پرش به محتوا

پاورلاین چیست؟

شبکه پاورلاین یک فناوری است که بین سیم و بی سیم قرار می گیرد. به جای پرتاب کردن داده های شبکه به هوا یا از طریق کابل هایی که در امتداد تخته های پایه قرار گرفته اند، از سیم کشی برق موجود در خانه یا محل کار استفاده می کند. هم چنین از طولانی ترین فاصله بین این سه فاصله پشتیبانی می کند، اگرچه عملکرد به شدت بستگی به سیم کشی کلی برق و دستگاه های نیروی کشش دارد.

آداپتورهای پاورلاین کابل های برق شما را به یک شبکه سریع تبدیل می کند و در نحوه بارگیری فیلم ها، برنامه های تلویزیونی و مرورگر اینترنت در خانه انقلابی ایجاد می کند.

اگر تلویزیون هوشمند دارید یا از طریق Sky ،Now TV ،Apple TV یا بسیاری دیگر از ست های باکس تلویزیون تماشا می کنید، از اسکایپ برای تماس های ویدئویی استفاده کنید، یا بازی هایی را روی کنسول خود انجام می دهید، پاورلاین (هم چنین به عنوان HomePlug) می تواند پاسخگوی تقاضای سریع تر بارگیری شما باشد.

پاورلاین در مقابل Wi-Fi

این روزها وای فای تقریباً در هر خانه ای وجود دارد. گوشی های هوشمند، تبلت ها و لپ تاپ ها و حالا تلویزیون ها، کنسول های بازی، Sky+ و جعبه های Tivo به آن نیاز دارند.

اما، همان طور که همه می دانیم، سیگنال های Wi-Fi هرچه از روتر بی سیم دورتر شوید و به ویژه هنگامی که به سطوح دیگر خانه خود و در اتاق های مختلف حرکت می کنید، قدرت خود را از دست می دهند.

ممکن است این را در تلفن هوشمند خود متوجه نشوید، اما وقتی سعی می کنید به تلویزیون خود بارگیری کنید متوجه خواهید شد.

چیزی بسیار سریع تر از Wi-Fi وجود دارد و آن اتصال سیمی با استفاده از کابل اترنت است، درست مانند اتصال روتر شما به رایانه یا Mac شما. داده های کم تری را به دلیل محدودیت های Wi-Fi از دست می دهید، که هرچه بیش تر از روتر بی سیم فاصله بگیرید، قدرت خود را از دست می دهد، از عبور از دیوارها متنفر است و از انواع دستگاه ها و ساختارهای دیگر تداخل می گیرد.

توسعه دهنده های استاندارد Wi-Fi را فراموش کنید، اما اگر می خواهید پوشش Wi-Fi عالی در کل خانه خود داشته باشید و نه فقط یک نقطه داغ جدید در یک اتاق دور افتاده، چیزی را به نام “شبکه” در نظر بگیرید.

نحوه راه اندازی پاورلاین

بستن کابل اترنت در اطراف خانه شما، عملی نیست. آن چه شما نیاز دارید پاورلاین است – یک فناوری فوق العاده ساده برای راه اندازی فناوری که از کابل های برق خانه شما به جای اترنت استفاده می کند.

فناوری پاورلاین سیم کشی برق خانه شما را به شبکه تبدیل می کند. شما حداقل به دو آداپتور پاورلاین احتیاج دارید – و اکثر کیت های راه انداز با هر چیزی که نیاز دارید همراه هستند: آداپتورها و کابل اترنت.

بازی با پریزهای برق توسط کودکان توصیه نمی شود، اما پاورلاین واقعاً یک بازی کودکانه برای بزرگسالان است. حتی اگر فکر می کنید از فناوری چیزی نمی دانید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که از دوشاخه استفاده کنید و چند کابل را وصل کنید. این واقعاً plug and play است.

کافی است یک آداپتور پاورلاین را به پریز برق نزدیک روتر خود وصل کنید، سپس آن آداپتور را از طریق اترنت به روتر وصل کنید. حالا یک آداپتور پاورلاین دیگر بگیرید و آن را به پریز برق در اتاق دیگر وصل کنید- مثلاً کنار تلویزیون. سپس می توانید این آداپتور دوم را با استفاده از کابل اترنت دیگر به تلویزیون وصل کنید. Bingo، تلویزیون یا Sky+،Tivo، لپ تاپ یا هر چیز دیگر اکنون به روتر شما متصل شده است، بنابراین باید از سرعت بارگیری بسیار سریع تر از Wi-Fi لذت ببرید.

اگر می خواهید فایل ها را در خانه به اشتراک بگذارید، یک شبکه رایانه ای اساسی ایجاد می کند.

نقاط قدرتمند Wi-Fi

برخی از آداپتورهای پاورلاین دارای قابلیت Wi-Fi اضافی هستند. چنین آداپتورهایی یک نقطه اتصال Wi-Fi جدید در اتاق های اطراف خانه ایجاد می کنند. آن ها از همان منبع اینترنتی که از روتر بی سیم خود دریافت می کنید استفاده می کنند، اما یک نقطه اتصال جدید ایجاد می کنند تا قدرت سیگنال را از راه دور از دست ندهید. (شما قدرت سیگنال را از طریق پاورلاین از دست می دهید اما در آزمایشات ما قدرت سیگنال Wi-Fi در اطراف خانه را تا چهار برابر بهبود می بخشید.)

این بدان معناست که لپ تاپ ها، تلفن های هوشمند و رایانه های لوحی بسیار سریع تری برای بازی در حین تماشای برنامه های iPlayer خود در تلویزیون متصل به پاورلاین خود استفاده می کنید.

اسطوره های سرعت پاورلاین

اما، هشدار داده شود، همه آداپتورهای پاورلاین دارای ادعای سرعت بسیار بالا هستند. این افتخارات را نادیده بگیرید زیرا سرعت های واقعی که ما آزمایش کرده ایم برای اکثر نیازهای شبکه خانگی به اندازه کافی سریع است.

هر سازنده پاورلاین/HomePlug ادعا می کند که آداپتورهای آن ها می توانند داده ها را با سرعت 500 مگابیت بر ثانیه در سطح ابتدایی به 1000 مگابیت بر ثانیه و 2000 مگابیت بر ثانیه برای سریع ترین سرعت انتقال دهند. این سرعت های ادعایی حداکثر سرعت نظری تراشه های مورد استفاده در آداپتورها هستند.

از آن جا که هدف اصلی پاورلاین سرعت بخشیدن به شبکه خانگی شماست، ما مجموعه ای از آداپتورهای پاورلاین 2000 مگابیت بر ثانیه، 1000 مگابیت بر ثانیه، 600 مگابیت بر ثانیه و 500 مگابیت بر ثانیه را آزمایش کردیم. ببینید کدام پاورلاین را در بهترین آداپتورهای پاورلاین توصیه می کنیم.

بیایید صادق تر از تولیدکنندگان باشیم – و همه آن ها در این زمینه کار می کنند – شما از یک آداپتور پاورلاین 500 مگابیت بر ثانیه، 500 مگابیت بر ثانیه دریافت نخواهید کرد. شما خوش شانس خواهید بود که به دلایل متعددی از جمله سن کابل های برق، فاصله بین آداپتورها، “سر و صدای برق”، نوسانات برق، تداخل سایر دستگاه ها مانند شارژرهای تلفن و قطع کننده مدار، 100 مگابیت بر ثانیه دریافت کنید.

اگر باز هم مانند محدودیت های وای فای به نظر می رسد، مطمئن باشید سرعتی که در واقعیت به دست می آورید بسیار سریع تر از امواج آنتن است.

این کاهش قدرت در انواع فنی به عنوان تضعیف سیگنال شناخته می شود. بنابراین بیایید ادعاهای 1000 مگابیت بر ثانیه را فراموش کنیم – مگر اینکه کیت های “1000 مگابیت بر ثانیه” را بر روی کیت های خطوط قطعاً کندتر “500 مگابیت بر ثانیه” توصیه کنیم.

پاورلاین قدیمی 200 مگابیت بر ثانیه به سرعت بین 20 تا 90 مگابیت بر ثانیه دست پیدا می کند، در حالی که کیت های 500 مگابیت بر ثانیه به سرعت هایی بین 20 تا 200 مگابیت بر ثانیه می رسند. در آزمایشات ما پاورلاین 500 مگابیت بر ثانیه به طور متوسط ​​دو برابر سریع تر از کیت های پاورلاین 200 مگابیت بر ثانیه و سرعت گیگابیت 1000 مگابیت بر ثانیه یا 2000 مگابیت بر ثانیه تقریباً یک سوم سریع تر بود.

یکی دیگر از عوامل مهم سرعت، اتصال اترنت است. بسیاری از آداپتورهای پاورلاین موسوم به 500 مگابیت بر ثانیه دارای یک یا چند پورت اترنت 10/100 هستند. در این صورت حداکثر سرعتی که دریافت می کنید 100 مگابیت بر ثانیه است زیرا اتصال اترنت با آن سرعت حداکثر می شود. برای سرعت بیش تر ممکن به دنبال یک آداپتور پاورلاین باشید که دارای پورت هایی با استفاده از استاندارد اترنت گیگابیت است که حداکثر سرعت تئوری آن 1000 مگابیت بر ثانیه است.

هم چنین لازم به یادآوری است که هنگام بارگیری فایل ها، فیلم ها یا تلویزیون های جدید، تنظیمات پاورلاین شما به اندازه سرعت پهنای باند شما خواهد بود.

اگر از اینترنت فقط برای مرور گاه به گاه وب، پخش موسیقی یا چند برنامه تلویزیونی غیر HD استفاده می کنید، 500 مگابیت بر ثانیه تنها چیزی است که شما نیاز دارید. برای پخش فیلم ها و نمایش های تلویزیونی HD، به اشتراک گذاری فایل ها در خانه یا اگر هم زمان از تعداد زیادی دستگاه وب استفاده می کنید، محصولات سریع تر 1000 مگابیت بر ثانیه پاورلاین را توصیه می کنیم.

تست آداپتورهای پاورلاین

ما سعی می کنیم تمام جدیدترین آداپتورهای پاورلاین را آزمایش کرده و سرعت آن ها را مقایسه کنیم تا ببینیم کدام سریع ترین است.

برخی از بررسی ها ادعا می کنند که سرعت پاورلاین بسیار بیش تر از تست های مقایسه ای Tech Advisor پاورلاین است، و شما باید در مورد اعتماد به آن ها احتیاط کنید.

ما با استفاده از موقعیت های واقعی آزمایش می کنیم، یک فایل 1 گیگابایتی را چندین بار بین رایانه ها منتقل می کنیم تا سرعت متوسط ​​یک شبکه خانگی را آزمایش کنیم.

سرعت بین ساختمان های مختلف متفاوت خواهد بود و این مربوط به سن سیم کشی خانه و بسیاری از مسائل زیست محیطی دیگر است.

اما بسیاری از بررسی های پاورلاین از برنامه تست سرعت تولید کننده برای سنجش عملکرد استفاده می کنند و این به شما این ایده را نمی دهد که سرعت یک آداپتور پاورلاین در مقایسه با دیگری چقدر سریع است.

فقط آزمون های Tech Advisor به شما تست پاورلاین در دنیای واقعی می دهد.

سرعت Mbps نشان داده شده در برنامه های پاورلاین مانند Devolo Cockpit، “نرخ داده های فیزیکی” (نرخ داده ناخالص) است. این مقدار “صفر و یک” است که در زمان معینی منتقل می شود.

اگر یک فایل 1 گیگابایتی (هم چنین داده های کاربر نامیده می شود) ارسال کنید، اطلاعات آدرس، تصحیح خطا، داده های تعدیل و غیره را نیز حمل می کنید. بنابراین میزان داده های کاربر (که نرخ داده خالص نیز نامیده می شود)، بسته به نرم افزار و پروتکل کاربر، حدود 50 درصد از سرعت داده های فیزیکی است.

اگر می خواهید ببینید که کدام آداپتورهای پاورلاین سریع ترین هستند، به آزمایشات دنیای واقعی اعتماد کنید.

سوکت عبور از طریق پاورلاین

برخی از آداپتورهای پاورلاین شامل سوکت برق عبوری می باشند تا منبع تغذیه دستگاه های دیگر را از دست ندهید. اساساً سوکت عبور به شما امکان می دهد تا دوشاخه دستگاه دیگری را به آداپتور پاورلاین متصل کنید. هم چنین ادعا شده است که استفاده از سوکت عبوری در واقع قدرت سیگنال را از سایر سر و صدای محدود کننده الکتریکی محافظت می کند. این کار آداپتورها را کمی چاق تر می کند اما صرفه جویی در پریز برق یک مزیت واقعی است.

آن چه در کیت راه اندازی پاورلاین موجود است

برای ایجاد یک شبکه پاورلاین به حداقل دو آداپتور نیاز دارید. برخی از کیت ها دارای سه عدد هستند و معمولاً می توانید بر اساس نیاز به آن ها آداپتورهای تک خریداری کنید.

برخلاف تولیدکنندگانی که هنگام خرید چاپگر به شما مجبور به خرید کابل USB می شوند، اکثر کیت های پاورلاین حداقل دارای یک کابل اترنت هستند.

ما بهترین کیت های آداپتور پاورلاین را گردآوری کرده ایم و آن ها را در شرایط مشابه آزمایش کرده ایم تا نحوه مقایسه آن ها را دریابیم و بهترین محصولات را به شما توصیه می کنیم.

توصیه های پاورلاین

  • در صورت امکان حداقل یک پاورلاین 1000 مگابیت بر ثانیه بخرید. شما باید دو برابر سرعت بیش تری با پاورلاین 500 مگابیت بر ثانیه به دست آورید. آداپتورهایی که ادعا می کنند 2000 مگابیت بر ثانیه در حال حاضر در دسترس هستند، و این ها سریع تر اما گران تر هستند. از آنجا که سرعت همان چیزی است که شما دنبال آن هستید، ممکن است ارزش پرداخت هزینه اضافی برای آن را داشته باشد.
  • اگر از Wi-Fi در خانه استفاده می کنید و روتر شما از جایی که معمولاً به Wi-Fi دسترسی دارید دور افتاده است، سپس از طریق یک خط برق Wi-Fi که یک نقطه اتصال Wi-Fi جدید را در جایی که بیش تر به آن نیاز دارید، راه اندازی کنید. محدوده اتصال Wi-Fi جدید بسیار محدودتر از یک اتاق چند طبقه و فاصله است.
  • ظاهر را در نظر بگیرید. ممکن است بیهوده به نظر برسد، اما شما احتمالاً نمی خواهید یک چیز زشت غول پیکر از پریز برق در اتاق نشیمن شما خارج شود. به عنوان مثال، آداپتورهای پاورلاین BT عملکرد بسیار خوبی دارند، اما سیاه و بزرگ هستند. اگر می توانید آن را پنهان کنید، خوب است. اگر در معرض دید عموم قرار دارد، ممکن است چیزی را که کم تر مزاحم است ترجیح دهید.
  • در صورت کمبود پریز برق، یک پریز برق را در نظر بگیرید که به شما امکان می دهد از طریق آداپتور پاورلاین یک پریز دیگر را وصل کنید.
  • در اتاق دوم به چند پورت اترنت نیاز دارید؟ تنظیم خانه من حداقل به دو و ترجیحاً سه مورد نیاز دارد. تلویزیون هوشمند سامسونگ من برای iPlayer ، Netflix، YouTube و Amazon Prime Video به یکی نیاز دارد. و گاهی اوقات ممکن است من سریع ترین بارگیری ممکن را بر روی لپ تاپ خود بخواهم. ترموستات هوشمند من نیز دوست دارد در طبقه همکف باشد و دارای یک دروازه اترنت است. اکثر آداپتورهای پاورلاین تنها دارای یک پورت اترنت هستند، که اگر فقط به یک پورت اترنت نیاز دارید یا خوشحال می شوید که کابل های دستگاه مورد نیاز خود را در هر زمان عوض کنید، خوب است.
  • در صورت امکان به سراغ آداپتور با پورت های گیگابیت اترنت بروید. تا زمانی که رایانه و روتر شما اترنت گیگابیت نیز نباشند، هیچ فرقی نمی کند، اما اگر آن ها هستند، بهتر است سریع ترین نسخه را رعایت کنید. می توانید از گیگابیت با سیستم های کندتر استفاده کنید، زیرا آن ها با گذشته سازگار هستند. شما فقط هیچ مزیت سرعت را مشاهده نخواهید کرد. اگر از اترنت 10/100 با سیستم گیگابیت استفاده می کنید، به پروتکل کندتر متصل می شوید.

* اگر پریزهای برق شما بسیار نزدیک به زمین قرار دارند، آداپتورهایی که دارای درگاه های اترنت در بالا هستند بهتر از پورت های پایین هستند.

نکات پاورلاین

  • اگر می خواهید سریع ترین سرعت دانلود را داشته باشید، شارژرهای تلفن و رایانه لوحی خود را در هر کجای خانه که هستند، قطع کنید. این موارد واقعاً سرعت را مختل می کنند زیرا باعث ایجاد تداخل بزرگ در خطوط برق می شوند.
  • سعی کنید هنگام بارگیری از مایکروویو استفاده نکنید. بنابراین قبل از بارگیری یا قبل از پخش، شام خود را آماده کنید.

آیا پاورلاین امن است؟

سیگنال های الکتریکی را می توان هک کرد، درست مانند استراق سمع سیگنال Wi-Fi. به همین دلیل انتخاب آداپتورهای پاورلاین با بهترین فناوری رمزگذاری موجود (در حال حاضر AES 128 بیتی) مهم است. آداپتورها معمولاً دارای دکمه های امنیتی هستند که در صورت فعال شدن، ارتباطات را رمزگذاری می کنند. اطمینان حاصل کنید که این دکمه ها همیشه روشن هستند.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.