پرش به محتوا

انواع مختلف جعبه های برقی در ساختمان

جعبه­ های برقی اجزای اساسی سیستم­ های برق خانه شما هستند. جعبه ­های پلاستیکی و فلزی وجود دارد: جعبه ­های کار قدیمی و جدید، جعبه­ های گرد، مربع و هشت ضلعی و جعبه­ هایی با درجه بارگذاری برای پنکه­ های سقفی و وسایل سبک سنگین.  همه جعبه­ های متداول برای پروژه ­های سیم ­کشی منازل در مراکز خانگی و فروشگاه­ های بزرگ سخت افزار موجود است. و دانستن تفاوت­ ها برای خرید جعبه­ های صحیح مهم است.

در این جا انواع مختلف جعبه ­های برقی را معرفی کرده ایم :

جعبه های برقی فلزی و پلاستیکی :

انواع مختلف جعبه های برقی در خانه شما عکس 2

اکثر جعبه ­های برقی، فلزی یا پلاستیکی هستند. جعبه­ های فلزی به طور کلی از فولاد ساخته شده ­اند در حالی که جعبه ­های پلاستیکی یا از نوع PVC هستند یا فایبرگللاس. جعبه­ های فلزی ضدآب برای استفاده در فضای باز معمولا از نوع آلومنیوم ساخته شده­ اند.

اگر از لوله فلزی برای انتقال سیم به جعبه برق استفاده می­ کنید یک جعبه فلزی مورد نیاز است. اگر از کابل غیرفلزی استفاده می­ کنید می ­توانید از جعبه ­های پلاستیکی یا فلزی استفاده کنید. به شرطی که کابل با گیره کابل مناسب روی جعبه محکم شده باشد.

جعبه های مستطیلی استاندارد :

سویی چ­ها و پریزهای تکی ثابت به طور معمول در جعبه ­های مستطیلی استاندارد قرار می گیرند که به جعبه­ های تک باند یا یک باند نیز معروف هستند. اندازه آنها عموما 3*2 اینچ است و عمق آنها از 1 2/1 اینچ تا 3 2/1 اینچ متغیر است. برخی از اشکال قابل انعطاف با اضلاع جداشونده ­ای هستند که می­ توان آنها را جدا کرد بنابراین جعبه ­ها می­ توانند به یکدیگر متصل شوند و جعبه­ های بزرگتری را برای نگه داشتن دو، سه یا چند دستگاه در کنار هم تشکیل دهند. جعبه­ های مستطیلی استاندارد در انواع مختلف کارهای جدید و کارهای قدیمی وجود دارند.

جعبه ­های 2 باند، 3 باند و 4 باند :

مانند جعبه ­های مستطیلی استاندارد، از این جعبه ­ها برای نگه داشتن کلیدهای خانگی و پریز برق استفاده می­ شود، اما اندازه آنها بیش از حد است به طوری که می ­توان دو، سه یا چهار دستگاه را کنار هم نصب کرد. مانند جعبه­ های دیگر، این جعبه ­ها دارای انواع مختلفی از کار جدید و کار قدیمی هستند که برخی از آن ها دارای گیره­ های کابل داخلی هستند.

همین اثر را می­ توان با استفاده از جعبه ­های مستطیلی استاندارد با طرح (Gangable) ایجاد کرد که امکان جدا شدن اضلاع را فراهم می­کند. بنابراین جعبه ­ها می­ توانند به هم متصل شوند و جعبه­ های بزرگتر را تشکیل دهند.

جعبه­ های برقی کف گرد :

انواع مختلف جعبه های برقی در خانه شما عکس 3

جعبه­ های کفه گرد عموما فقط 2/1 اینچ یا 4/3 اینچ عمق دارند. آنها معمولا برای وسایل نوری سقفی یا دیواری استفاده می­ شوند که وزن آنها بیش از 50 پوند نیست. برخی از انواع جعبه ­های کفه فلزی دارای درجه بندی خاص ممکن است برای نصب فن های سقفی استفاده شوند. اما ممکن است از همه جعبه ­های کفه برای این منظور استفاده نشود. مهم است که سیم­ های ثابت بتوانند به درستی وصل شوند و در جعبه کفه گرد قرار گیرند. این جعبه ­های برقی کم عمق هستند که فقط فضای کافی برای نصب دو یا سه اتصال الکتریکی دارند. اگر اتصالات سیم بیشتری برای اتصال وجود داشته باشد احتمالا به یک جعبه برقی هشت ضلعی یا گرد با حجم بیشتر احتیاج دارید تعداد سیم ­های داخل جعبه هرگز نباید از ظرفیت پر شده آن بیشتر شود.

جعبه ­های برقی هشت ضلعی و گرد:

انواع مختلف جعبه های برقی در خانه شما عکس 4

جعبه ­های گرد هشت ضلعی و اندازه استاندارد از 1 2/1 تا 3 اینچ عمق دارند و جعبه استانداردی برای وسایل نوری سقفی یا دیواری با وزن تا 50 پوند هستند. آنها فضای بیشتری برای سیم ­کشی نسبت به جعبه ­های کفه گرد فراهم می ­کنند و می­ توانند به عنوان جعبه ­های اتصال استفاده شوند. جعبه ­های فلزی برای تاسیسات نصب شده روی سطح با استفاده از مجرای فلزی مناسب هستند. جعبه های پلاستیکی گرد معمولا در کاربردهای موجود اغلب دارای گوشه­ هایی هستند برای جفت شدن به دیوار یا سطح سقف در کاربردهای موجود یا کار قدیمی. این ها به شما امکان می­ دهند به جای برش یک حفره بزرگ در دیوار خشک جعبه را در دیوار خشک محکم کنید تا جعبه به قاب بچسبد.

جعبه­ های برقی دارای فن سقفی :

انواع مختلف جعبه های برقی در خانه شما عکس 5

جعبه­ های فن­دار سقفی در انواع و اندازه­ های مختلفی وجود دارد از جمله نسخه­ های “پنکیک” با عمق 2/1 اینچ و جعبه­ های استاندارد با عمق 2 8/1 اینچ. آنها معمولا گرد هستند اما ممکن است هشت ضلعی باشند. برای نصب پنکه ­های سقفی از جعبه­ های گرد یا هشت ضلعی استاندارد استفاده نکنید. جعبه­ های فن سقفی به بست ویژه ­ای برای مقاومت در برابر بارگذاری دینامیکی فن چرخان نیاز دارند. اکثر جعبه­ های پنکه سقفی بسته به روش نصب، برای فن یا وسایل سبک وزن تا 75 پوند درجه بندی می­شوند. جعبه­ ها را می توان به طور مستقیم با چهار پیچ به یک تیرچه سقفی یا بلوک چوب نصب کرد یا می ­توان به بندهای قابل تنظیم که بین تیرچه سقف قرار دارند متصل کرد.

جعبه­ های مربعی 4 اینچ :

انواع مختلف جعبه های برقی در خانه شما عکس 6

جعبه­ های مربع در عمق استاندارد 1 4/1 تا 2 8/1 اینچ قرار دارند. اما گوشه­ های مربعی آن ها فضای داخلی بیشتری به آ نها م ی­دهد و حداکثر حجم را برای چندین سیم و کانکتور فراهم م ی­کند. به همین دلیل از جعبه های مربعی 4 اینچ اغلب برای اجزای چندین هادی در دو جهت یا بیشتر استفاده می­ شود. آنها معمولا به عنواع جعبه اتصال استفاده می­ شوند و همچنین می­ توانند در سقف یا دیوارها برای محافظت از وسایل روشنایی یا سوییچ­ ها یا مخازن در صورت هم­سان شدن با صفحات پوششی مناسب نصب شوند.

جعبه اتصال :

انواع مختلف جعبه های برقی در خانه شما عکس 7

 

جعبه اتصال نوع خاصی از جعبه نیست بلکه اصطلاحی است که برای توصیف هر جعبه برقی استاندارد برای محصور کردن اتصالات سیم استفاده می ­شود. جعبه استاندارد مورد استفاده برای اتصالات، یک جعبه مربعی 4 اینچی است که فضای زیادی برای اتصالات سیم با چندین سیم یا کابل فراهم می­ کند. اما جعبه­ های دیگر نیز می­ توانند برای این کاربرد استفاده شوند. جعبه­ های اتصال باید در جایی نصب شوند که همیشه در دسترس باشند. هرگز جعبه اتصال را در فضای پنهان دیواری یا سقفی که در آینده امکان دسترسی به آن وجود ندارد نصب نکنید. جعبه­ های اتصال همچنین باید با روکش­ های جامد و بدون سوراخ پوشانده شوند.

روکش جعبه برقی :

انواع مختلف جعبه های برقی در خانه شما عکس 8

روکش­ های جعبه برقی در اندازه­ ها و شکل­ های متنوع متناسب با جعبه ­ها هستند. یک پوشش برای محصور کردن جلوی جعبه استفاده می­ شود. این که یک جعبه برقی را بدون روکش نگه دارید غیر ایمن و غیر قانونی است. پوشش ­های جامد یا خالی فاقد سوراخ هستند و به طور معمول با جعبه ­های اتصال یا برای محصور کردن جعبه ­های استفاده نشده استفاده می ­شوند. روکش جعبه­ های مربعی 4 اینچ ممکن است دارای بریدگی ­های ویژه برای قرار دادن سوییچ­ ها یا خروجی ­ها باشد. این ها معمولا شامل یک ناحیه مرکزی برجسته می ­باشند که جعبه را امتداد می­ دهد بنابراین دهانه برا سوییچ یا خروجی با سطح دیوار گچ یا سایر دیوارها یا سقف تراز می­ شوند.

جعبه­ های برقی فضای باز :

جعبه­ های بیرونی ضدآب، محفظه مهر و موم شده ­ای هستند که برای نصب روی سطح دیوارهای خارجی، برآمدگی سقف، عرشه­ ها و سایر سازه ­ها طراحی شده ­اند. بسته به نوع کاربرد، جعبه­ های فضای باز باید دارای پوشش یا وسیله ­ای در فضای باز باشند که برای مکان­ های مرطوب درجه ­بندی شده باشند. جعبه­ های پلاستیکی در فضای باز معمولا از پی وی سی تاثیر بالا استفاده می ­شوند در حالی که جعبه­ های فلزی در فضای باز معمولا از آلومنیوم یا فولاد ساخته می ­شوند.

توسعه دهنده ­های جعبه ­ای:

انواع مختلف جعبه های برقی در خانه شما عکس 9

توسعه دهنده ­های جعبه ­ای یا حلقه­ های کشویی در اندازه ­ها و اشکال مختلف متناسب با جعبه­ های برقی استاندارد وجود دارند. شکل آن ها مانند جعبه است اما پشت ندارد. آن ها برای نصب روی جلوی جعبه ­های الکتریکی استاندارد طراحی شده ­اند تا ظرفیت جعبه را افزایش دهند و یا جعبه را با دیوار یا مواد سطحی دیگر تراز کنند.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.