پرش به محتوا

انواع ایزولاتور یا جدا کننده و کاربردهای آن

ایزولاتور یکی از انواع دستگاه های سوئیچینگ است و وظیفه اصلی آن این است که اطمینان حاصل شود که یک مدار برای انجام حفاظت به طور کامل روشن نمی شود. این ها نیز مانند کلیدهای جدا کننده برای جدا کردن مدارها قابل تشخیص هستند. این کلیدها در صنایع، توزیع توان الکتریکی و غیره قابل استفاده هستند. کلیدهای جدا کننده ولتاژ بالا در پست ها برای اجازه جدا کردن تجهیزات مانند ترانسفورماتورها، قطع کننده های مدار استفاده می شوند. معمولاً کلید ایزولاتور برای کنترل مدار پیشنهاد نمی شود بلکه برای جداسازی است. ایزولاتورها به صورت خودکار یا دستی فعال می شوند. این مقاله به بررسی اجمالی ایزولاتور الکتریکی، انواع ایزولاتور و کاربردهای آن می پردازد.

ایزولاتور چیست؟

ایزولاتور را می توان به صورت زیر تعریف کرد:

ایزولاتور یک نوع کلید مکانیکی است که برای جداسازی بخشی از مدار الکتریکی در صورت نیاز استفاده می شود. کلیدهای جداسازی برای باز کردن یک مدار الکتریکی در شرایط بدون بار استفاده می شود. به طور کلی، این ها در دو سر قطع کننده مدار استفاده می شوند، بنابراین تعمیر قطع کننده مدار را می توان به راحتی بدون هیچ گونه خطری انجام داد.

ایزولاتور برق برای جدا کردن هر نوع قطعه الکتریکی از سیستم در حالی که سیستم آفلاین/ آنلاین است، استفاده می شود. ایزولاتور، هیچ گونه سیستمی برای جلوگیری از قوس در طول قطع اتصال ندارد. همان طور که در پست های الکتریکی، کلید ایزولاتور الکتریکی عمدتا برای قطع یک ترانسفورماتور قدرت هنگامی که در وضعیت بدون بار است استفاده می شود در غیر این صورت بار کمی وجود دارد. در شرایط بار کامل، ایزولاتورها کار نمی کنند.

اصل کار ایزولاتور

اصل کار ایزولاتور الکتریکی بسیار آسان است زیرا به روش های مختلف مانند دستی، نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک عمل می کند. گاهی اوقات، این کلیدها مانند کلیدهایی استفاده می شوند که به عنوان کلیدهای ایزولاتور الکتریکی شناخته می شوند. این کلید بسته به ضرورت باز یا بسته می شود. با این حال، چندین بار، این ها در یک موقعیت ثابت به طور دائمی مرتب شده اند تا مانند ترانسفورماتورها، در خطوط انتقال برق، ایستگاه های شبکه، ایزولیشن را حفظ کنند.

کلید ایزولاتور الکتریکی یکی از انواع دستگاه هایی است که برای جداسازی یک مدار خاص با حفظ و جلوگیری از جریان های جاری مورد استفاده قرار می گیرد. این کلیدها در وسایل برقی مانند ابزار آشپزخانه، شبکه های برق و غیره استفاده می شوند. کلیدهای جداکننده در انواع مختلف مانند کلیدهای یک پل، دو پل، 3 پل، 4 پل، فیوز و باتری موجود هستند.

عملکرد ایزولاتور الکتریکی

هنگامی که هیچ روش خاموش کننده در ایزولاتور الکتریکی ارائه نمی شود، باید زمانی کار کرد که امکان جریان در سراسر مدار وجود نداشت. بنابراین، هیچ مدار زنده ای نباید باز شود، در غیر این صورت از طریق فرآیند ایزولاتور بسته می شود.

یک مدار بسته فعال نباید از طریق فرآیند ایزولاتور باز شود و هم چنین یک مدار فعال نباید بسته شود و هم چنین از طریق فرآیند ایزولاتور تکمیل شود تا از ایجاد قوس زیاد در بین تماس های ایزوله خودداری شود. بنابراین، به این دلیل است که جداکننده ها باید پس از باز شدن قطع کننده مدار باز شوند. به طور مشابه، ایزوله باید قبل از بسته شدن قطع کننده مدار بسته شود.

عملکرد یک ایزولاتور را می توان از طریق محلی و با استفاده از مکانیسم مکانیکی از مکان دور انجام داد. ترتیب عملکرد موتور در مقایسه با کار با دست گران است. بنابراین قبل از انتخاب یک ایزولاتور الکتریکی برای سیستم که به صورت دستی یا مکانیکی برای سیستم مناسب است، باید انتخاب شود.

انواع ایزولاتور

ایزولاتورهای الکتریکی بر اساس کاربرد سیستم طبقه بندی می شوند که شامل موارد زیر است:

 • ایزولاتور تک شکست
 • ایزولاتور دو شکست
 • ایزولاتور پانتوگراف
ایزولاتور تک شکست

بازوی تماس به تماس نر و ماده تقسیم می شود و به دلیل چرخش ایزولاتور پست حرکت می کند. چرخش در جهت مخالف مدار را می بندد و برعکس آن مدار را باز می کند.

ایزولاتور دو شکست

این نوع دارای سه پشته است، اول تماس مرکزی یا تخت نری است که متحرک است و دومی تماس ماده یا ثابت است که در دو طرف قسمت مرکزی نصب شده است. چرخان به خودی خود ثابت می شود تا مدار و حرکت کنتاکت متحرک به بیرون از سیستم قطع شود و سیستم را قطع می کند.

ایزولاتور پانتوگراف

این سازه دارای یک پشتیبان و یک تماس با ساختار نگهدارنده است که تقریباً شبیه یک پانتوگراف روی لوکوموتیو برقی است که به عنوان یک دستگاه جمع آوری جریان استفاده می شود. هم چنین دارای یک اتصال ثابت و متحرک است، اتصال متحرک مدار را متصل یا قطع می کند.

عملکرد ایزولاتور

عملکرد یک ایزولاتور الکتریکی را می توان با دو روش عملیاتی زیر یعنی باز و بسته شدن انجام داد.

عملیات باز کردن ایزولاتور الکتریکی
 • در ابتدا، قطع کننده مدار اصلی را باز کنید.
 • سپس بار را از یک سیستم با دهانه جداکننده تقسیم کنید.
 • کلید زمین را ببندید. سوئیچ ارت می تواند به یک سیستم قفل با یک ایزوله تبدیل شود. این بدان معناست که وقتی ایزوله باز است فقط می توان کلید زمین را بست.
عملیات بستن ایزولاتور الکتریکی
 • کلید زمین را جدا کنید.
 • عایق را ببندید.
 • قطع کننده مدار را ببندید.

تفاوت بین ایزولاتور و قطع کننده مدار

تفاوت اصلی بین ایزولاتور و قطع کننده مدار این است که ایزولاتور مدار را در حالت OFF-load جدا می کند در حالی که قطع کننده مدار در حالت ON-load جدا می کند.

اما این دو اصل مشابهی مانند قطع اتصال برای جداسازی قطعات مدار الکتریکی از سیستم دارند. این نمی تواند در شرایط بارگیری عمل کند که در آن خطایی در سیستم رخ می دهد و قطع کننده مدار به طور معمول خراب می شود.

نقش ایزولاتور در خط انتقال چیست؟

ایزولاتور الکتریکی نقش کلیدی را در یک خط انتقال ایفا می کند، مانند ایزولاتورهایی که خط انتقال را از رسانا جدا می کنند. در این جا، ایزولاتور عمدتا برای از بین بردن حلقه های زمین مانند کاهش خطوط تصادفی برای جریان به سمت زمین مفید است.

کاربردهای ایزولاتور

کاربردهای ایزولاتور شامل موارد زیر است:

 • کاربردهای عایق ها شامل دستگاه های فشار قوی مانند ترانسفورماتور است
 • این ها با یک سیستم قفل در قسمت بیرونی یا با یک قفل برای جلوگیری از استفاده تصادفی محافظت می شوند.
 • عایق در پست: هنگامی که خطایی در یک پست ایجاد می شود، ایزولاتور قسمتی از پست را قطع می کند.

ما را در فیسبوک دنبال کنید.