از:

  • 14 گیج (مدارهای 15 آمپر)
  • 12 گیج (مدارهای 20 آمپر)
  • 10 گیج (مدارهای 30 آمپر)
  • 8 گیج (مدارهای 40 آمپر)
  • 6 گیج (مدارهای 55 آمپر)

کابل NM اکنون با یک غلاف بیرونی کد رنگ به فروش می­ رسد تا نشان ­دهنده ­ی سنجش سیم آن باشد.

  • غلاف سفید نشان­ دهنده کابل NM با هادی­های 14 گیج
  • غلاف زرد نشان­ دهنده کابل NM با هادی­های 12 گیج
  • غلاف نارنجی نشان­ دهنده کابل NM با هادی­های 10 گیج
  • کابل سیاه پوسته هم برای سیم­ های 6 و 8 گیج استفاده می­شود.
  • غلاف خاکستری برای کابل NM استفاده نمی شود اما مخصوص کابل­ های زیرزمینی (UF) است.

کابل UF:

انواع سیم برق متداول مورد استفاده در ساختمان عکس 3

UF نوعی کابل غیرفلزی است که برای مکان­ های مرطوب و دفن مستقیم در زمین طراحی شده ­است. این ماده معمولا برای تامین وسایل در فضای باز، مانند لامپ ­ها استفاده می­ شود. مانند کابل NM استاندارد، UF شامل سیم­ های گرم و خنثی عایق شده، به علاوه یک سیم زمین لخت است. اما در حالی که غلاف روی کابل NM یک پلاستیک جداگانه است، غلاف کابل UF، پلاستیکی جامد است که هر سیم را احاطه کرده است. کابل UF به طور معمول با غلاف خارجی خاکستری فروخته می ­شود. از کابل UF برای سیم­ کشی مدارهای اصلی نیز استفاده می­ شود و تا زمانی که مدارها روشن باشد، ولتاژ خطرناکی را حمل می­کند.

سیم THWN / THHN:

THHN و THWN کدهایی برای دو نوع متداول سیم عایق بندی شده در داخل مجرا هستند. بر خلاف کابل NM، که در آن دو یا چند هادی عایق بندی شده جداگانه در داخل یک غلاف پلاستیکی قرار دارند، سیم­ های THHN و THWN هادی­های منفردی هستند که هرکدام از آن ها عایق کدگذاری شده با رنگ دارند. این سیم ­ها به جای محافظت توسط غلاف کابل NM، توسط لوله فلزی یا پلاستیکی محافظت می­ شوند. مجرا اغلب در مناطق ناتمام، مانند زیرزمین و گاراژها و برای مصارف کوتاه در داخل خانه، مانند اتصالات سیم­ کشی برای مخازن زباله و بخاری آب گرم استفاده می­ شود:

T: ترموپلاستیک

H: مقاوم در برابر حرارت؛ HH به معنای بسیار مقاوم در برابر حرارت

W: درارای رتبه بندی برای مکان ­های مرطوب

N: پوشش نایلون برای محافظت بیشتر

سیم­ های THHN و THWN دارای غلاف­ های رنگی هستندکه به طور کلی برای شناسایی عملکرد آن ها در یک مدار استفاده می­ شود:

سیم­ های گرم: سیاه، قرمز، نارنجی

سیم­ های خنثی: سفید، قهوه­ای

سیم ­های زمینی: سبز، زرد-سبز

سیم­ های THHN و THWN سیم­ های مدار هستند که با روشن شدن مدارها هرگز نباید به آن ها دست زد.

سیم کم ولتاژ:

سیم­ کشی کم ولتاژ برای مدارهایی که معمولا به 50 ولت یا کمتر نیاز دارند، استفاده می ­شوند. چندین نوع معمول آن ها شامل سیم روشنایی منظره، اتصالات سیستم آب ­پاش، سیم زنگ (برای زنگ درها)، سیم ­های سیستم بلندگو و سیم­ های ترموستات است. اندازه سیم ­ها از حدود 22 گیج تا 12 گیج هستند. سیم ­های ولتاژ پایین معمولا عایق بندی شده ­اند و ممکن است در غلاف کابل وجود داشته باشند یا به صورت جفت­ های پیچ خورده ترکیب شده، شبیه سیم لامپ باید فقط برای کاربردهای کم ولتاژ استفاده شوند. این سیم­ ها معمولا سیم­ های بسیار کوچکی هستند که بسیار متفاوت از سیم­ کشی مدار استاندارد می ­باشند. شوک های جدی به ندرت در سیم­ های ولتاژ پایین اتفاق می ­افتد اما باز هم بهتر است قبل از کار با دستگاه ها، آن ها را خاموش کنید.

سیم تلفن و داده:

انواع سیم برق متداول مورد استفاده در ساختمان عکس 4

سیم ­کشی تلفن، سیم­ های کم ولتاژی هستند که برای تلفن­ های ثابت و اتصال به اینترنت استفاده می شود. کابل تلفن ممکن است شامل چهار یا هشت سیم باشد. کابل 5 دسته متداول­ ترین نوع سیم ­کشی داده ­های خانگی، شامل هشت سیم است که در چهار جفت به هم پیچیده شده ­اند. هم برای تلفن و هم برای انتقال داده قابل استفاده است و ظرفیت و کیفیت بیشتری نسبت به سیم تلفن استاندارد دارند. اگرچه سیم­ کشی داده­ ها ولتاژ کمی را حمل می ­کند، اما هر چیزی که زیر 30 ولت باشد به طور کلی ایمن در نظر گرفته می ­شود. (یک مدار خانگی حدود 120 ولت برق را تحمل می­ کند) با این حال همیشه خطر سیم ­کشی خانگی وجود دارد، بنابراین باید با احتیاط رفتار کنید  و از لمس سیم­ های لخت خودداری فرمایید.

کابل هم محور:

کابل هم محور به لطف استفاده از اشکال دیگر سیم­ کشی داده ­ها، مانند HDMI، برای انتقال داده­ های تلویزیونی در حال کم شدن است. کابل هم محور یک کابل پوشیده شده گرد است که دارای یک هادی داخلی است که توسط یک لایه عایق لوله ­ای احاطه شده است. این را می­ توان با اتصالات رزوه ­ای که برای ایجاد پیوندها و اتصالات دستگاه استفاده می­ شود شناسایی کرد. کابل هم محور زمانی برای اتصال تلویزیون به آنتن یا تحویل سرویس کابل استاندارد بود و هنوز هم اغلب برای اتصال دیش ­های ماهواره ­ای یا آوردن سرویس تلویزیونی مشترک به یک نقطه در خانه استفاده می ­شود. به طور معمول دارای عایق سیاه و سفید و کاملا گرد است و تشخیص آن از کابل­ های مدار الکتریکی NM آسان است. مقدار کم ولتاژ منتقل شده توسط کابل های هم محور باعث می­شود که هر نوع شوکی ایجاد نشود به شرطی که کابل­ها با منبع دیگری از جریان تماس نداشته باشند.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.