پرش به محتوا

کاربرد توپ های رنگی روی خطوط برق چیست؟

به احتمال زیاد شما توپ های رنگی آویزان روی خطوط برق را دیده اید و فکر کرده اید که کاربرد توپ های رنگی روی خطوط برق چیست؟ یا چرا توپ هایی روی خط برق وجود دارد؟ ما تصمیم گرفته ایم یک راهنما برای کمک به شما در درک اهمیت توپ های موجود در خطوط برق تهیه کنیم. چرا در خطوط برق توپ وجود دارد؟

توپ های گرد روی خطوط برق به عنوان مارکر بال های هوایی یا توپ های نشانگر هوایی شناخته می شوند که در آن جا قرار دارند و به عنوان یک هشدار بصری به هواپیماهای کم پرواز کمک می کنند تا زندگی را نجات دهند. حوزه های هشدار دهنده هواپیما در خطوط انتقال در نزدیکی فرودگاه های کوچک و جایی که خطوط برق در یک زمین بزرگ باز مانند دریاچه ها، هواپیماها و دره ها کار می کنند، قرار گرفته است. نشانگرهای هوایی بزرگ و رنگی هستند به طوری که خلبانان هواپیما می توانند آن ها را از دور ببینند.

به طور کلی مارکر بال های هوایی با ایجاد دید بیش تر در خطوط برق و سیم های گای برای هواپیماها و هلی کوپترهای کم پرواز به نجات جان و محافظت از زیر ساخت های گران کمک می کنند. مارکر بال ها معمولا در مناطق نزدیک به فرودگاه و هلی کوپتر و جایی که خطوط برق در مسافت های طولانی از دره ها، دریاچه ها و رودخانه ها عبور می کنند، استفاده می شود.

هدف مارکربال های هوایی

هدف توپ های موجود در خطوط برق جلوگیری از آسیب و تلفات جانی در هنگام برخورد هواپیماهای کم پرواز و گرفتار شدن در خطوط برق است. آن ها خلبانان را از خطر قریب الوقوع خطوط برق هشدار می دهند.

طراحی توپ های نشانگر هوایی

سازمان هواپیمایی کشوری بین المللی (ایکائو) توصیه می کند که قطر توپ ها نباید کم تر از 600 میلی متر باشد. هر توپ باید یک رنگ تک رنگ باشد و توپ های نارنجی روی خطوط برق باید به طور متناوب با توپ های سفید یا توپ های قرمز و سفید روی خطوط برق نمایش داده شوند.

توپ های رنگی روی خطوط برق باید با زمینه تضاد داشته باشند تا به راحتی دیده شوند. گلوله های گرد روی خطوط برق از 2 نیم کره ساخته شده اند که با گیره های آلیاژ آلومینیوم روی خط برق بسته می شوند. اندازه گیره ها به ابعاد سیم زمین بستگی دارد.

آن ها از بهترین کیفیت FRP ساخته شده و در هر دو طرف صیقل داده می شوند. این رنگ با رنگدانه مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش تزریق می شود تا عمر آن افزایش یابد. مواد مورد استفاده برای اطمینان از وزن ناچیز کره است.

سوراخ های تخلیه موجود در کره از تجمع آب در کره جلوگیری می کند.

نصب و راه اندازی

نصب مارکر بال های هوایی به راحتی انجام می شود زیرا در دو کره قرار دارند که دور سیم، پیچ می شوند.

این مارکربال ها با استفاده از دو بوش نوار نئوپرن مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش نصب شده بر روی سیم که مطابق با قطر دهانه در مارکر است به راحتی روی هر سیم 1/8-1 اینچ نصب می شود. مارکر سپس به دور سیم، پیچ می شود و روی بوش ها محکم می شود.

انواع مارکر بال های هوایی

مارکر بال استاندارد ABS

این رایج ترین نوع مارکر است که از دهه 1960 استفاده می شود. آن ها دارای یک خط مارپیچ هستند تا توپ را به طور ایمن روی خطوط برق محکم کنند. آن ها دارای ویژگی های برتر حفظ رنگ هستند و نصب آن ها از زمین یا هلی کوپتر آسان است. آن ها در اندازه های 6، 20، 24 و 36 اینچ موجود هستند.

مارکر بال +EHV 115kV

این نوع نشانگرها به طور خاص برای نصب روی خطوط برق تا 345 کیلو ولت طراحی شده اند. یک پوشش خاص و ویژگی های طراحی اضافی در این نشانگرها گنجانده شده است تا اثرات هاله (حلقه نور دور خورشید) را که می تواند باعث سوزش یا ذوب شدن شود، کاهش دهد.

مارکر بال دمای بالا

این توپ ها در خطوط با ولتاژ بالا، یا دمای بالا (ACSS / ACCR) تا 550 کیلوولت یا 250 درجه سانتیگراد (483 درجه فارنهایت) استفاده می شوند. آن ها از آلومینیوم ساخته شده اند تا وزنی که توپ 36 اینچ 20 پوند دارد را به حداقل برسانند. آن ها در اندازه های 12، 24، 30 و 36 اینچ موجود هستند.

نشانگر خود روشن مدرن/ نور

آن ها با 2 چراغ LED روشن 24/7 طراحی شده اند تا خطوط برق را در شب و روز بیش تر نمایان کنند. بخش نامه FAA 70 / 7460-1l دسامبر 2015 خواستار علامت گذاری تمام خطوط برق با توپ های نشانگر خود روشن است. آن ها باید مستقیماً روی بالاترین خط با انرژی از 15 کیلو ولت تا 500 کیلو ولت و جریان 40 تا 2000 آمپر، نصب شوند.

آن ها شامل یک خازن شار و یک تنظیم کننده حالت جامد هستند که میدان الکتریکی تولید شده توسط خط برق را برای روشن کردن 2 چراغ LED بهبود می بخشند.

آن ها از آلومینیوم ساخته شده اند و در قطرهای 12، 24 و 36 اینچ موجود هستند.

نشانگر کم هزینه

این هزینه ها با قیمت های کم تری از 199 دلار شروع می شوند. آن ها از ABS ساخته شده اند و دارای نوارهای لاستیکی برای نصب هستند. آن ها در قطرهای کوچک 9 و 20 اینچ ساخته شده اند اما با مشاوره FAA برای مارکرهای کوچک مطابقت دارند. این نشانگرها در خطوط برق کوچک که زیر 50 فوت هستند استفاده می شود.

گزینه های رنگی

رنگ استاندارد “نارنجی بین المللی خطرناک” است. اما زرد و سفید به عنوان گزینه در دسترس هستند. در بعضی موارد، بسته به زمین اطراف، ثابت می شود که این رنگ ها بیش تر دیده می شوند. در برخی شرایط مانند عبور از رودخانه ها و دره ها، FAA الگوی متناوب نارنجی، زرد و سفید را توصیه می کند.

تاسیسات

فاصله

فاصله توپ های نشانگر هوایی باید در امتداد سیم با فاصله 200 فوت (61 متر) یا کسری از این طول باشد. در مناطق بحرانی، فاصله بین توپ ها باید کم تر از 30 فوت تا 50 فوت (10 تا 5 متر) باشد.

آن ها باید روی بالاترین سیم نصب شوند یا از طریق دیگر در همان ارتفاع با بالاترین سیم قرار بگیرند. اگر بیش از یک سیم در قسمت بالای آن وجود داشته باشد، تا زمانی که فاصله توصیه شده حفظ شود باید نشانگرهای هوایی به صورت جایگزین روی هر سیم نصب شوند.

وقتی توپ ها روی بیش از یک سیم قرار می گیرند، وزن و فاکتورهای بارگیری باد روی هر سیم کاهش می یابد.

الگوی نصب

توپ های گرد روی خطوط برق در یک طرح رنگی متناوب برای کنتراست بهینه پس زمینه نصب می شوند. رنگ های متناوب به جلب توجه به خطوط برق کمک می کند و از برخورد هواپیما با سیم جلوگیری می کند.

خم سیم

خم سیم یا افتادگی به دلیل دما، وزن سیم، باد و … رخ خواهند داد. حداکثر فاصله مجاز بین بالاترین سیم نصب شده با مارکر بال ها و بالاترین سیم بدون مارکر بال ها 25 فوت (7/62 متر) است.

چند خط انتقال

اگر چندین خط انتقال در یک مکان مجاور وجود داشته باشد، اگر فاصله بین خطوط خارجی بیش از 61 فوت باشد، نشانگرهای هوایی روی یک خط مجاور نصب می شوند. اگر فاصله کم تر از آن باشد، دیگر نیازی به توپ های نشانگر هوایی در خطوط مجاور نیست.

ما را در تلگرام دنبال کنید.