پرش به محتوا

بهترین سیستم های آبیاری قطره ای

تعطیلات، برنامه شلوغ و تغییرات شرایط آب و هوایی همه می توانند گل ها، سبزیجات و بوته ها را تشنه کنند. یکی از بهترین سیستم های آبیاری قطره ای را نصب کنید که در کیت های حاوی تمام نیازهای شما فروخته می شود و این مشکل رایج را برطرف می کند. آبیاری قطره ای سیستمی از شلنگ ها ،نازل ها، آب پاش ها و لوله ها است که مقدار مناسب آب را به هر گیاه می رساند، که به شما کمک می کند هم از آبیاری کم و هم از آبیاری زیاد جلوگیری کنید. بهترین سیستم های آبیاری قطره ای، وقتی روی تایمر تنظیم می شوند، به طور خودکار آب می گیرند و نصب و نگهداری آن ها آسان است. حتی سیستم های آبیاری قطره ای را خواهید دید که در انواع مختلف باغ ها استفاده شده اند. بنابراین برای یادگیری نحوه کار این سیستم  های آبیاری بدون نگرانی به مطالعه ادامه دهید و توصیه های ما را برای برخی از سیستم های دارای امتیاز بالا مشاهده کنید.

انواع نازل در سیستم های آبیاری قطره ای

سیستم های آبیاری قطره ای به چندین نازل ساطع کننده مختلف نیاز دارند. بسته به نوع طراحی و نیاز باغ شما، برخی از این نازل ها مناسب تر از بقیه خواهد بود. قبل از این که بخواهید سیستم آبیاری خود را برنامه ریزی کنید با انواع نازل های ساطع کننده آشنا شوید، هر کدام با نقاط قوت و ضعف قابل تامل هستند.

آب پاش میکرواسپری

آب پاش های میکرو اسپری دستگاه های مفیدی هستند که می توانند از سیستم آبیاری قطره ای کم فشار نهایت استفاده را ببرند. آن ها در کنار گیاهان بلندتر نصب می شوند یا برای ضربه زدن به چند گیاه با نیاز آب بیش تر استفاده می شوند در حالی که گیاهان کم نیاز را تنها می گذراند. آن ها با دامنه اسپری بهبود یافته نسبت به انواع دیگر آلاینده ها با همان فشار طراحی شده اند. آب پاش های میکرواسپری از چهار قسمت ساخته شده اند:

  • یک طول لوله 1/4 اینچ به محل دلخواه آب پاش وصل کنید.
  • لوله ها را با پایه ای که درون زمین قرار دارد به یک پایه وصل کنید.
  • با استفاده از یک قطعه لوله سفت، یک رایزر ایجاد کنید و آن را به پایه وصل کنید.
  • یک نازل اسپری میکرو را به انتهای رایزر پیچ کنید.

رایزر به سر اجازه می دهد تا بالاتر از گیاهان بلندتر قرار بگیرند و هدایت اسپری را آسان می کند. سرهای آب پاش میکرواسپری اغلب دارای شیرهای قابل تنظیم برای کنترل اسپری هستند.

ساطع کننده های نقطه ای-منبع

اغلب مورد علاقه باغداران چشم انداز قرار می گیرند و برای گیاهانی که آب روی برگ آن ها خوب نیست (مانند گوجه فرنگی و بادمجان) بسیار مناسب هستند، نازل های از پیش تعیین شده ی غیرقابل تنظیم هستند که مقدار مشخص آب را در هر ساعت به گیاه توزیع می کنند. آن ها برای استفاده در گیاهان “ماهواره” در گلدان ها و سبدهای آویز و هم چنین سبزیجات حساس بسیار عالی هستند. ساطع کننده های نقطه ای-منبع از طریق روش های مختلفی قابل نصب هستند:

  • مستقیما به شلنگ اصلی وصل کنید.
  • زیر گیاه با یک لوله متصل به شلنگ اصلی نصب کنید.
  • به شلنگ اصلی با یک طول لوله جاری به گیاه وصل کنید.

از هر راهی می توانید ساطع کننده ها را نصب کنید. آن ها معمولا در 1/2، 1 یا 2 GPH (گالن در ساعت) تنظیم می شوند. برای تعیین نازل صحیح برای گیاهان خاص خود باید از نمودار تولید کننده استفاده کنید. آب زیاد می تواند گیاهانی را که ترجیح می دهند کمی خشک شوند غرق کند، درحالی که آب کم باعث کاهش توانایی گیاه می شود.

ساطع کننده های قطره ای در خط

برای کسانی که رویکرد آرام تری نسبت به آبیاری باغ دارند، ساطع کننده های قطره ای در خط، راهی آسان و سریع برای توزیع H2O هستند. قطر این شلنگ ها از شلنگ اصلی کوچک تر است اما ممکن است در طول های مختلف باشند. ساطع کننده ها در طول آن به صورت لوله ای ساخته می شوند، به باغبان اجازه می دهند تا شلنگ را بین گیاهان ببافد و بدون قرار دادن یک دسته از ساطع کننده ها در شلنگ اصلی، آب را تامین کند. این یک روش آبیاری با نگهداری کم و کاهش نشت است.

نرخ آبیاری شلنگ ساطع کننده قطره ای در خط با مدل های نقطه ای-منبع متفاوت است. زیرا بر اساس رتبه بندی GPH تعیین نمی شوند. به طور کلی، شلنگ های خطی دارای قطره های 1/4 و 1/2 اینچ هستند که فاصله آن ها بین 6 تا 12 اینچ تنظیم شده است. اطلاعات کارخانه سازنده را بررسی کنید تا مشخص کنید برای نیازهای خاص باغبانی خود به چه چیزی نیاز دارید.

حباب سازهای حوضچه

حباب ساز های حوضچه که به سیستم بالقوه آبیاری قطره ای شما کمک می کنند، نازل های کوچک و کم فشار به سبک بارانی هستند که در زمین قرار گرفته و به شلنگ اصلی سیستم قطره ای متصل شده اند. آن ها آب را به صورت 360 درجه اسپری می کنند و به همه گیاهان اطراف خود ضربه می زنند. آن ها در دسته ای از گل ها و گیاهان بسیار مفید هستند زیرا نیاز به نازل های جداگانه را کاهش می دهند.

این حباب سازها با طول لوله کوچک به شلنگ اصلی متصل می شوند. نصب و جا به جایی آن ها ساده است و تنظیمات فشار در هر زمان انجام می شود. سر حباب سازها داخل یا خارج پیچیده می شوند تا جریان را کنترل کنند.

هنگام خرید سیستم آبیاری قطره ای چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

اکنون که با انواع مختلف سیستم ها و ساطع کننده ها آشنا شدید می توانید روی ایجاد سیستم ایده آل باغ خود تمرکز کنید. اندازه و نوع باغ به همرا نوع خاک و سایر عوامل قابل ذکر و برنامه ریزی است. در این جا فاکتورهایی وجود دارد که باید هنگام خرید سیستم آبیاری قطره ای به خاطر بسپارید.

اندازه باغ

اندازه باغ شما، تنظیمات سیستم و کیت مورد نظر شما را تعیین می کند. برای باغ های کوچک تر، یک کیت واحد اغلب برای نصب روی سیستم آبیاری قطره ای موثر، کافی است. در باغ های بزرگ تر ممکن است به لوله های اضافی و لوله های پخش شده نیاز باشد. حتی ممکن است دریابید که با دو سیستم جداگانه که در زمان های مختلف در مکان های مختلف اطراف ملک شما اجرا می شوند، وضعیت شما بهتر است.

انواع گیاهان

گونه های مختلف گیاهی به مقادیر مختلف آب نیاز دارند. بسته به آن چه در حال رشد هستند، ممکن است مجبور باشید یک سیستم ساطع کننده خطی و نقطه ای-منبع ایجاد کنید. یکی از ارزش های عالی سیستم آبیاری قطره ای میزان انعطاف پذیری آن ها است. اگر به درستی طراحی شود، یک سیستم واحد آبیاری می تواند طیف وسیعی از گیاهان را آبیاری کند.

نوع خاک

6 نوع مختلف خاک وجود دارد-خاک رس، ماسه ای، لجن، ذغال سنگ نارس، گچی و لومی- همه با محتوای مواد مغذی و ویژگی های زهکشی متفاوت اند. درک شما از خاک بسیار مهم است تا بتوانید بهترین آبیاری قطره ای را برای نیازهای خود انتخاب کنید. به طور کلی خاک باغچه مخلوط خوبی از انواع خاک هاست و تمایل دارد ترکیب خوبی از مواد مغذی و قابلیت نگهداری آب را ارائه دهد. اگر بسترهای گل کاری شده یا گل های پر شده با خاک باغچه را آبیاری می کنید مشکل زیادی ندارید که سیستم آبیاری قطره ای برای شما مناسب باشد.

نرخ جریان

هنگامی که گیاهان و خاک خود را تعیین کردید، می توانید نیاز خود را دریابید و آلاینده های صحیح را انتخاب کنید. حتی گیاهانی که نیاز آب کمی دارند می توانند در خاک هایی که زود تخلیه و خشک می شوند آسیب ببینند. در این حالت شما باید اندازه ساطع کننده های  نقطه ای-منبع را افزایش دهید یا از لوله های خطی با فاصله نزدیک تر ساطع کننده استفاده کنید.

گیاهانی با نیاز زیاد به آب در خاک هایی که زهکشی ضعیف دارند نیز می توانند در صورت آبیاری زیاد دچار مشکل شوند. اگر شرایط موجود در باغ شما این گونه است، بهتر است برای جلوگیری از غرق شدن گیاهان، ساطع کننده های نیم گالن یا لوله های خطی با فاصله 12 اینچی بخرید. ممکن است بخواهید برای افزایش زهکشی مقداری ماسه در خاک کار کنید.

جبران فشار

میزان فشاری که از طریق سیستم آبیاری قطره ای جریان می یابد، بسته به طول شلنگ و ارتفاع بستر باغ، می تواند نوسان داشته باشد. این امر باعث می شود که جریان دهنده های متفاوتی نسبت به آن چه در نظر گرفته شده بسته به فشار جریان کم یا زیاد آب ، جریان داشته باشد. برای مقابله با این امر، بهترین ساطع کننده های سیستم آبیاری قطره ای با طراحی، فشار را جبران می کنند. ان ها بدون توجه به فشار ورودی (در جایی که به شلنگ اصلی متصل می شوند) به همان میزان آب ساطع می کنند. آن ها شرایط آبیاری مداوم را فراهم می کنند و اطمینان حاصل می کنند که تمام گیاهان کنار سیستم آبیاری نمی شوند.

فیلترها

ممکن است فیلترها را برای سیستم قطره ای خود تا زمانی که لوله های 1/4 اینچی مسدود شوند مهم تلقی نکنید. سیستم های آبی اغلب حاوی رسوب، کثیفی یا حتی پوسته پوسته شدن از لوله های فلزی هستند، همگی منجر به انسداد می شوند و جریان آب را محدود می کنند.

یک فیلتر صفحه ای خطی است که از سیستم شما در برابر این ذرات مسدود کننده محافظت می کند. آن ها قبل از ورود به سیستم در شیر آب نصب می شوند و انسداد پیدا می کنند. اگر متوجه شدید که جریان آب در کل سیستم شما کم است، باید صفحه را بردارید و آن را تمیز کنید.

ویژگی های خودگرفتگی

آلودگی، حشرات کوچک و سایر انسدادها می توانند به سیستم آبیاری قطره ای از طریق گسیل کننده ها راه پیدا کنند. فیلترهای صفحاتی نمی توانند از این مزاحمان جلوگیری کنند. برخی سیستم ها ب شیرهای شستشوی اتوماتیک ارائه می شوند که به کاهش احتمال گرفتگی کمک می کنند. این سوپاپ ها در انتهای سیستم نصب می شوند و با افت فشار در سیستم (مانند قطع شدن آب) به طور خودکار باز می شوند. آب باقیمانده از طریق این دریچه های باز به خارج از سیستم تخلیه می شود و برخی از رسوبات جمع شده را پاکسازی می کند.

سوپاپ های کنترل داخلی

هنگامی که سیستم قطره ای در حال کار است اگر فشار آب به طور ناگهانی کاهش یابد، آب خانه شما ممکن است به خطر بیفتد. در چنین شرایطی، شیر آب شلنگ می تواند آب را از سیستم قطره ای به داخل خانه تغذیه کند، در نتیجه یک سیستم آب آلوده ایجاد می شود که نوشیدن و استفاده از آن برای استحمام ایمن نیست. برای کاهش این خطر، یک سوپاپ چک در سیستم خود نصب کنید. این دریچه باعث می شوند که آب در یک جهت جریان یابد و در صورت بروز فشار برگشتی یا افت فشار در سیستم پشت آن، به طور خودکار خاموش شود. اگر سیستم آبیاری قطره ای شما با شیر چک نیست، مهم است که یک دستگاه خریداری کنید و آن را در شیر آب قرار دهید.

تایمرهای اتوماتیک

همه ی سیستم ها دارای تایمر اتوماتیک نیستند، اما اکثر سیستم ها از این مزیت بهره مند می شوند. این شیرهای قابل برنامه ریزی در یک زمان مشخص روشن می شوند و برای یک یازه مشخص کار می کنند. شما می توانید بدون فعال کردن دستی سیستم، میزان دقیق آبی را که سیستم شما می گیرد، انتخاب کنید. شما در باغ خود به طور قابل ملاحظه ای نتیجه ثابت خواهید داشت و قادر خواهید بود میزان مصرف آب خود را کاملا تنظیم کنید. به علاوه لازم نیست سیستم خود را روشن یا خاموش کنید.

مزایای داشتن سیستم آبیاری قطره ای

از نصب آسان گرفته تا آبیاری اتوماتیک و نگهداری کم، سیستم های آبیاری قطره ای به ایجاد فضای باغ بهتر برای خانه شما کمک می کنند.

نصب سیستم های آبیاری قطره ای به راحتی انجام می شود زیرا نیاز به حفاری ندارند. شلنگ های اصلی توزیع در رنگ هایی متناسب با مالچ شما قرار می گیرند و با منگنه های محوطه سازی در جای خود قرار می گیرند. ساطع کننده ها با اتصالات خاردار نصب می شوند که با دست به داخل شلنگ توزیع، فشار می آورند. سپس می توان با قرار دادن چوب در زمین، آن ها را در هر جای باغ نصب کرد.

آبیاری خودکار بی شک بزرگ ترین مزیت آبیاری قطره ای است. وقتی به تایمر اتوماتیک بسته می شوید، مطمئن باشید که باغ شما هر روز آبیاری می شود، حتی اگر خانه نباشید. هم چنین با جفت کردن انتشار دهنده مناسب گیاهان می دانید که هرکدام در هر ساعت چقدر آب می گیرند

سیستم های آبیاری قطره ای از ماندگاری کمی برخوردار هستند. به راحتی هر زمان که متوجه کاهش جریان شدید سیستم را شستشو دهید و در کم ترین زمان به کار خود باز خواهید گشت. حتی تعمیرات نیز ساده است. اگر شلنگ خراب شد به راحتی دو طرف آن را برش داده و یک رابط شلنگ نصب کنید. حتی صاحبان خانه با تجربه DIY بسیار کم نیز می توانند از عهده حفظ سیستم آبیاری قطره ای برآیند.

سوالات متداول درباره سیستم آبیاری قطره ای جدید شما

از آن جا که سیستم های آبیاری قطره ای و قسمت های مختلف آن ها ممکن است برای بسیاری از افراد نا آشنا باشد، در این جا دو سوال متداول که مردم معمولا در مورد آن ها دارند آورده شده است.

چگونه سیستم آبیاری قطره ای را نصب کنید؟

سیستم های آبیاری معمولا در کیت هایی با تمام اصلاحات مورد نیاز برای اتصال به شیر شلنگ خانه شما فروخته می شوند. پس از آن صرفا انتخاب چگونگی راه اندازی شلنگ های اصلی و جاهایی که دوست دارید ساطع کننده های شما در آن جا باشند. ساطع کننده ها با فشار دادن اتصالات خاردار پلاستیکی خود در هر مکان که انتخاب می کنید، در نزدیکی گیاهانی که می خواهید آبیاری کنید در امتداد شلنگ اصلی نصب می شوند.

چگونه یک سیستم آبیاری قطره ای ایجاد کنید؟

ساده ترین روش برای قرار دادن سیستم آبیاری قطره ای، استفاده از شلنگ های ساطع کننده خطی است. این شلنگ ها می توانند در اطراف یک تخت باغ بین گیاهان و گل ها پیچیده شوند. روش پیچیده تر دیگر، ایجاد مناطق (به عنوان مثال، ایستادن چندین گیاه در یک منطقه) و اجرای شاخه های انتشاردهنده ها به آن ها خارج از شلنگ اصلی توزیع است.

ما را در فیسبوک دنبال کنید.